Laura Level: RBMA má pochopení pro hudební „uchyláky“

Djka a producentka Laura Level zažila před 11 lety útoky na New York City na vlastní kůži.

15.3. 2012 10:39:23 | | Pavel Eichler

Byla ve městě, které nikdy nespí, na Red Bull Music Academy. Letos se tento vysněný workshop pro všechny muzikanty do mekky klubové zábavy vrací. Jak na něj vzpomíná Laura?

- Pavel: Co se ti první vybavilo, když jsi se dozvěděla, že se RBMA vrací do NYC?

- Laura: Že NYC je epicentrem výborné klubové muziky. Těžko jinde zažijete, že v jeden večer hraje v malém klubu Richie Hawtin i Jeff Mills a ve vedlejším klubu Dj Shadow.

Vy jste před 11 lety bydleli na Manhatannu, co se na akademii dělo po útocích na WTC?

Pamatuji si, že jsme WTC s Lazy Felixem předchozího večera navštívili. Ráno jsem se probudila a nad městem létaly stíhačky. Spolu s ostatními „studenty“ jsme pustili televizi a dívali se v přímém přenosu na pád věží o pár ulic dál... Akademie tím samozřejmě skončila.

Jak probíhala vaše evakuace 4 dny po útocích?

V podstatě se nic nedělo, zvědavci se šli dívat na místo činu, já jsem to vynechala. Pamatuji si, že ve městě byl zmatek a plno kouře. Velmi příjemně mě překvapilo, že lidé z Red Bull týmu se chovali opravdu velmi citlivě a nějakým zázračným způsobem se jim podařilo nás dostat do jednoho z prvních letadel do Evropy.

Můžeš prosím tě popsat, co se na akademii dělo před útokem na WTC?

Byl to skvělý týden plný muziky. Dopoledne byly přednášky, mezi lektory se vystřídali např. MJ Cole, Jurrasic 5 a Jungle Brothers nebo Mixmaster Morris; odpoledne jsme si užívali workshopy a večer jsme všichni vyrazili do klubu, kde jsme hráli společně s domorodci.

Ty jsi byla v roce 2001 začínající producentka, dostat se na akademii, do Ameriky, do NYC, to muselo být něco...

Hrála jsem teprve půl roku, dost mě to překvapilo.

Potkala si na akademii někoho, kdo tě v ovlivnil v dalším hudebním životě?

To asi ne, ale celkově mě ta zkušenost posunula dál…V muzice mě asi nejvíc ovlivnil Rodent, se kterým dělám muziku a pak např. The Orb, The Prodigy, The KLF, Surgeon, Skinny Puppy atd.

Byl jsem na RBMA loni v Madridu, moc mě překvapily pozitivní vibrace, které jsem tam cítil jak od participantů, tak organizátorů a stejně tak od přednášejících na workshopu. Hlavně participanti, když bych je potkal v klubu nebo v tramvaji, řeknu si: introvert. Ale na RBMA tahle banda introvertů se spolu výborně zžila. Bylo to na vaší akademii v NYC stejné?

Bylo to úplně stejné. Těžko se to popisuje, aby to nevyznělo pateticky. Se spoustou „studentů“ jsem byla dlouho v kontaktu a Red Bull team byl také skvělý... vzpomínám, že se mi na letišti ztratil kufr a já jsem se s pracovníky letiště dohadovala sama. O ztraceném kufru jsem se pouze zmínila kamarádce, která bydlela se mnou a ta hned zavolala organizátorům RBMA a do hodiny jsem měla kufr zpátky a ještě jsem dostala vynadáno, že jsem nic neřekla... to by se u nás nestalo.

Proč jsi se rozhodla přihlásit se na RBMA?

Vždycky jsem dělala i hrála dost svéraznou muziku. Měla jsem pocit, že RBMA má pro takové „úchyláky“ pochopení:)

Bylo těžké se tam dostat?

Vyplnila jsem formulář a nahrála demo...

Už pár měsíců se věnuješ dítěti a hraní šlo stranou. Zkus se prosím ohlédnout za těmi roky, cos hrála a ohodnoť RBMA z hlediska důležitosti pro tvou kariéru...

Nejvíce mi RBMA pomohl ze začátku, kdy jsem se věnovala djingu a hrála po celé Evropě. Pak jsem potkala Rodenta a začala se víc věnovat skládání muziky a zpěvu, což mě bavilo mnohem víc. Jako Laura & Rodent jsme vydali dvě alba plná elektroniky a několik našich remixů vyšlo u nás i v zahraničí. K tomu jsme navíc nějaký čas spolupracovali s Jitkou Charvátovou, která teď zpívá s Oceánem. Bylo to dost náročné období, protože jsem ve dne byla v práci (pracuji jako psycholog v oblasti neuropsychologie) a v noci se věnovala muzice, o víkendech jsem buď hrála nebo se účastnila vzdělávacích akcí v oboru. Když jsem před časem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem se na čas rozhodla dát s muzikou pauzu a věnovat se pouze miminku a na část úvazku práci. Takže čekám, až se muzika zase ve mně probudí.


Red Bull Music Academy je vysněný workshop pro muzikanty, producenty, lovce vinylů, zpěváky, MCs, orchestrální skladatele či třeba digitální beatmakery. Bez omezení žánru a profesionality. Mladí lidé se účastní přednášek světových legend, (spolu)práce ve studiích pod vedením zkušených mistrů, nezapomenutelných nočních jamů a živých vystoupení s tou nejlepší atmosférou. Je to o unikátních zážitcích se stejně naladěnými lidmi z různých koutů světa. Hudba může být smysluplnou celoživotní náplní i v Česku. Kreativita je zde jediná měna, hudba, kterou žijeme a za kterou si stojíme.

Během posledních patnácti let obletěla Red Bull Music Academy svět. Nálož kreativní inspirace rozdávala tvůrcům hudby ve městech jako Madrid, Dublin, Berlín, Londýn, Kapské Město, Řím, Seattle, Melbourne, Sao Paulo či Toronto. Uzávěrka přihlášek na letošní Red Bull Music Academy končí 2. dubna.

Všechny potřebné informace ohledně Red Bull Music Academy najdete na www.redbullmusicacademy.com a www.redbull.cz/musicacademy
 

PARTYINFO

Conference: The Brandt Brauer Frick Ensemble

23.03.2012 Akropolis, Praha
Live: The Brandt Brauer Frick Ensemble, Blue Black + Limyth + Lindee
Cena: 410 - 565
REKLAMA
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYREKLAMA