Vitalic a svět kolem něj

Vitalic - zkuste ho někam zařadit! Budete dumat nad tím, zda je to víc techno nebo elektro, pak vám bleskne hlavou, že to, co dělá, je vlastně disco.

4.4. 2011 06:12:38 | profily | PePe

A pak půjdete a pustíte si něco z jeho slavné tvorby a budete tam, kde jste byli na začátku. Tento neuchopitelný umělec si totiž bere od každého něco a tvoří vlastní svět s vlastními pravidly a hranicemi. Jak do tohoto světa mohou proniknout ostatní?

Od live-actu k selector setu

Je Vitalic DJ? Jak ho baví hrát skladby jiných producentů? Před pár lety byste od něj jako odpověď obdrželi jasné "Ne!". Jako důvod bezelstně uváděl svou vlastní pýchu, která mu bránila používat ve svých setech cizí tvorbu. Postupem doby však svůj názor přehodnotil a nyní se již při svých vystoupeních nebrání zařazovat mezi své staré i nové tracky také díla jiných lidí. Dodává k tomu, že nehodlá sedět roky na stejném místě a že potřebuje změnu k tomu, aby se vyvíjel.

Vitalic remixér

Faktem zůstává, že právě jiní lidé žádají Vitalica, aby svým nezaměnitelným stylem zremixoval nebo rovnou "zprznil" jejich díla. Remixů od francouzského šviháka v bílém se tak dočkali např. Björk, Röyksopp, Miss Kittin & The Hacker, Marco V, Basement Jaxx a samozřejmě i krajané Daft Punk. Vitalic nově oblékl do šíleného hávu také klasickou oldschoolovku Go od Mobyho.  A co mají všechny remixy společného? Absolutní nedostatek respektu k původní nahrávce, Vitalic si s originálem vždy pohrává takovým způsobem, že není zdaleka jednoduché v remixu odhalit původní zvuk či melodii.

Když se nedostaví sympatie

Co když ale k někomu sympatie na straně elegantního extcentrika příliš nehoří? Dočká se dost nelichotivých poznámek na svou adresu. Takhle to například oskákala Lady Gaga. Vitalic o ní totiž nedávno prohlásil: "Když jsem ji poprvé viděl v televizi, vypadala jako křehký ptáček v obrovské zoo. Myslím, že svým přirovnáváním k Madonně a podobnými srágorami ukazuje leda tak svou aroganci. Celé to vypadá a zní pěkně stupidně."

Vitalic narušitel

Obal posledního Vitalicova alba Flashmob může na první pohled připomínat dílo hodně dobře naloženého grafika. Jedná se však o reálnou fotografii, která odkazuje na francouzského lékaře, vědce a vynálezce z 19. století jménem Étienne-Jules Marey, kterého proslavila fotografická puška. Svůj život věnoval studiu dynamiky pohybu a možná právě proto Vitalica tolik zaujal. Na fotografii je překážka ve tvaru V, která narušuje kouř - tedy setrvalý děj. Stejně tak koncept alba Flashmob má funguvat jako narušitel stabilního prostření taneční scény.

Je libo vodku Vitalic?

K čemu se ovšem Vitalic netají svou láskou, je vodka. Jeho historky o divokém kalení na hotelích po koncertech, kdy se jim ještě ráno smála uklízečka, lze snadno dohledat na internetu, ale pozor, nevěřte všemu, co říká! Ověřená zpráva naopak je, že se Vitalicovi dostalo v loňském roce velké cti, když po něm renomovaná značka Smirnoff pojmenovala limitovanou edici svého vyhlášeného životabudiče. A čeho se dočkáme příště? Tak tedy věřte, nevěřte - Vitalic prozradil, že designuje novou láhev pro Coca-colu :).

Foto: vodka Vitalic & Flashmob

Linky:

PARTYINFO

Elektra Liquid Cocaine Edition

15.04.2011 Fléda, Brno
DJs: Vitalic, Orbith, Fedor, Subgate, Da Moon
bar: Sebastian Dubiel, Kellys, Click Joe
Cena: 250 - 300 (předprodej) / 350
REKLAMAREKLAMA