Markus Schulz: Praha je zvláštní místo!

Během osmé Transmission vznikla příležitost vyzpovídat vždy usměvavého Markuse Schulze, který má k Praze...

23.11. 2011 08:22:41 | rozhovory | Paya

.. opravdu speciální vztah a podělil se i o své zážitky z miamské tělocvičny, kam si chodí zadriblovat ...

- Paya: Ahoj, Marku, po rozhovoru přes internet přichází konečně možnost popovídat si s Tebou naživo, díky za tuto možnost. V Praze jsi jako doma ...

- Markus Schulz: Je to tak.

... ale měl jsi někdy čas projít si ji jako běžný turista?

Ano, letos v únoru, mám na to skvělé vzpomínky! Bylo to den po mém vystoupení v SaSaZu, vyšli jsme si na večeři. Posadil jsem se do Starbucks a celé okolí jsem si prošel. Město se mi moc líbí. Mockrát se mi nepodaří, abych si prohlédl destinaci svého určitého vystoupení. V únoru se mi poštěstilo a moc se mi to líbilo. Odpočinul jsem si a nasál energii tohoto města.

V Česku vystupuješ opravdu velmi často, čili k němu máš zvláštní vztah.

Rozhodně! Zaprvé, Transmission byla jednou z prvních velkých halových nebo festivalových trancových parties, na kterých jsem hrál. Od té doby se stále vracím. Ten vztah se upevnil po vydání The New World a posléze také kompilace, kterou jsem věnoval tomuto městu. Takže už máme dlouhou společnou historii. Praha je skutečně jedním z nejkrásnějších měst, které jsem v životě viděl po celém světě. Jak jsem už v mnoha rozhovorech v době vydání oné kompilace řekl, Praha je město, ve kterém rád hraji, protože se sem sjíždí lidé z celého světa. Je to zvláštní místo a já jsem hrdý, že sem míří i kvůli mně.

Ostatně předpokládám, že nikde jinde Ti neuspořádali party We Love Markus Schulz! (smích)

To nikdy! (smích)

Mezi Tvé dobré přátele patří Armin van Buuren, jak jste se vlastně potkali?

To jsme ještě byli kluci, tehdy v roce 1999, vydával jsem na labelu Plastik Records, v tom roce nahrávku You Won’t See Me Cry, a pamatuji si, že na Amsterdam Dance Event jsem viděl toho mladíka za DJským pultem, kterak zahřívá publikum v klubu Escape, a předal jsem mu svůj vinyl. Za pár týdnů jsem obdržel fax, ve kterém se ptal, jestli může můj track použít na své kompilaci Boundaries Of Imagination, což byla jeho první kompilace vůbec. Takže, tehdy jsme byli začátečníci, kteří se do té doby vůbec neznali.

Jsi považován za skvělého producenta a remixéra. Když bys měl zvolit ze své vlastní produkce nějaký track, který je pro Tebe číslo jedna, nebo track, který je pro Tebe čímsi zvláštní, který by to byl?

Každý song je jako mé dítě, protože když na něm člověk pracuje, věnuje mu veškerou svou snahu. Takže je velmi těžké a složité vybrat jeden jediný, ale existuje hned několik, které jsou pro mne speciální, které reprezentují to, co jsem v době jejich vzniku prožíval. Tak například, jedním z nich, které z alba Do You Dream? absolutně miluji, je Surreal. Když jsem si ho přehrával ve studiu, říkal jsem si – WOW – ty vokály Any Criado ... Ze současné produkce bych vybral track Digital Madness, plný oldschoolového trancového feelingu.

Co považuješ za vrchol své životní DJské kariéry?

Víš co? Jednoduše možnost cestovat. A největší peckou pro mě je reakce mé rodiny. Jako když jsem šel ulicemi Amsterdamu s mou matkou a najednou mě někdo zastavil a požádal o autogram a fotku. Vidět reakci mé mámy bylo ...

... naprosto chápu!

Takže takové, možná nevinné okamžiky, jsou pro mě špička. Nebo – dnes je tu se mnou můj otec ...

... a také bratr, že?!

Ano, ano, bratr také, takže mě oba při vystoupení sledovali ... Přesně to je to speciální. Protože když se na konci kariéry člověk ohlédne, chce k tomu mít lidi, se kterými může sdílet. Být u toho sám je opravdu tvrdý příklad samoty, ale mít u toho přátele, rodinu, zažít to s nimi ... zažít to na té ulici nebo před dvacetitisícovým davem ...

Rodina na Tebe musí být opravdu velmi pyšná! Celý rok tedy cestuješ, je některé místo Tvé oblíbené?

Nechci, aby to vypadalo lacině, zrovna když tu jsem, ale rozhodně jedním z nich je Praha, dále Argentina, Buenos Aires, potom Los Angeles, Miami, New York, Toronto – to vše jsou úžasná města, vždy když jsem v nich vystupoval, to byl zážitek. Důležitý je ještě Amsterdam, žije v něm mnoho mých přátel a kolegů. Myslím, že mohu sám sebe označit za světoobčana, cítím se dobře všude možně.

A co takhle oblíbené místo ne jakožto DJe, ale například pro dovolenou?

Teda, neměl jsem prázdniny 6 nebo 7 let, ale už se mi dovolená blíží: Austrálie. Velký bariérový útes. Rád bych řekl, že hodlám vypnout hudební mozek, splynout s přírodou, ale je mi úplně jasné, že po 24 hodinách budu zpátky na internetu, Beatportu ... (smích) Tak je to můj život, je velmi složité se od toho oprostit. Ale zkusím to! Už tuto zimu.

Co Silvestr?

To zrovna budu v Austrálii a budu hrát v Sydney, těším se!

Jedna otázka, na kterou jistě často odpovídáš, přesto snad promineš – jak jsi se jako německý rodák ocitl v Miami, kde v současnosti žiješ?

Moji rodiče se rozešli, když jsem byl ještě kluk, matka se provdala do Ameriky, a tak jsem se ve třinácti stěhoval do Států. Takže prvních třináct let jsem mluvil výhradně německy, ani slovo anglicky, oba rodiče Němci, je to mé dědictví. Po odletu do Států jsem se stal Američanem. Propadl jsem Miami, i kvůli Winter Music Conference, takže jsem se v něm usadil. Jsou tam skvělé kluby, je to východní pobřeží, takže je jednoduché dostat se do Evropy, no a samozřejmě to město se mi líbí, rád v něm pobývám. Kromě toho mám ještě byt v Berlíně, takže půl roku bydlím tam a půl roku zase zde, v Evropě. Otec s bratrem žijí v Německu, matka ve Státech, takže je to pořád tam a zpátky. (smích)

Vím, že máš volného času pomálu, ale přesto, máš nějaké oblíbené sporty nebo koníčky?

Ano, moc rád chodím do fitka a cvičím. Mám rád baseball, basketball, hrajeme basket v tělocvičně a dostávám nakládačky, protože ti, se kterými mám možnost hrát, jsou často profesionální atleti, někteří hrají za Miami Dolphins a trénují, takže jsou to drsní hoši! (smích) Moc rádi se mnou soupeří. Oni vědí, kdo jsem, respektují mne, ale zároveň si nenechají ujít příležitost mi to natřít! (smích) Ovšem sportuji, aktivně sportuji moc rád.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat svým českým fanouškům?

Jako vždy, děkuji moc, protože jsou pro mne výjimeční! Mám rád zdejší organizátory, United Music, jsou velmi povzbuzující, stejně jako fanoušci, kteří se sem sjíždějí z celého okolí, z Německa, z Polska, z Maďarska, a celkově tvoří skvělou společnost a já jsem hrdý, že jezdí i za mnou, aby mě v Praze viděli hrát. Potkal jsem zde dokonce i Libanonce! Praha je zvláštní místo!

PARTYINFO

Transmission Digital Madness

19.11.2011 O2-Arena, Praha
DJs: Above & Beyond, Ferry Corsten, Markus Schulz, Gareth Emery, John John O'Callaghan, Michal Poliak
Cena: 890 - 1.490 / 2.500 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně