Ivee: Na housle už hraju, jen když se napiju

V jednom z posledních rozhovorů k podzimní Apokalypse jsme vyzpovídali srbskou darebačku Ivee, která se svým live setem předvede v České republice poprvé.

9.11. 2011 10:42:59 | rozhovory | Nois

Probrali jsme její cestu od houslistky až k HT producentce i její aktuální produkci a život.

- Nois: Jaký je pro Ivee rok 2011?

Je to jeden z nejlepších roků, ve kterém se udál poměrně zásadní zlom. U nás se říká, že každých sedm let nastane v životě člověka nějaká změna a rok 2011 je pro mě tím „zlomovým rokem“. Ačkoli do konce roku zbývá ještě několik týdnů, už teď vím, že se v mém životě i v kariéře událo mnoho změn a jsem zvědavá, co ještě přijde. To myslím v dobrém i ve zlém slova smyslu, ale na druhou stranu, každá nesnáz člověka posílí, takže se na to snažím dívat optimisticky.

Popiš nám svou cestu od houslistky k hardtechno producentce...

Na housle jsem začala hrát když mi bylo šest let a časem jsem zjistila, že v klasické hudbě mi cosi schází... a to byl určitý pocit svobody, protože u všech skladeb máš předepsáno jak je hrát a musíš se řídit určitými pravidly. Ve dvanácti letech jsem začala prozkoumávat jiné oblasti umění - od malování až po psaní. Byla jsem ale vždycky rebelka, takže jsem měla trochu problémy ve škole a to především s usedlými profesory, kteří mě nechápali.

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Apokalypsu na www.rave.cz/shop.

Postupem času jsem se dostala k producentským programům jako Fast Tracker, Acid a Fruity Loops, což mi otevřelo spoustu nových možností a tak jsem začala experimentovat. To bylo v době, kdy jsem věděla, že kariéra houslistky určitě není mým snem. Zamilovala jsem se do syntetických zvuků a kdyby se tak nestalo, tak bych nejspíš nikdy nevytáhla paty ze Srbska. Tímto bych ráda poděkovala všem hackerům a týmům, co dělají cracky na software, protože bez nich bych nebyla tam kde dneska jsem!

Hraješ ještě pořád na housle?

Jen občas... mám na to už moc dlouhý nehty, haha. Většinou to bývá když jsem opilá nebo se když se chci před někým ukázat. Pořád mám ještě v rukách tu techniku, ale ruce mi spíš míří na klávesnici od počítače.

Dosáhla jsi i nějakých ocenění v době kdy jsi hrávala na housle?

Když jsem absolvovala univerzitu, tak se mi dostalo několika kladných hodnocení, ale v dobách kdy mě to ještě bavilo pro mě ceny nebyly důležité. Největším oceněním byl pro mě ten pocit při samotném hraní.

Jaký je tvůj cíl z pohledu hardtechno producentky?

Hmm... dělat kvalitnější hudbu?

Umíš hrát i na klavír? Všiml jsem si, že při svých vystoupeních používáš malé klávesy jako MIDI kontroler, ale zkoušela jsi je někdy využít i jinak?

Na základní umělecké škole jsem hrála 4 roky na klavír, takže si troufám říct, že nějaké základy na piano zahrát zvládnu.... Ty základy mi ale bohatě stačí při tvorbě elektronické hudby. Během svého livka občas zahraju nějakou tu nějakou melodii, ale většinou jsou to fráze, které nevyžadují žádné klavírní nadání, haha.

Jak vypadá taneční scéna v Srbsku?

Tady žádná taneční scéna není, pardon... Abych byla přesnější: je tu pár lidí, co poslouchají elektronickou hudbu, ale je jich fakt málo. Pak jsou tu lidé, co si jen myslí, že poslouchají elektronickou hudbu, ale nic o ní vlastně neví. Pár lidí tu taky chodí na akce, ale moc jich není...

Video: Ivee zdraví fanoušky Apokalypsy

Jak pokračují tvé experimenty s DnB a dubstepem?

Momentálně jsem především v roli posluchače. V mé produkci ale můžete slyšet prvky jak DnB tak dubstepu. Všichni, kdo znají mé tracky, vědí, že nedělám striktně jen techno, ale snažím se do něj vnášet i jiné prvky.

Drum n bass je pro mě každopádně ta nejkrásnější a nejvíce komplexní elektronická hudba a myslím si, že DnB producenti jsou oproti ostatním o několik levelů výš. Zvuk DnB je neskutečně bohatý a je to hudba, při které můžeš jak tančit tak relaxovat. Aby byl člověk dobrým DnB producentem, tak na to musí mít pořádný koule!

Poslechneš si někdy doma i klasickou hudbou?

Občas jo... hlavně od ruských skladatelů z první poloviny 20. století. Ti jsou mi mnohem bližší než klasická německá nebo rakouská škola.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Můj běžný den je plný hudby, protože pracuji přímo v Bělehradě a to v jedné firmě, která se věnuje hudebnímu průmyslu. Mám naprosto volnou pracovní dobu, takže pracuji, jen když se mi chce. Obvykle bývám přes noc vzhůru a ve dne spím... to je můj „modus operandi“ už několik let.

Otázka na závěr... Jsi šťastná?

„Hell yeah!“

Video: Renesanz Ivee & Sofia

PARTYINFO

Apokalypsa All Star Game

25.12.2011 BVV, Brno
DJs: Mauro Picotto, Gayle San + Sven Wittekind, Rush, Buchecha + Alex TB, Ivee (live), Killa Productions (Ben Sims + Paul Mac), Joseph Capriati, Nastia Beauty, Lucca, Upgrade, Misa Salacova
VIP: Pavel Bidlo, Loutka, Cubik, Javas, Sandro, Elio etc.
Cena: 399 - ? (předprodej) / 699 / 799 (předprodej VIP) / 999 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně