Apparat dál koketuje s ďáblem popu

Čtyři roky, které se na nové Apparatovo album čekalo, Sasha Ring určitě nepromarnil. Věnoval se dalším projektům i svému labelu Shitkatapult. Novinku však vydal už u slavné firmy Mute.

6.11. 2011 18:30:47 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Inspirován svou cestou do Mexika (právě tam a v jeho lidové zbožnosti najdeš klíč k lehce morbidní symbolice obalu) i anglickým romantikem Shelleym ji nazval The Devil's Walk.

Sasha Ring aka Apparat [foto: Constantin Falk]

Apparat - The Devil's Walk [Mute Records - 2011]

1. Sweet Unrest, 2. Song Of Los, 3. Black Water, 4. Goodbye, 5. Candil De La Calle, 6. The Soft Voices Die, 7. Escape, 8. Ash Black Veil, 9. A Bang In The Void, 10. Your House Is My World

Sympathy for the pop music

Apparat má navždy smůlu, že jeho tvorba bude srovnávána s nahrávkami, které pomohly podstatně změnit podobu elektronické hudby; já jako posluchač ji budu vždy poměřovat skrze dobu, kdy jsem pro sebe Apparata objevil a kdy si jeho muziku zamiloval. Jakékoliv uhnutí z cesty, jakákoliv snaha o kompromis mi přijde jako plytkost, zrada a jasná známka ztráty kvality. Je to bohužel tak, Apparatova alba jako Multifunktionsebene nebo Duplex jsou sama o sobě ideálem a vzorem, se kterým je třeba vše akurátně poměřovat. Těžko jsem se smiřoval s Walls, přísně jsem hleděl i na aktuální Ďáblovu procházku.

Sasha podle svých slov vybíral z několika desítek tracků, přesto se na album, které se jako celek neobyčejně lehce poslouchá, dostaly banální (u Apparata si musím dovolit takto příkrá hodnocení) kusy jako Black Water, Your House Is My World nebo Candil De La Calle. Apparat tu zní jako kdejaká shoegazová kapela, která zajímavým elektronickým zvukem povýší své obyčejné písničkaření.

Jen tak se le nad nimi mávnout rukou nedá: co naplat, Ring je mistr delikátní, posmutněle oduševnělé atmosféry, kde i to, co se dá nazvat pejorativním označením pop, zní u něj mrazivě krásně, vznešeně, kultivovaně a majestátně melodicky a přitom jako Escape balancuje na hranici přeslazeného kýče.

Co znamená sám na sebe uplést bič?

Ring ani neztratil schopnost zručně konstruovat fantaskně nekonečné zvukové krajiny, kde umně kombinuje živě znějící elektroniku s akustickými nástroji (The Soft Voices Die) a jen tak a zcela samozřejmě koketuje s vážnou hudbou či s filmovými soundtracky (Goodbye, kterou nazpívala mladičká Anja Plaschg). Sweet Unrest by se na starších nahrávkách neztratila, A Bang In The Void je naprostý skvost a mistrovský kousek a nejen on pomáhá celé album rehabilitovat.

Poslechni si: Apparat - A bang in the void

A ještě jedna poznámka: Multifunktionsebene vyšlo před deseti lety a dnes je prakticky nesehnatelné (pokud nechcete za něj vydat neskutečně vysokou částku). Znamená to mnohé. Nejenže u Shitkatapultu se moc do minulosti neohlížejí, ale hlavně zmíněná nahrávka dosáhla stavu faktického zbožnění - nikdo z majitelů ji nemá důvod prodávat. Podaří se Sashovi podobného vrcholu ještě někdy dosáhnout?

Video: Apparat - Song of Los

PARTYINFO

Conference: Apparat Band

07.11.2011 Roxy, Praha
Live: Apparat Band, Warren Suicide
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně