Electronic Beats: Kolik beatů bylo vlastně elektronických?

Neptám se proto, že by mi snad vadilo, když kapely používají...

16.6. 2011 15:12:55 | reporty | Holy Jay

Foto: Electronic Beats Festival

... akustické zvuky. Právě naopak. Je moc zajímavé sledovat, jak se do programované elektroniky živé nástroje a zejména ty bicí zapojují. A když takový Sascha Ring prohlásí, že dá všechno doopravdy naživo a bez počítače, tak to prostě musím slyšet.

A proto jsem také samo sebou vyrazil na letošní Electronic Beats. Akce, která do Čech v minulosti přivezla takové hvězdy jako The Prodigy, Underworld, The Orb nebo nedávno Hot Chip a Caribou, nabídla tentokráte Praze hned čtveřici zajímavých kapel. Populárního německého borce Apparata se svým bandem. Taktéž z Německa dorazivší muzikanty a performery z partičky Bonaparte, dánské When Saints Go Machine a islandské FM Belfast, kteří přijeli ukázat, jak se dneska dělá takový elektropopový zvuk na severu Evropy.

Next on stage

Pár desítek minut před devátou procházím pasáží ke vchodu do Divadla Archa. Bude zde fronta, nebude? Je přeci vyprodáno. Moje obavy, které jsou stále ještě živené nelidsky natřískaným Veletržním palácem během dílu s Underworld, se naštěstí vzápětí roplývají v realitě příjemně zaplněného divadla. Vlastně zpočátku spíše poloprázdného.

V sále ještě pořád hraje DJ Felix (který bude potom i dále zpříjemňovat prodlevy mezi jednotlivými vysoupeními), posluchači se zatím posilňují na barech, kterých nabízí první i druhý suterén divadla dostatek, a já si mohu v klidu prohlédnout pódium, krásně obklopené úzkými, vysokými projekčními plátny, na něž zatím dopadá jen logo akce, ale pod které se již zanedlouho dostaví When Saints Go Machine. Jejich jméno na projekčních plátnech ještě předchází jasná a pěkně výtvarně zpracovaná formulka „Next on stage“. Ta samozřejmě uvede i všechny další kapely, spolu s vyvedeným trailerem nás protáhne celým večerem a kromě jiného také přispěje k dojmu, že tenhle mejdan je prostě kvalitním a ve všech směrech dotaženým počinem.

When Saints Go Machine

Ale pojďme už konečné k hudbě. Dánští When Saints Go Machine v sobě nezapřou fascinaci osmdesátkovým electro popem, což může kromě hutných syntezátorových ploch zahrnovat i romantický přednes a přeexponovaná gesta, která mohou vypadat, že vás ta muzika skoro až bolí (narážím na grimasy klávesáka, stojícího vlevo na pódiu, ale nemyslím to zle). Já zatím z balkónu zálibně pozoruji krásně poblikávající bohatou sadu elektronických nástrojů. Kromě dvou klávesistů - elektroniků kapelu tvoří ještě bubeník a zpěvák. Standardní sestava, kterou s měnšími obměnami zachovají i násleující formace. When Saints Go Machine znamenají rozhodně skvělý start. Dancing dancing, talking talking. Tak nějak to zpívali? Jdu si hned sehnat jejich letošní desku Konkylie.

Potlesk se pomalu rozplyne v říznější, dusavé produkci, kterou servíruje DJ Felix a už žhaví posluchače na následující vystoupení.

FM Belfast. Gatě dolů!

Islandští FM Belfast. Dva zpěváci, zpěvačka, klávesák, bubeník. Z Radia 1 známe pár jejich kousků a musím říct, že čekám celkem uhlazené vystoupení. To se ale škaredě mýlím. Živelní seveřané si s námi pěkně pohrávají, hulákají, dělají psí kusy, nechají nás dřepnout, pak zase vyskočit a občas nás také počastují nějakým tím vlídým slovem. Let your angry out. Fuck you.

Během koncertu se objeví mnoho motivů a odkazů na cizí tvorbu, které vyznívají spíše až parodicky. Killing in the name of. Don´t you know pump it up. Welcome to the jungle. Bubeník si střihne živelná, rozjetá sólíčka. Zpěváci i klávesák postupně shazují části oblečení a zejména kalhoty, což může nezasvěcenému posluchači připadat divné a my ostatní si přitom můžeme alespoň pořádně vychutnat jejich hit Underwear. Musím říct, že FM Belfast umějí místy udělat pořádný rámus a jejich zpěvačka vřeští až uši zaléhají, ale zvukový aparát je dobře vyladěný a zvládá to.

Konec, potlesk. Dneska se nepřidává. Všechno musí klapnout přesně na minutu.

Bonaparte. Bizarní punkový kabaret

Další kapelou v pořadí jsou berlínští Bonaparte. Na úvod se promítá vtipný, historizující, černobílý filmek, představující všechny hrdiny, kteří nám v uniformách, přilbách a všemožných kostýmech už znedlouho přijdou předvést vlastní definici bizarnosti. Čtyři z nich se postaví za nástroje. Dvě kytary, klávesy, bící a zbytek (myslím taky čtyři) se věnuje takřka až divadelnímu nebo spíš cirkusovému doprovodu hudby. Někdy jsou ale tito „pohyboví umělci“ tak zábavní, až si říkám, jestli ta kapela není spíš jejich doprovodem. To je ale jedno.

Bonaparte jsou v rámci večera rozhodně nejméně elektronickou kapelou. Nezávislí rockeři, využívající elektronické zvuky, znějící tak trochu punkově. Skalní pankáči by mi asi řekli něco jiného, každopáně na parketě Divadla Archa se teď na tuhle muziku slušně poguje a to se na elektronických akcích rozhodně běžně nestává.

A co Bonaparte zahráli? My Horse Likes You, Too Much, Computer In Love a další kusy, podpořené šťavnatým kabaretním představením. Kopulující dvojice s monitory na hlavě nebo předtím hybridní dítě s obří hlavou, kůň, děvka s plynovou maskou, souboj ožralé jeptišky se smrtkou a nakonec výstup polonahého týpka s discokoulí na hlavě. To se nedá vyprávět. Musíte to vidět sami.

Too much, too much, too much... tedy nebylo to na nás tak trochu moc úchylné? Myslím, že nikoliv. Jen si cestou na bar říkám, jak do toho teďka bude pasovat seriózní Apparat.

Nekuřácké okénko

Z baru a foye, kde takřka všichni filtrují svůj intelektuální přetlak přes cigárko, se pak zase urychleně přesunuji do hlavního sálu, kde se nekouří a kde jedině se dá volně dýchat, abych se v klidu uvelebil na balkoně a naladil se na vystoupení headlinera dnešního večera.

Apparat Band. Všechno naživo

Next on stage. Sascha Ring. Trochu ze zpožděním a s kytarou. Spolu s ním na pódiu bubeník a dva klávesáci. Živé piáno. První věc sice nepoznávám, ale pak už zní známá, krásná a melancholická Arcadia z fenomenálího opusu Walls, ve které vynikne i Saschův zpěv. Loňská Sayulita je jednou z mála trošku ostřejších věcí, dá-li se to tak vůbec říci. Sascha v Praze dodržel co slíbil, totiž že jeho koncerty k novému albu budou hodně vyklidněné a poslechové. Můžeme ochutnat čerstvou novinku Ash. Krása. Rozhodně se těším na nové album, aby ne, tahle muzika je až neuvěřitelně dokonalá. Vlastně nevím, co z koncertu vychválit především. Ale asi nejvíc jsem si pochutnával na výkonu bubeníka, který dával opravdu skvěle všechny ty různě nalámané rytmy, které se proplétají Apparatovou hudbou.

Jak už jsem psal výše, také mě moc potěšila kvalita a nastavení zvukové techniky, které nedovolilo, aby v důsledku přebuzení došlo k znehodnocení některého z vystoupení, tak jako to ostatně potkalo Apparátí band při jeho poslední návštěvě před lety v Roxy. Kvalitní zvuk, to je přece hlavní známka dobré párty. A mezi takové i po letošním ročníku Electronic Beats rozhodně patří.

Video: Apparat Band - live in Prague

Linky:

PARTYINFO

Electronic Beats Festival

10.06.2011 Divadlo Archa, Praha
Live: Apparat Band, FM Belfast, Bonaparte, When Saints Go Machine
DJs: Kids of Startrek (Felix + Armin Effenberger)
Cena: 130 - 250 (předprodej) / 360
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně