Soundtrack k filmu Hanna je skoro jako nová řadovka The Chemical Brothers

Populární „Chemici“ jsou další elektronická kapela, které...

26.9. 2011 09:44:11 | recenze | Jan „ian“ Hromek

.. se dostalo cti, že mohla dle svého gusta připravit filmový soundtrack.

The Chemical Brothers

The Chemical Brothers - Hanna: Original Motion Picture Soundtrack [Back Lot Music - 2011]

1. Hanna's Theme, 2. Escape 700, 3. Chalice 1, 4. The Devil is in the Details, 5. Map Sounds / Chalice 2, 6. The Forest, 7. Quayside Synthesis, 8. The Sandman, 9. Marissa Flashback, 10. Bahnhof Rumble, 11. The Devil is in the Beats, 12. Car Chase (Arp Worship), 13. Interrogation / Lonesome Subway / Grimm's House, 14. Hanna vs Marissa, 15. Sun Collapse, 16. Special Ops, 17. Escape Wavefold, 18. Isolated Howl, 19. Container Park, 20. Hanna's Theme (Vocal Version)

Hudba k filmu. Většinou jde o kompilaci různorodých písniček, které si autoři filmu vybrali jako ty správné ilustrační. Nebo se někdo zavře do studia a po nocích tam složí předlouhé minuty smyčcových orgií. A nebo je to úplně jinak.

Když režisér Joe Wright přemýšlel, jaká hudba by se k jeho artovému „akčnáku“ Hanna hodila, šáhl po osvědčených The Chemical Brothers, se kterými už před tím spolupracoval na vizuálech pro jejich předchozí tvorbu. A těžko tedy mohl čekat, že Chemici popřou svou podstatu a ve svých studiových počítačích začnou krotit digitální symfonické orchestry. Hudba k Hanna se dost dobře dá považovat za jejich další album.

Rozdíly tu samozřejmě jsou, hned několik motivů je na nahrávce rozpracováno do několika tracků, ve kterých jsou variovány a během „děje“ se několikrát vrací (dvě verze Hanna's Theme nebo The Devil is in the details - The Devil Is In The Beats - The Sandman).

Únava? Ale kdepak!

A jsou tu i další rozdíly. Zatímco třeba Escape 700 je regulérní skladba, která by se mohla dostat i jejích koncertního setu, valná část nahrané hudby jsou jen drobné skici, jakási všehochuť témat, které jakoby Chemici nakousli, ale nedokončili: Chalice 1 je necelou minutu generovaný „brum“, Map Sounds/Chalice 2 je několikasekundová zvuková črta, něco přes minutu dlouhý The Forest pracuje s modulováním jednoho zvuku, křehce krásná The Sandman akusticky imituje xylofonem vyťukávanou melodii kapající vody, technicistní sound Bahnhof Rumble skutečně připomene jízdu podzemky.

Poslechni si: The Chemical Brothers - Escape 700

Není divu, že těchto drobných zvukových hrátek na 50timinutové kolekci dostala pomalu polovina z celkem 20tipoložkového seznamu. Její poslech je tak docela bláznivý, chvílemi vyžaduje pozornost, jindy jen tak projede zvukovody a hledá se další motiv. Plnohodnotnými skladbami jsou breakové Car Chase (Arp Worship) nebo Escape Wavefold, i když i ta trochu zní, jakoby ji Chemici načali a rozdělanou nechali ležet.

Poslechni si: The Sandman

The Chemical Brothers jsou poslední dobou hodnoceni jako kapela, kterou lomcuje únava, vykrádání sama sebe a ředění vlastního talentu i pověsti. Soundtrack k Hanně jim ale dále prostor, aby znovu projevili svou hravost, cit pro zábavné melodie a znovunalezenou chuť hledat.

Video: Hanna - Escape clip

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně