Na Apokalypse si každý našel svoji hvězdu

Fenomén, který u nás z hlediska pořádání tanečních akcí pravděpodobně nemá obdoby.

5.12. 2011 15:07:59 | reporty | finch

Fenomén, který již více než jedno desetiletí rozdmychává emoce napříč českou taneční scénou. Party, na které se každoročně sejde několik tisíc lidí, aby uctili tuto stálici na poli české elektronické taneční hudby.

Apokalypsa All Star Game

Mrazivé čekání

V tradiční listopadový termín jsem se tedy potřetí vydal do Pavilonu P brněnského výstaviště, kde Apokalypsa po odchodu z Bobycentra našla své útočiště. Míjím několik desítek hlav čítající hlouček ještě netušíc, že tam první nedočkavci dobrovolně nečekají. I za rohem pavilonu bylo několik lidí, kteří se dožadovali vstupu, ale ouha. Neoblomní členové ochranky nás pouští do útrob haly až pět minut před půl sedmou. V podstatě bych to nepovažoval za větší komplikaci, kdyby ovšem první DJ v lineupu nezačal své vystoupení úderem šesté hodiny, kdy akce oficiálně začala. Nebohý DJ Upgrade tak v podstatě půl hodiny hrál pouze pro personál a my na něj bezmocně koukali z mrazivého venkovního prostoru haly. Z toho, co jsem stihl, předvedl na rozjezd akce velmi příjemný techno set a stejně jako loni jeho kolegové Spiriakos & Steen, i on by si zasloužil lepší čas, ve kterém by mohl naplno prokázat své kvality. Ty ovšem opět nepotvrdila členka pořadatelské týmu, Michaela Salačová. Opět ten stejný mix všeho možného i nemožného jako loni, aby nakonec většinu setu odehrála v opravdu velmi rychlém tempu, které se na tuto hodinu nehodilo. Ještě ke všemu, když po ní hrající Lucca znatelně zpomalila a odehrála přeci jen uchu více lahodící tech-housový set.

Italští hřebci a ukrajinská kráska

Devátá hodina konečně odbila a na řadu přišel první zahraniční DJ, který si u nás udělal jméno letním vystoupením na festivalu Pleasure Island, Joseph Capriati. Už od prvních tónů bylo jasné, že natěšený dav konečně dostane to, po čem touží. Hutné techno s častými nájezdy v nezvykle časnou hodinu muselo rozproudit krev opravdu každému, a když Joseph předával štafetu svému nástupci, sklidil zasloužený aplaus zaplněné haly.

Video: Joseph Capriati @ Apokalypsa All Star Game

Na řadu přišla DJka, která spíše než hudebním projevem vyniká svým zjevem a chováním, neúnavná propagátorka taneční hudby v její rodné zemi, ukrajinská děva Nastia Beauty. Nic jsem od ní nečekal a nic jsem také nedostal. Nezáživný, navíc technicky nedokonalý set, který měl přijít jednoznačně na řadu v dřívější hodinu, jsem naštěstí díky spoustě známých proklábosil a byl jsem zvědav, co předvede druhý Ital v lineupu.

Tím nebyl nikdo jiný, než hitmaker let dávno minulých, Mauro Picotto. Již před akcí jsem celkem ostře vyjadřoval nesouhlas s jeho obsazením do jednoho z hlavních časů, nicméně musím konstatovat, že mé obavy nebyly na místě a jsem rád, že mě Mauro vyvedl z omylu. Většinu jeho setu jsme byli svědky hutného, lehce deepového techna, a když zhruba na přelomu první a druhé třetiny zazněl track Marcel Fengler - Thwack (Planetary Assault Systems remix), definitivně si mě Mauro získal na svoji stranu. Celkový dojem ovšem lehce pokazil závěrečnými minutami jeho vystoupení. Nepochopitelně zvolnil a zahrál několik tracků, které by se hodily spíše jako podkres k pohádkám na dobrou noc. Jakoby tím chtěl nenápadně ještě více natěšit partypeople na dalšího headlinera.

Video: Mauro Picotto @ Apokalypsa All Star Game

King is back

Další jméno, které po oznámení vzbudilo velkou vlnu emocí. Na jedné straně ti, kteří ho bezmezně milují, na druhé straně ti, kteří jeho hudbu nikdy v lásce neměli a navíc chtějí na Apokalypse slyšet také jiná jména než ta, která k nám jezdí několikrát do roka. Isaiah Major aka DJ Rush po letech opustil vody hardtechna a dle slibu pořadatelů měl předvést svůj um v klidnějších vodách funky techna. Stejně jako Nastia ale předvedl nudu s pár technickými nedostatky, i když pár světlejších momentů by se přeci jen našlo. Bohužel drtivá většina lidí si po akci jeho set chválila, nebo byla aspoň spokojena, a tak výběr tohoto jména plně odráží realitu a hudební cítění českých partypeople.

Tu podtrhli po něm hrající matadoři anglické techno scény, Ben Sims & Paul Mac aka Killa Productions. Pánové předvedli rychlý set plný funky a tribal techna s několika disco tracky, po kterých vždy naštěstí následovala nějaká klasická techno pecka. Technicky samozřejmě vybroušené vystoupení se pro většinu přítomných stalo vrcholem noci, ten můj měl ovšem teprve následovat.

Snědá singapurská kráska po boku ještě nedávno hardtechno DJe, neboli Gayle San & Sven Wittekind. Pomalejší tempo, ohromné basy, smyčky a hutnost, která by se dala krájet. Jejich umístění v linepu bylo sice nešťastné, ale o to víc jsem si jejich vystoupení užil, což se ovšem nedá říci o lidech kolem mě, kterým to ani nemám za zlé. Následoval totiž další mohutný skok v podobě společného vystoupení brazilské dvojky Alex TB & Buchecha a akci poté uzavírala se svým live setem zástupkyně srbské školy, Ivee.

Video: Gayle San & Sven Wittekind @ Apokalypsa All Star Game

Místo gradace celé noci jsme tak byli svědky nesmyslných skoků v BPM i jednotlivých stylech techna. Snaha zavděčit se co nejširšímu publiku je spíše kontraproduktivní. To jde ruku v ruce i s nudnými intry před každým vystoupením, u kterých si člověk připadá jako v nějaké estrádě TV Nova. Pěkný nápad s maskou nedotažen do konce, jak podotkl jeden můj kamarád, zatajit masku do začátku akce nebo ji znenadání odkrýt až během noci by mělo mnohem větší efekt.

Zvuk opět nebyl na dokonalé úrovni, požitek opodál stojícím kazila ozvěna od zadní stěny haly (minule se nekonala), na VIP stagi se zase její zvuk nepříjemně mísil se zvukem té hlavní. VIP stage, na které zahráli např. Pavel Bidlo, Loutka, Javas a jiní, vůbec působila trošku zvláštně. Pěkně nazdobený prostor svou velikostí kontrastoval s počtem lidí uvnitř, stejně jako velký počet toalet sloužící pro VIP hosty zase s těmi pár kusy, které byly určeny pro těch několik tisíc „obyčejných“ návštěvníků.

Na své si určitě přišli milovníci velkého počtu projekčních stěn, laserů a světel. Jejich koncentrace byla tentokrát opravdu vysoká a dá se říci, že aspoň něčím se pořadatelé nechávají inspirovat svými zahraničními kolegy. Dostatek byl také počet barů a možností k sezení, umírněný počet občerstvení a co hodně chválím, prakticky nulový výskyt stánků nijak nesouvisejících s touto akcí (v minulosti třeba místo s herními konzolemi a podobné).

Na Apokalypse je znát posun z hlediska celkové organizace, za zmínku by ale přeci jen stálo popřemýšlet o úplně jiném rozložení stagí. Rozloha pavilonu skýtá velký potenciál, který stále zůstává nevyužit. Také příště opět promyslet když už ne výběr, tak alespoň následné lepší uspořádání lineupu. Je hezké, že nám pořadatelé přivezou neokoukanou hvězdu světového techna, kterou pak ale následně utopí v podstatě na začátku noci. Jak už jsem ale naznačil v předchozích pasážích, pořadatelé jen v podstatě plní přání českých partypeople, jimž stačí ke štěstí málo a tento začarovaný kruh tak oběma stranám, zdá se, plně vyhovuje.

PARTYINFO

Apokalypsa All Star Game

25.12.2011 BVV, Brno
DJs: Mauro Picotto, Gayle San + Sven Wittekind, Rush, Buchecha + Alex TB, Ivee (live), Killa Productions (Ben Sims + Paul Mac), Joseph Capriati, Nastia Beauty, Lucca, Upgrade, Misa Salacova
VIP: Pavel Bidlo, Loutka, Cubik, Javas, Sandro, Elio etc.
Cena: 399 - ? (předprodej) / 699 / 799 (předprodej VIP) / 999 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně