Paul van Dyk: Jsem zastáncem svobodné internetové společnosti

Připravili jsme pro vás speciální rozhovor s Paul van Dykem...

23.3. 2012 09:47:22 | rozhovory | Nois

.. kterého jsme telefonicky vyzpovídali toto pondělí. Probrali jsme jeho nové album, politické aktivity a řeč přišla i na cestování vlakem a smlouvu ACTA. Přejeme hezké čtení.

- Nois: Ahoj Paule, dnes máme pondělí a tak bych se Tě rovnou rád zeptal, jaký pro tebe byl uplynulý víkend?

- Paul van Dyk: Zdravím! Hrál jsem v Amsterdamu a v Paříži a obě hraní jsem si opravdu užil... bylo to skvělé.

Začátkem dubna má vyjít tvé nové album Evolution, jehož vydání se několikrát odkládalo. Proč docházelo k těmto prodlevám?

Nebylo to proto, že by se na albu ještě něco dodělávalo, ale problém byl především v tom, že album vychází v celosvětovém nákladu, a proto jsme museli sladit termíny vydání a přistoupit na určitý kompromis. Například v Americe vychází desky vždy v pondělí, v Německu je to naopak až v pátek. Každopádně album je hotové již od prosince a šlo především o to, abychom sladili celkovou administrativu.

Album vyjde v několika modifikacích a jednou z nich bude i kombinace CD a DVD, doplněná o šestnáctistránkový booklet a samozřejmě také o videa... začínáš dbát více na vizuální stránku svých releasů?

V podstatě ano... je důležité uvědomit si, že žijeme v době iPodů, iPadů a iPhonů a když na nich posloucháš nějaké album, tak vidíš jen obyčejný a většinou statický obrázek neboli artwork. Tak jsem si řekl, že by bylo fajn, kdyby tam bylo něco víc, takže jsem se do toho snažil vložit i nějaký vizuální element. Oslovil jsem skvělého režiséra Anthony Burnse a začali jsme na tom konceptu pracovat. Dali jsme dohromady spousty vizuálních podkladů a krátkých videí, z kterých jsme poskládali něco co není tak „strnulé“.

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na PvD na www.rave.cz/shop.

Budou tyto vizuály nějak použity i v rámci Evolution tour?

Ano! Ale jen některé z nich. Každopádně na celém konceptu Evolution tour pracuji s perfektním týmem lidí, kteří dělají show i pro takové kapely jsou U2, Coldplay nebo Muse. Takže se můžete těšit na opravdový zážitek a pořádné intro, které bude vypadat jako „velký třesk“! A už se samotného názvu je patrné, že během projekce spolu projdeme „evolucí“, takže to celé bude mít nějaký příběh a děj.

Zmínil jsi iPody, iPhony a další MP3 přehrávače ze kterých si dnes většina lidí pouští hudbu staženou z internetu, a proto by mě zajímalo, jak se díváš na problematiku dohod ACTA, SOPA, PIPA...

Na to je těžké odpovědět, a proto to trošku rozeberu. Ze všeho nejdřív bych rád uvedl, že jsem zastáncem svobodné internetové společnosti - o tom žádná. Zároveň se ale na internetu pohybuje mnoho lidí, kteří mají potřebu škodit a to jak obyčejným lidem (kradení údajů z kreditek), tak hudebníkům, filmařům, atd. Proto uznávám, že je zapotřebí, aby existovaly nějaké mezinárodní zákony, které budou platné pro všechny uživatele internetu po celém světě. A co se týká ACTA, tak je zapotřebí si uvědomit, že pravidla, která ACTA řeší už u nás v Německu nebo i u vás v České republice dávno platí. ACTA jen upravuje to, aby stejná pravidla platila a byla vymahatelná například v Rusku.

Dáš si teď po vydání alba Evolution přestávku v produkci nebo na něco takového nemáš ani pomyšlení?

Já dělám hudbu prakticky pořád, takže o pauze se opravdu nedá mluvit. Určitě si ale nemyslím, že by mi trvalo dalších 5 let než vydám další album. Já hudbu jednoduše miluji a určitě ji nepřestanu dělat do konce svého života, ale je dost možné, že časem omezím cestování po světě...

V médiích nedávno proběhla zmínka o tom, že se v Berlíně chystá reinkarnace legendární Loveparade pod novým názvem B-Parade... Co si o tomto kroku myslíš?

Nevím o tom nic konkrétního, takže nic.

V minulosti jsi spolupracoval na hudbě k videohrám z dílny EA Games. Bude mít vaše spolupráce další pokračování?

Jak jsi řekl - v minulosti jsem s EA Games spolupracoval, ale to jsem dělal spíše v takovém mezidobí mezi dvěma alby. Nyní se ale plně soustředím na nové album, nové remixy a na produkci, která nebude určena pro videohry nebo filmy. Takže jak říkám - chci se soustředit jen na svou hudbu a popravdě už přemýšlím o dalším albu.

Jsi známý i pro svou angažovanost v politice a v charitativní činnosti... co tě přivedlo do této sféry?

Nejprve bych rád zdůraznil, že demokracie je nejlepší způsob vlády který existuje, ale vyžaduje zapojení nás všech jinak není stabilní. A proto se snažím pomáhat lidem kolem sebe - zapojuji se do charitativní činnosti. Jakmile chce ale člověk v tomto systému něco dokázat, musí automaticky začít jednat i s politiky. To oni tvoří zákony, které nám mohou být prospěšné, a proto je zapotřebí vyvinout na ně tlak.

Video: Paul van Dyk - Evolution


Když se řekne Česká republika a česká taneční scéna - co se ti vybaví?

Už jsem u vás hrál několikrát - poprvé to bylo někdy v roce 1994 nebo 1995 a líbí se mi sledovat, jak u vás taneční scéna rok od roku roste a vyvíjí se. Prostě z malého undergroundu se stala masová záležitost, která se vyvíjí do dalších směrů a to je na hudbě to krásné.

To mi připomnělo jednu historku, která se zde traduje a to sice, že jsi někdy v roce 94 nebo 95 dojel hrát do Brna jen s igelitkou plnou vinylů... je to pravda?

Ano, to je pravda! Sice nevím, jestli to s tou igelitkou opravdu tak bylo, ale proti cestování vlakem jsem nikdy nic neměl, protože je to velmi rychlý a spolehlivý způsob dopravy. Jen pro příklad - cesta vlakem z Berlína do Prahy trvá asi tři hodiny. Zatímco kdybych chtěl do Prahy letět, tak musím být na letišti hodinu a půl předem, potom další hodinu strávím v letadle a pak další hodinu opět na letišti. Takže jsem pro cestování vlakem!

PARTYINFO

Citadela: Paul van Dyk

29.06.2012 Bobycentrum, Brno
DJs: Paul van Dyk, Beatnut, Míša Salačová, Lucca, EliO, Burian & Burian (live PA)
2nd: Steen & The Keeper, Scorn, Spiriakos, Nois, Upgrade, Cmeen
Cena: 599 - 2.499 (VIP deluxe)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně