Zero T: DnB je teď v pubertě

Přesto šéf labelu Footprints tvrdí, že s tímto hudebním stylem prožívá nekončící lovestory :-).

18.11. 2011 06:34:43 | rozhovory | Kotlyk

- Kotlyk & Musicant: Nazdar Ciane! Už se nemůžem dočkat, až nám zahraješ 18. listopadu na Vendetě. Tohle nicméně nebude tvoje první hraní u nás. Co si vybavuješ ze svých předchozích návštěv?

- Zero T: Zdravím celou posádku Vendety! Jasně, máš pravdu, tohle už bude potřetí, co se podívám do vaší krásné země. Předtím jsem si dvakrát zahrál v Praze; jednou v Roxy a podruhé na místě, jehož jméno už si vůbec nepamatuju ... na všech zdech byly pohybující se mechanické části se spoustou LEDek - fakt něco, co se jen tak nevidí (pozn.: řeč je samozřejmě o klubu Cross). Obojí hraní bylo super a dost mě překvapilo, že drumec je v Česku tak populární. No a taky jsem tady viděl jedny z nejkrásnějších holek vůbec!!

Label Dispatch, se kterým máš spoustu společného, letos oslaví 10. výročí své existence. Můžem se těšit na nějaké oslavy nebo očekávat nějaké novinky?

Od doby, kdy se v labelu ujal kormidla, udělal největší kus práce při jeho budování Ant TC1. Vzpomínám si, že Dispatch začal jako vydavatelství kluků z projektu Hidden Agenda (pozn.: bratři Mark a Jason Goodingsové) - což byli v době zlaté éry jedni z neprogresivnějších a nejvlivnějších DnB umělců - a mně se zdá, že Ant TC1 drží label i dnes ve stejných kolejích. V rámci oslav 10. výročí připravujeme speciální EPčko - 50. release. Taky tam budu mít jeden track (Judas) a budou tam i taková jména jako Mindscape, Octane and DLR nebo Spinline. Ant TC1 je ale i jinak stále ve střehu, připraven skočit po novém zvuku nebo zajímavém tracku. Teď čerstvě také založil Dispatch LTD. Takže jo, určitě - v brzkém budoucnu nás toho čeká hodně.

A co Footprints - tvoje vlastní vydavatelství? Jak se to s ním vyvíjí? Plánuješ něco?

Zatím to jde docela dobře. Dokončujeme 5. a 6. release, na kterém jsou tracky vzniklé ve spolupráci s mým dlouholetým parťákem Beta 2 a nováčkem Scriptem. Info bude během pár týdnů a dozvíte se veškeré podrobnosti a informace. Jinak ale dlouhodobé plány s tímhle labelem vůbec neřeším. Baví mě starat se o každou novou desku samostatně a vlastně se vždycky uvidí, jak se to vyvine dál. Dokonce bych řekl, že je to celkem rozumný způsob… zvlášť v tomhle businessu, kde je trh tak nevyzpytatelný.

Produkováním DnB se zabýváš už pěkně dlouho, kdo nebo co ti stále ještě pomáhá najít novou inspiraci pro tvoje tracky?

V drumnbassu jsou asi dva typické rysy, které mi samy o sobě poskytujou tak nějak stálou inspiraci. První je tempo, kterým se DnB mění. Druhý, a nejpodstatnější je ten, že dobrý DnB prostě vytvoří v místnosti energii, kterou nedokáže napodobit žádný jiný hudební styl - a to je pro mě hodně opojné. Abych byl upřímný, procházím obdobími, kdy DnB úplně opouštím. Ale jedno nebo druhé mě vždycky vtáhne zpět do mého studia - a celá ta lovestory s drumnbassem začne nanovo!

Tvůj odhad o budoucnosti DnB? Může ještě někam pokračovat, vyvíjet se a růst?

Myslím, že DnB je teď ve fakt divné fázi. Něco jako trapná puberta. Myslím, že je to formát, který bude vždy atraktivní pro experimentálně založené lidi a určitě ještě uvidíme jeho další hudební vývoj. Všiml jsem si ale jednoho směru v DnB - a sice toho, že začíná vtahovat čím dál víc a víc komerčních prvků ze stylů jako house nebo trance. Což je z mého pohledu hodně nebezpečná cesta. Je to přesně ten styl hudby, který tady v UK teď dostává slušnou podporu od mainstreamových rádií. Pro mě je to odklad dál a dál od elementů, které mě kdysi oslovily a přitáhly k Junglu a DnB. Na druhou stranu, scéna je teď různorodější. Víc než kdy jindy. A i umělci pohybující se na ní jsou různorodější, nabízejí toho víc než jejich předchůdci. A tak vlastně budoucnost vidím v docela světlých barvách.

U nás je momentálně DnB na vrcholu, ale jak je na to vůbec DnB scéna v UK? Dubstep začíná DnB pěkně válcovat, nebo je to jen můj dojem?

Když u nás nastoupil Dubstep (jakože ve velkém stylu - což byl asi rok 2007), rozhodně vzal vítr z plachet DnB. Od té doby ale došlo k zajímavé věci. Totiž že oba tyto styly, a i mnoho jiných (UkGarage, House, Techno, Footwork/Juke, Baltimore), se propojily do něčeho, čemu média říkají Bass Music. Kupa větších párties teď nabízí spíš takovou směsici stylů. Každý DJ hraje svůj set trochu jinak. Perfektním příkladem tohohle vývoje je Outlook festival. Najdeš tam všechno od původního Dubu až po hitech DnB - všechno to totiž má společný jmenovatel - BASSSSSU! Doufám, že tenhle trend nastoupím po celém světě!

Pro jaké lidi a pro jaké chování máš Nulovou Toleranci?

Pro hňupy a pro debilitu.

Díky za rohovor a uvidíme se v pátek!

Jasný, já díky a čau

PARTYINFO

Vendeta

18.11.2011 Fléda, Brno
DJs: Zero-T, QO, Musicant, Spool, Camel
2nd: Valoa + Ruff + P.Pigeon (live) aka Analog Digital Freaks, Marcco, Kotlyk
Cena: 40 (do 22 hod.) / 80
REKLAMAREKLAMA