Tomorrowland 2011 byla třídenní fantazie

Organizátoři, belgická pobočka ID&T, sama označuje vizuální vzhled mladšího bratříčka holandského festivalu Mysteryland za pohádku pro dospělé. Ačkoliv se nám vloni zdálo, že prakticky není co vylepšovat, i letos nás Belgičané přesvědčili o své excelenci ještě více.

29.7. 2011 14:53:19 | reporty | Paya

Tomorrowland 2011 byla třídenní fantazie

Letošní předpověď počasí pro Tomorrowland totiž nevypadala dobře, všechny zpravodajské servery se shodovaly na tom, že více než polovinu festivalu proprší. Ačkoliv realita byla naštěstí daleko pozitivnější, organizátoři nic nepodcenili a podlážkami, železnými deskami a stromovou kůrou zajistili, že návštěvníci na celé obrovské ploše rekreačního areálu De Schorre nedaleko Bruselu nemuseli šlápnout ani jednou do bláta. Prostě famózní, pokud člověk byl alespoň trochu šikovný, maximálně si zacákal nohavice. Samozřejmostí bylo krytí maximálního počtu scén a připravenost rozdávat tisíce a tisíce pláštěnek zdarma. Oproti loňskému ročníku byla vylepšená i medializace festivalu, včetně traileru a barevných novin, které „vycházely“ každý den eventu a obsahovaly fotografie z předchozího večera - tuto skvělou novinku převzala belgická ID&T od své holandské matky a sestry Q-Dance.

180 tisíc partypeople

Popisovat snový terén De Schorre je vzhledem k mým předchozím třem reportům zbytečné, oproti minulým letům organizátoři přidali ještě jednu novou plochu, na kterou se vešla nová zastřešená scéna a která byla s hlavní plochou spojena pontonovým můstkem. Heslo akce zůstalo stejné (Yesterday Is History, Today Is A Gift, Tomorrow is Mystery), tématem 2011 se stala příroda, v rekreačním areálu nechyběly dekorace ve tvaru hub nebo motýlích křídel. Festival se konal opět převážně v denních hodinách a tentokrát v extrémním rozsahu 3 dní - od pátečního poledne do nedělní půlnoci. Zábavy co hrdlo ráčí, každý večer monstrózní finále, každý večer gigantické ohňostroje! Celkem 180 tisíc vyprodaných vstupenek, denně 60 tisíc skvěle naladěných partypeople. Ještě vylepšený food court, ještě vylepšená světelná, laserová, vodní, pyro a ohnivá show na hlavních open-air stageích. Super atmosféra zaručena.

3 tisíce členů crew

Pohádkové dekorace jsem už zmínil, vyzdvihnout je však potřeba zejména neuvěřitelnou hlavní scénu, kterou je potřeba prostě vidět, těžko popisovat slovy - dominoval jí obrovský strom. Harder stylez scéně vévodil obrovský oranžový klaun a druhou největší stage festivalu ve skutečnosti představoval kolosální zámek. Těch superlativ je už opravdu příliš, avšak nemohu se ubránit pocitu, že návštěvník festivalu je prostě a jednoduše ohromován na každém druhém kroku. To je i důvod, proč jsme se za poslední tři roky pro nedostatek času způsobený cestováním na zahraniční festivaly nepodívali na žádný festival český. Sedmý Tomorrowland ostatně podle našich informací přilákal mnoho Čechů a Slováků. Čekalo na ně 14 stageí. V kempu sídlilo na 30 tisíc lidí s celého světa. Až strašidelná čísla: festival se začal stavět 3 týdny předem v týmu 300 organizátorů, během akce jich bylo na místě 3 tisíce!

Pátek - Švédové

Co říci k hudební stránce party? Ta byla tak nabitá, že se pokusím jen velmi stručně popsat náš pohyb a největší vrcholy jednotlivých dní. Po příjezdu se nám podařilo zastihnout rozjetého Belgičana Freda Bakera, který sršel úsměvy, poslechli jsme si krátce i psytrancového borce Johna 00 Fleminga, zajumpovali jsme si na Q-Dance scéně během DJ Ghost Special, zaujal nás i Nic Fanciulli nebo Sunnery James a Ryan Marciano v housovém stanu a pochopitelně i Dirty South na mainstage, kterou rozbouřil klasikou Ferry Corsten - Punk. Velmi nás potěšil Faithless Sound System, tedy rapující Maxi Jazz a Sister Bliss za DJským pultem, když zazněly všechny jejich hitovky i novější pecky typu Tweak Your Nipple a Not Going Home. Totální smršť však předvedl finální act prvního dne festivalu, kompletní Swedish House Mafia ve dvouhodinovém setu. Axwell, Steve Angello a Sebastian Ingrosso jsou prostě fenomén. Klasikami typu Sweet Dreams nebo Show Me Love či svou produkcí včetně One nebo Save The World prostě dobyli srdce desetitisíců přítomných, přičemž fanjšmekrům udělali radost například třemi songy od formace Daft Punk. A jak si asi myslíte, že zareagoval dav na hitovky typu Hello, In The Air nebo Knas?! Numero Uno pátečního dne. A to během něj hráli i takové veličiny jako Corsten nebo Cox.

Sobota - Devadesátky

Druhý den jsme začali na trancové scéně, krev v žilách nám rozproudila klasika Exploration Of Space v podání Cosmic Gate. Dobře se předvedl i projekt Super8 & Tab, hotové šílenství však v housovém stanu rozpoutal na klávesy hrající francouzský DJ Joachim Garraud. Set narvaný hity typu Sandstorm, Miami 2 Ibiza nebo Clocks nemohl působit na partypeople jinak než jako červený hard na býky. Po něm nastoupivší borec Hardwell neměl lehkou úlohu, přesto publikum upoutal tracky jako On/Off, C’mon nebo Zero 76. To ovšem ještě nic nebylo oproti snovému návratu do dětství v podobě vystoupení dvojice Ray & Anita na outdoorové ploše I Love The 90’s. Ano, 2 Unlimited Live! A s nestárnoucími sympatickými interprety byly zpět také jejich nestárnoucí hity. Výběr těch nejlepších: Get Ready For This, Twilight Zone, The Real Thing, Maximum Overdrive, The Magic Friend, Do What’s Good For Me, No Limit, Let The Beat Control Your Body nebo Jump For Joy. Zamáčkli jsme slzu, urvali fotku s Rayem a vrátili se do dospělosti. Byli jsme zvědaví, co předvede pan Tiësto. Pravda, bylo horší počasí, ale návštěvou Švédy prostě neporazil. Předvedl některé své klasiky i novinky C’mon nebo Maximal Crazy a na mainstage zastínil alespoň Martina Solveiga i Aviciiho. Povedené připravila ID&T i outro - v sobotu Binary Finary - 1998, v pátek to byli Daft Punk - One More Time.

Neděle - Guetta & Dyk

Závěrečný den jsme opět načali na trance stage, která se tentokrát usídlila v prostorách pohádkového zámku. Žezlo v něm pevně uchopil Piet Bervoets za projekt Rank 1 a nechyběly u toho songy jako Airwave. Dalším v pořadí byl sympatický Ital Giuseppe Ottaviani se svým živým hraním na klávesy a songy Angel, Linking People atd. Třetím hrdinou se stal M.I.K.E., náš oblíbený Belgičan, který bodoval písněmi Personal Jesus, Stranger To Stability a svým megahitem Universal Nation. Poté následující Gabriel & Dresden (ano, znovu spolu) začali i skončili vlastní peckou Tracking Treasure Down, ale to už jsme stihli mrknout i na Q-Dance, které šéfoval MC DV8 za podpory MC Villaina a kde hrál aktuálně DJ Luna. Po přesunu na house, kdy jsme minuli i Sidney Samsona, nás potěšila dvojka AN21 & Max Vangeli. Poslechli jsme rovněž část z vystoupení Groove Armada Deejay Set a už byli zvědaví na to, jak s davem zahýbe David Guetta. Dorazila na něj suverénně největší návštěva, zástupy nebraly konce. A snobský Francouz si s nimi hrál jako kočka s myší - na jeho pokyn šel dav do kolen, mával telefony nad hlavou nebo skandoval. Chybět u toho nemohla Guettova singlová produkce. Na Q-Dance potom vařil publikum Zatox, v blízkém stanu legendární Sasha a my utíkali na úplný závěr, na Paul van Dyka. Ten Tomorrowland korunoval: sklidil aplaus za předvedenou část připravovaného alba Evolution. Myslím, že se opravdu máme na co těšit. A Tomorrowland? Zase za rok!

PARTYINFO

Tomorrowland 2011

22.07.2011 - 24.07.2011 De Schorre, Boom
DJs: Avicii aka Tim Berg, Afrojack, David Guetta, Tiësto, Ferry Corsten, Above & Beyond, Simon Patterson, Fedde Le Grand, Sander van Doorn, Laidback Luke, Chuckie, Martin Solveig, Cosmic Gate, Sound Of Stereo, Astrix, Berghain, M.A.N.D.Y, Rush, De Jeugd van Tegenwoordig, Seth Troxler + Bill Patrick, Ben Sims + Frequency 7 + Killa Prouctions, Dixon vs Âme, Pet Duo, GMS, Joachim Garraud, Aly & Fila, Henrik Schwarz, Dubfire, Frank Kvitta, Matthias Tanzmann, Sasha, Carle Cox, Dave Seaman + Satoshi Tomiie and Anthony Pappa, Faithlessa, Adam Beyer, Sven Väth, Tensnake, Chris Tietjen, Miss Djax, Ten Snake, Kerri Chandler + Red D + Lady Linn, San Soda, Maxim Lany, Dada Life, Noisecontrollers, Dimitry Vegas + Like Mike + Axwell, Riva Starr, Wolfgang Gartner, Don Rimini, Brodinski, Loco Dice!, Steve Lawler, Nic Fanciulli, 2 many DJs, Marky, Netsky, Silver, Die, Dom + Klute, One87 + Hookerz + Mc Nice, Tito + Echo Virus + Mc Ebony, Foxy Lady + Mc Elvee, Vicelord, Logistics, Alert + Bonafide, Atmospherix, Contraddict, Myback (John Dahlback + Albin Meyers), Felix Cartal, TAI, Autoerotique, Gtronic, Steve Aoki, Pinch + Gemmy + Mc Pokes, N Type, Grimelock, Bunzer0, Cyrax + Numerus, Science, Subreachers, Kryptic Minds &+ SP:MC, Allspark + Gaz + Mc Mush, Caspa, The Others, Goldorak + Solpher, Kito, Hijak + Kastor & Dice, Girl Unit, Baselab Sound, Von D, Piro, Chris Liebing, Green Velvet, Surfing Leons, Don Rimini, Brodinski, Style of Eye, Bart B More, Breakbot, Club Cheval (Panteros666 + Myd), Bad Dancer, Richie Hawtin, Dr. Rude etc.
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně