Na náměstí Republiky přistál vesmírný objekt, který mění realitu

Na pražském náměstí Republiky přistál interaktivní audiovizuální objekt ACUO..

24.10. 2011 06:04:26 | technologie | Charlotte

.. který zprostředkovává kolemjdoucím pomocí několika mikrofonů, kamer a reproduktorů pozměněné obrazy a zvuky okolního světa.

Interaktivní audiovizuální objekt Acuo [čti akuo, z latiny “bystřit zvuk”] vytvořil jako zajímavý technologický experiment zkreslující realitu a umělecké dílo zároveň tým mladých umělců pod vedením Michala Šeby. Acuo je součástí městských projektů BU2R.

Bezmála čtyři metry vysoký, odzvučený objekt ve tvaru trojcípého polygonu, podpíraný ocelovou podnoží a pokrytý stříbrným pláštěm, nebude možné přehlédnout. “ACUO svým tvarem a funkcemi připomíná vesmírný modul, který přistál ve městě a sleduje svými čidly okolní dění. Transformuje okolní zvuk a obraz pomocí současných technologií, které ovšem pracují na čistě analogovém základu,” vysvětluje autor a vedoucí projektu Acuo Michal Šeba.

Acuo vidí a slyší jinak než my. Svět kolem sebe snímá šesti mikrofony a třemi kamerami, aby ho pak přenesl do svého nitra, kde vstupy zpracovává k prostorovému poslechu a k projekci pomocí LED systému na celé své vnitřní stěny. Součástí jeho výbavy je i zvukový “periskop” se sluchátky. “Všichni, kteří na palubu Acuo vstoupí, zažijí město jinak, mohou si tu analyzovat venkovní dění a zároveň meditovat nad nekonečnou variabilitou modifikací jednotlivých vstupů,” vyjmenovává Šeba zážitky, které Acuo kolemjdoucím nabídne a shrnuje to slovy: “Návštěvníci se v něm ze zcela nové perspektivy setkají se zvukovou krajinou místa, kterým denně procházejí bez schopnosti pozorněji vnímat či naslouchat.”

29. října 2011, se v něm uskuteční “tichý” improvizační koncert, který bude návštěvníkům přenášen do sluchátek rádiovými FM vlnami. Protagonisty nevšedního hudebního zážitku se stanou Lenka Dusilová, Dan Bárta, beatboxer Ondřej Havlík (Endru) a Data-Live & Acuo. Produkce koncertu se ujme sám autor Acuo Michal Šeba a Petr Hozman (Shot Rabbit).

REKLAMAREKLAMA