MayDay party slavila 20 let velkolepě

Těžko uvěřitelných dvacet let uběhlo od roku 1991, kdy se uskutečnila historicky první party MayDay.

10.5. 2011 09:28:35 | reporty | Paya

Jen jediný DJ byl u všech jejích vydání. Táta WestBam nemohl chybět ani tentokrát. Hlavní hvězdou se stal, jako ostatně vždy v posledních letech, mistr Paul van Dyk.

Foto: Mayday Twenty Young [Langy]

Nostalgie par excellence

Němečtí pořadatelé z agentury i-Motion si na jubilejní edici Májového dne nechali opravdu záležet. Celý skvělý komplex Westfalenhallen v Dortmundu perfektně připravili, otevřeli dokonce novou halu vybavenou eskalátory a hlavní scénu vyzdobili zlatými fóliemi. Podtitul „Twenty Young“ odkazoval k první berlínské MayDay, která se konala 14. prosince před 20 lety. Zlatým hřebem roku 2011 se stala speciální retro stage, na které zazářila legendární deejane Marusha! Díky této celkově páté scéně se letošek zaskvěl rekordní využitou plochou o rozměru 24 tisíc metrů čtverečních. Historické události připomínala Stěna slávy, na které byly vystaveny plakáty všech dosavadních edicí tohoto ikonického eventu. Hlavní roli ovšem samozřejmě sehrála hudební vystoupení - tentokrát od více než 50 umělců. Otci WestBamovi se dostalo toho privilegia, že si zahrál jak na retro stagei, tak i na hlavní scéně. Ta byla vybavena 50 tunami materiálu, 250 světly, 20 výkonnými lasery a 200 metry čtverečními LED. Retro stage byla vybavena - jak jinak - v retro stylu: historická světla a další 20 let staré vybavení organizátoři posháněli po celé Spolkové republice. Nostalgie par excellence.

Po příjezdu do města jsem na nic nečekal a utíkal ke vchodu do Areny. Na hlavní stagei už totiž od sedmé hodiny večerní šéfoval Richard Durand. A zahrál podle očekávání, spíše průměrný techtrancově laděný set s hity typu Lethal Industry či For An Angel. Přes brzkou hodinu se hlavní scéna začala výrazně plnit, kolem desáté už bylo ve vestfálském komplexu nabito. To už měli za sebou živé hraní borci z projektu Laserkraft 3D, autoři poněkud zvláštního songu Nein Mann (zbytek setu předvedli na stejné vlně), na hlavní scéně odpálil Turntablerocker vpravdě legendární kus Daft Punk - One More Time, na harder stylez scéně diktoval DJ Mystery a na retro stagei po Hooliganovi (který u publika uspěl s Café Del Mar a Elektrochemie LK - Schall) nastoupil rakouský projekt Ilsa Gold Live. Během poměrně zajímavého setu Felixe Kroechera jsme oběhli merchandising, nakoupili trička a mikiny (už zase :-), sesbírali placky s logy MayDay, absolvovali focení před oficiální stěnou, bez čekání zaparkovali u baru a rovněž prakticky bez čekání navštívili toalety. Mimochodem, hala v Dortmundu na rozdíl od 02 Areny disponuje šatnami. Takže pohoda.

Paulieho sada

Odbila půlnoc a my jsme jako po másle nakráčeli do první řady hlavní stage, abychom byli svědky dalšího famózního vystoupení Paula van Dyka. A naše očekávání byla naplněna. Po albech Reflections a In Between letos německý borec přichází s albem Evolution a k hudební evoluci u něj evidentně dochází - celý jeho set byl laděný do housu. Ne ovšem celý, Paulie jako obvykle mazal páté přes deváté, vše v neuvěřitelném BPM a v nebývale skvělém rozpoložení - takhle rozdávat úsměvy jsem ho snad nikdy neviděl. Hned zkraje nás totálně dostal track Hurts - Sunday v PvD mixu, následoval aktuální megahit Hello od Martina Solveiga, Paulův nový song Rock This (to už byla nálada v hale naprosto euforická), bez komentáře For An Angel, nový track Daniel Nitt - Falling rovněž v PvD mixu, obligátní On Off, obligátní Elektrochemie LK, obligátní Insomnia, bourák Knas a další tracky od švédských houserů a na závěr tradiční finále složené z Dykovy vlastní produkce, v poslední době sestávající z We Are One, Time Of Our Lives a Home. Mohli jsme ždímat trička, Paulieho sada měla neuvěřitelnou šťávu a užili jsme si ho opravdu naplno. Až historicky moc.

Po vystoupení mistra Dyka následovala tradiční přehlídka hymen MayDay v sekvenci Members Of MayDay, já jsem však zdrhnul na retro scénu, kde se neuvěřitelně rozjela Marusha: Somewhere Over The Rainbow, Like A Prayer od Madonny v kombinaci s Lennym Kravitzem a jeho Fly Away a tak dále - to byly věci :-) od Miss Djax mi stačil jen úvod, takže jsem se mohl přesunout na hodinu na hardcore, kde jsem sice minul Crypsise naživo, ale zastihl Outblasta s krásnou Korsakoff v plné parádě. Oba se předháněli, čím dav vybičují - a tak zazněly bomby typu Hardcore Vibes nebo Nobody Said It Was Easy, ale i další covery typu popu od Dido nebo Red Hot Chilli Peppers. Během živáku zlých mužů z formace Angerfist nebylo v harder stylez hale k vydržení, ale stálo to za to, smršť energie a skandování davu byla znovu bezprecedentní. Líbil se nám i začátek setu Tha Playah, nicméně přednost jsme dali Sanderu van Doornovi, který právě nastupoval v hlavní aréně. Cestou jsme si ovšem neodpustili sekvenci Members Of MayDay na retru, což se nám skutečně vyplatilo - běhal nám až mráz po zádech při poslechu kombinace hymen z devadesátých let! Skvělé!

SvD zářil jako sluníčko a mazal to taky poměrně hvězdně. Ač jsme přišli o jeho začátek v podobě Corstenova Punku, švédského Leave The World Behind a novinkové skladby DJ Tiësta a Marka Knighta, Sander nás potěšil svou novou produkcí, Marco V mash-upem skladeb Steve Angello - Knas a Diddy Dirty Money - Coming Home, odrhovačkou Zombie Nation a přídavkem v podobě svého skvělého remíchu Wamdue Project - King Of My Castle. V podobně velkém stylu zahrál i Doornův vzor, maestro Marco V. Zapamatovali jsme si například předělávku Justice - We Are Your Friends (Never Be Alone), Depeche Mode - Enjoy The Silence, Red Hot Chilli Peppers a nechyběl dokonce ani For An Angel. Bylo půl osmé ráno a žezlo za hlavním DJským pultem převzali Piet Blank a Jaspa Jones. Začali znovu mash-upem Knas Is Coming Home a na cestu domů jsme se naprosto vyčerpaní vydali i my. A to jsme nepostíhali takové veličiny taneční scény, jakými bezesporu jsou Jeff Mills, Sven Vaeth, Rush nebo DaY-már, Tom Novy či Lenny Dee. Mohli jsme možná strávit více času na tvrdé stagei ovládané MC Tha Watcherem, avšak to hlavní nám - věřím - neuniklo. Pecka.

PARTYINFO

MayDay

30.04.2011 Westfalenhallen, Dortmund
DJs: Paul van Dyk, Jeff Mills, Sven Väth, Sander van Doorn, WestBam, Felix Kroecher, Rush, Tom Novy, Marco V, DJ Mystery, Showtek, Korsakoff, Hooligan, Tha Playah, Blank & Jones, DaY-már, Dutch Master, Laserkraft 3D (live), Angerfist (live), BMG aka Brachiale Musikgestalter (live), Crypsis (live), MC Tha Watcher etc.
Cena: 52 / 61 €
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně