Still Corners nahráli Soundtrack k neexistujícímu filmu

Nálada pošmourná jako anglické ráno, melancholie, zpěv...

9.1. 2012 10:15:55 | recenze | Jan „ian“ Hromek

.. jak když bludička láká pocestného do bažiny, a i v jejich hudbě neuvěřitelná schopnost obrazotvornosti.

Still Corners - Creatures of an Hour [Downwards - 2011]

1. Cuckoo, 2. Circulars, 3. Endless summer, 4. Into the trees, 5. The white season, 6. I wrote in blood, 7. The twilight hour, 8. Velveteen, 9. Demons, 10. Submarine

Pro v Londýně usídlené Still Corners nebývale platí, že jejich hudba je kinematografická. Nemusíte ani zavřít víčka a před očima se vám volně rozjede sled míhajících se obrazů, jako když se díváte z okna jedoucího vlaku. Jejich hudba je zvukově rozostřená a připomíná amatérský film, co dlouho ležel v zaprášené krabici, a krautrockové motorické beaty často příjemně vrní jako motor staré promítačky.

Za vším hledej film

SC se láskou k filmu nijak netají a mezi své vzory často jmenují kultovní detektivky, francouzskou novou vlnu či noir snímky. Nálady z nich ilustrují použitím nástrojů, které znějí mile archaicky - jsou to především staromódně znějící klávesy a varhany nebo retro kytara, která zní velmi, jak to říct, jinak než filmově: osudově, tajemně a často s vracející se echo ozvěnou nebo silným zkreslením - hrdina si zapálil cigaretu a potemnělou ulicí vykročil vstříc nejistému...

Poslechni si: Still Corners - Endless Summer

Somnabulní hlas Tessa Murray často spíš než zpěv připomíná vzpomínku ze snu, jakoby její duše byla v okamžik nahrávání nejen mimo studio, ale i její tělo. Někdy jen doplňuje celkový sound jako další nástroj (The twilight hour), krásný příklad hudebního retra Circulars je rovnou instrumentálka. Když hudba SC začne přeci jen sklouzávat do přílišné náladotvorné manýry, jsou tu přeci jen krásné melodie: singlová Cuckoo, Endless summer, Submarine a především Into the trees s krásně gradovanými euforickými akordy.

Určitě se na této nahrávce (která se dá sehnat jako CD v povedeném papírovém rozkládacím obalu) najde pár chybek - ve 2. půli poněkud ztrácí tempo, celkově jde o velmi povedený dreampopový debut.

Me and you, stuck in a time machine
That was just a dream

Video: Still Corners - Cuckoo

Video: Still Corners - Into the trees

PARTYINFO

Still Corners

14.03.2012 Klub 007, Praha
Live: Still Corners
Cena: 200 (předprodej) / 250
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně