The Brandt Brauer Frick Ensemble: Další rozměr akustického techna

The Brand Brauer Frick by mohli být snem každého publicisty...

19.3. 2012 09:19:22 | recenze | Holy Jay

.. Stejně dobře ale i jeho prokletím. Proč? Zhustili na svém webu 93 stránek novinových výstřižků do jednoho dokumentu - tím vytvořili skvělý zdroj informací, a ušetřili mnoha pisálkům hodiny a hodiny surfování a hledání.

The Brandt Brauer Frick Ensemble - Mr. Machine [Studio !K7 - 2011]

1. Mr. Machine, 2. Bop, 3. Pretend, 4. You Make Me Real, 5. Mi Corazon, 6. On Powered Ground (Mixed Lines), 7. Teufelsreiter, 8. 606 ´N´ Rock ´N´ Roll

To je ale právě to. Pokud bych se takovým silným informačním proudem spustil na vratké loďce citací a srovnávání, při troše nepozornosti se skoro jistě vykoupu v banálních klišé malicherného škatulkování a hlavně nekonečné snaze najít mermomocí pro BBF nějakou prapůvodní formičku a nacpat je do ní. Takový totiž mívám pocit, když čtu články o tomto německém tříčlenném projektu.

Zkusme je neporovnávat

V případě recenze desky Mr. Machine se ale bez výše opovrhovaného srovnávání neobejdu. Naštěstí se bude jednat jen o srovnávání v rámci tvorby samotných BBF. Důvod k tomu je prostý. Celá půlka desky Mr. Machine se totiž formálně shoduje s předchozí deskou You Make Me Real (2010), a to konkrétně v písních Bop, You Make Me Real, Mi Corazon a Teufelsreiter. Fakticky se ale už samozřejmě trošku liší. O tu trošku živých nástrojů, muzikantů a muzikantek, o které se projekt BBF občas rozrůstá - pod přídomkem „Ensemble“. Živé nástroje, jako jsou pozoun, tuba, violoncelo nebo harfa, pak přebírají role elektronických zvuků, které bývají obvykle vplétány do monotónních klavírních smyček - hlavního poznávacího znaku tvorby BBF.

Úvodní Mr. Machine - první z nových tracků - zaujme chirurgickou, skřípavou operací v útrobách klavíru (že by záminka pro odkazy k Johnu Cagovi?). Staronový Bop nahodí nad tepající bicí, basu a střídavě rozvolněnou klavírní smyčku pobrnkávání strun i zadutí žesťů. Basy jsou posíleny živým violoncellem, hajtku podpoří pizzicato strun. Akustické nástroje probouzejí fantazii a krásně oživují syrový elektronický materiál. V Mi Corazon je například do staré, zcela syntetické smyčky nově namotaná tuba, smyčce i struny v útrobách klavíru, v Teufelsreiter zase krásně ožije basová linka.

Emika půjčila svůj vzácný vokál

Novinkou jsou i vokály. V Pretend zapěje přes proklikávající vibrafon Emika (nutno říct, že tento track je původně jejím dílem - BBF z něj ve svojí verzi pouze otřeli trochu elektronické špíny). A zase příjemně překvapí neohlášené instrumentální vstupy i latinsky virblující perkuse v zakopávajícím rytmu tracku On Powered Ground (Mixed Lines). Kromě úvodní Mr. Machine všechny jmenované tracky klasicky technoidně odsýpají. Výjimku tvoří You Make Me Real, který bez beatu zdánlivě líně pulzuje v atypickém tříčtvrťovém rytmu.

K čemu na konci to ticho?

Album uzavírá přes 22 minut dlouhý track 606 ´N´ Rock ´N´ Roll, v němž se místo piána tentokrát zamotávají smyčce (stejně pěkně spojené s bicími a žesti). V čase od 6:23 od 21:35 je ale ticho. Tak dlouhé ticho, že třeba slavný Cagův tacet by se do něj vešel více než třikrát. Předpokládám, že naživo bývá tato prodleva užita smysluplněji, skřípavé zvuky strun klavíru, ať ji ale klidně ukončí.

Již zanedlouho u nás

BBF trio je od počátku unikátním projektem s nezaměnitelným rukopisem. Teprve ve spojení s orchestrem však ale jejich původní idea - akustické techno - dává ten pravý smysl se vší myslitelnou barevností. Víc rukou prostě víc umí. A jsem moc rád, že se v nich energie původního materiálu nerozmělnila. Mr. Machine si proto určitě nenechte ujít i když už třeba předchozí album znáte. Jo a jděte se na BBFE mrknout do Akropole. Budeme tam.

Video: The Brandt Brauer Frick Ensemble & Emika - Pretend

PARTYINFO

Conference: The Brandt Brauer Frick Ensemble

23.03.2012 Akropolis, Praha
Live: The Brandt Brauer Frick Ensemble, Blue Black + Limyth + Lindee
Cena: 410 - 565
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně