Pixie: Dá se říct, že jsem spíš technik než DJ

DJe Pixieho, který se představí na únorové Break4Beats, lze bez velkého přehánění označit za nejpopulárnějšího českého D'n'B DJe posledních několika let.

20.2. 2012 13:32:34 | rozhovory | Acid

Pokud si ale myslíte, že to znamená jen samou pařbu, a pak oddech ve vířivce s šampaňským v ruce, budete překvapeni.

[foto: dravon]

- Kotlyk: Ahoj, nejprve obligátní otázka - jak se ti daří a jak se máš? Čím momentálně nejvíce žije DJ Pixie?

- Pixie: Ahoj, daří se klasicky pracovně. Kromě aktivit, k nimž se dostanem, během současných tří měsíců proběhly tři velké akce, na kterých se podílím - X-massacre, Winter Conspiracy a Let It Roll, takže docela slušnej organizační blázinec. Tím asi momentálně nejvíc žiju.

Máš to štěstí, že hudba a DJing přerostly z koníčku v tvůj hlavní zdroj obživy. Jakými jinými aktivitami vyplňuješ svůj volný čas (pokud se nějaký najde), aby sis i trochu odpočinul? Jaký je tvůj ideální relax?

No hraní není mým hlavním zdrojem obživy (jak si lidi docela často myslí), je to pořád zábava! Mezi mé hlavní pracovní činnosti patří řízení firmy na technické zabezpečovaní. Jsem hroznej blázen do techniky, takže je to vlastně i mým největším koníčkem, kterej žere de facto všechen můj volnej čas (a peníze :). Dá se říct, že jsem spíš technik, než DJ (proto taky tak prudim, když nejsou na akcích schopní zajistit dobrou DJ techniku, uspokojující zvuk a světla). Ono je občas hrůza, co si dovolí organizátor akce pro lidi připravit a co před DJe postaví za šrot...

Mou další pracovní náplní je provozování hudebního klubíku Azyl, v minulosti legendární Punto Azul). Já sám jsem zde začínal hrát, takže jsem neváhal před 4 lety přijmout nabídku od nového majitele, jestli se mu nechci starat o dramaturgii a techniku. O pár let později jsem to přebral celé, takže v současnosti makáme na rekonstrukcích a vylepšeních - udělali jsme tu spoustu práce a myslím si, že klubík docela ožil. Dále se podílím na spoustě projektů, hudebních akcí a festivalů. Abych to shrnul, dělám 12-16 hodin denně včetně víkendu, takže prakticky nemám volný čas. Letos jsem si ale dal předsevzetí, že to nebudu tak přehánět, takže si alespoň v zimě vyjedu na hory párkrát zařádit na prkně. :)

Opět se blíží Czech DnB Awards, kde jsi prakticky ovládl příčku nejlepšího domácího D'n'B DJe (což se podařilo snad jen Karlu Gottovi se Slavíky :). Pokud bys ale měl tuto cenu udělit někomu jinému, kdo by to byl a proč?

Hehe - o ovládnutí bych moc nemluvil - ono nelze brát takovou anketu moc vážně - hlasujících není žádné závratné množství a rozdíly hlasů jsou malé. Důležitý pro mě je, jestli se lidi baví, když za tím stojím :). Kdybych tuhle „cenu“ měl udělit někomu jinému... No znám tady dost jiných dobrých DJs, kteří dokáží dobře pobavit a po technické stránce jsou hodně vysoko: X.Morph, Akira, Suki, C-Phone, Thiew, Sayko a další... Určit nejlepšího si netroufám.

V současnosti u nás D'n'B dosahuje asi svého vrcholu. Co je podle tebe největší neduh / nemoc současné scény?

Osobně si nemyslím, že je D'n'B na vrcholu - v současnosti spíše stagnuje/ustupuje - akcí je prostě moc a lidé jsou toho „přejedení“ - v tom bych viděl jeden z těch neduhů. Spousta akcí je dost hrozně připravených a je organizována lidmi, kteří o té hudbě moc neví a dělaj to jenom pro prachy...

Pravidelně doplňuješ line-upy vedle těch největších jmen, jež v naší republice hrají. Kterého ze zahraničních DJs, s nímž jsi v loňském roce hrál, bys vyzdvihl?

Loni nějaký ten zážitek určitě byl - za vyzdvihnutí nepochybně stojí páradní set The Upbeats na zimním LIRu, klasickou „zavirovanou“ jízdu Ed Rushe a Opticala na SK LIRu, neuvěřitelný masakr v podání Cooha na letním CZ LIRu a neskutečně technicky propracovaný set DJe A.M.C. Toho jsme si pozvali na naší tradiční party Jungle DNB Session, jež už skoro 10 let pořádáme v Pražském klubu Cross - u něho jsem opravdu jenom kroutil hlavou, jestli si z nás nedělá p*del :). Když je Andy C branej jako „the best D'n'B DJ“, tak co je po tom A.M.C.?!

A když se na to podíváme z druhé strany, kdo je podle tebe nejpřeceňovanější zahraniční DJ, kterého u nás lze zastihnout? Nepřijde ti, že některé jména se u nás střídají jako na kolovrátku?

No tak hodně často se tady točil třeba Aphrodite (jeden rok sem s ním hrál 5x!!), který je de facto už za zenitem. Každopádně občas fajn zahrát dokázal. V současnosti se tu nejvíc asi točí B-Complex a Camo & Krooked. Mně osobně ale nikdo z nich nevadí a všechny respektuju.

Tvé začátky jsou spojeny se sound systemem T2B. V jakém stádiu se momentálně nachází? Pryč jsou asi doby, kdy jste každý víkend obráželi free party...

Tak je jasné, že už neděláme 3 a víc akcí do měsíce, jako dříve - na to není čas, ani energie. Spíš se snažíme dělat méně akcí, na nichž ale o to víc zamakáme a které si v té záplavě jiných akcí budou lidi pamatovat, protože si to tam parádně užili po všech stránkách..

Další z tvých výrazných aktivit je Motion booking, za nímž stojíš. Jaký byl hlavní cíl jeho vzniku?

Hlavní cíl byl/je/bude sjednotit bookingový systém a starat se o hraní a promo jednotlivým DJs. Dále bylo zásadní vytvořit smysluplné technické ridery a dohlížet na to, aby je organizátoři akcí registrovali a dodržovali - jak už jsem výše zmíníl - je občas neuvěřitelné, co si dovolí pro DJe přichystat za techniku a podmínky. DJ pak nemůže zahrát tak jak by chtěl a lidé nevidí, že to není jeho chyba a myslí si, že samotný DJ hraje špatně... Další výhoda bookingu je to, že se DJ o to nemusí osobně starat - akorát dostane veškeré potřebné informace pro své vystoupení a víc neřeší.

A myslíš si, že v našem malém českém rybníku, kde se prakticky každý zná s každým, má podobná věc vůbec smysl?

Máš pravdu, že jsme taková vesnice, kde se spousta lidí navzájem zná, ale není tomu tak zdaleka pokaždé. Když je DJ velmi dobrý kamarád s promotérem, tak samozřejmě není nutné, aby byl nějak bookingem zastupovaný. Ale v ostatních případech to je určitě dobré. I pro promotéra je to pak jednoduší/ucelenější komunikace - např. když domlouvá víc DJs, tak je všechno sjednocené a není v tom bordel a jemu to ušetří čas a nervy. Takže smysl to rozhodně má.

Jednu doby jsi byl i velký propagátor breakbeatu, dubstepu a pomalejších rytmů celkově. V poslední době jsem však nějak nezaregistroval, že bys někde tyto styly hrál. Je to plánovitě, nebo jen není poptávka?

Hele velkým propagátorem jsem pořád! Snažím se tyhle styly podporovat a tlačit jak jen to jde. V poslední době docela dost k breakům ještě zapojuju electro house a bassline. Na našich akcích je často hrajem na začátek a konec party. I se snažíme dělat party zaměřené pouze na tyhle styly. Samozřejmě to není zdaleka tak často jako D'n'B. Poptávka bohužel opravdu tak silná není, což je velká škoda - všechny tyhle styly toho tolik nabízí a ve světě jsou často mnohem rozjetější než D'n'B... Dost lidí u nás v ČR je zbytečně „zaseklejch“ a neochotnejch přijmout něco nového. Snad se to do budoucna změní. V nejbližší době mám před sebou pár dubstepových hraní, takže se už na ně hodně těším!

Rozhovor děláme u příležitosti tvého vystoupení na Break4Beats, kde zahraješ vedle TCho a Tempera D. Jak tento výběr hodnotíš a které jméno z této dvojice je ti bližší?

Dave (Temper) je můj kamarád, jemuž se shodou okolností starám o CZ hraní, takže můj favorit je jasnej. Nehledě na to, že je to výborný DJ! Každopádně TC nijak nezaostává - hrál jsem s ním 2x a taky to dobře dává - navíc má za sebou docela dost úspěšných producentských počinů.

PARTYINFO

Break4beats

24.02.2012 Fléda, Brno
DJs: TC, Temper D, Pixie, Sayko, Romitroni
2nd: FunkMoguls (Aka + Sean John), Yak, Kotlyk, Marcco
Cena: 190 / 230
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně