Prago Union na Flédě aneb Dentální atentát

Na nějakém koncertu jsem dlouhou dobu nebyl, tak proč ne Prago Union, kteří mohou být na vrcholu kariéry?

14.3. 2011 08:43:13 | reporty | Jan „ian“ Hromek

Foto: Prago Union na Flédě [www.pragounion.cz]

Verbální akrobat

A nejdřív lelkování kolem fotbalu, kdy se v klidu podívám na překvapivé vítězství Zbrojovky s tím, že mám na koncert spoustu času a o nic podstatné nepřijdu, když do klubu přikráčím až někdy v opravdu pozdním průběhu večera.

Ale popořadě. Kolem PU se v poslední době vytvořila pověst mimořádného zjevení. Jejich Leader Kato je považován za zdatného verbálního akrobata (přesně na něj sedí příměr, že jeho rýmy sledujete se zatajeným dechem, jak provazochodce na laně: Spadne, nespadne? Zamotá se Kato do slov nebo ne? Snad jsem se mu titulkem aspoň trochu přiblížil...). MC, který navíc dokáže osobitě povýšit na zajímavost i zvláštní intonavi, kterou získal kvůli zákroku u dentisty. PU miluje kritika, PU často ocení i lidé, kteří jinak pro hip hop mají jen povrchní soudy a rádi zapomínají, že PU jsou zvukem i snahou něco říct hip hopová stará škola se vším všudy.

Homo homini Katus

A aby těch paradoxů nebylo málo, vraťme se na Flédu, která vzdor tomu, jací jsou PU tahák, ještě dlouho po 22. hodině zela vcelku prázdnotou: na parketu se pár lidí krotilo na old school pecky od Bestie Boys nebo právě PU, barmani v pohodě stíhají. Informace, že koncert začne až kolem půlnoci nepotěší, to, že se na lidi ale musí občas počkat, chápu.

Konečně se začalo na pódiu něco dít a připravené nástroje dlouho osiřelé nebyly. Překvapení číslo 2: PU tentokrát hrají jako regulérní kapela s bubeníkem za kompletní základní soupravou, kytaristou, basákem, jen místo zpěváka konečně za mikrofon přihupkal sám Kato. Že jsou PU na Flédě jako doma, dokazoval nejen nekonečný les rukou, který se v pódiu táhl až někam k zadnímu baru (takhle pozitivní přijetí a ohlas prostě musí potěšit), ale i to, že Kato dokáže míček sympatií elegantně pinknout zpět do publika lehkou úpravou textu: „Kdo neviděl svět, má šanci na Flédě...“ (Dezorient Express).

Nejsem fanoušek PU, natož znalec jejich tvorby, takže jsem zachytil jen pár věcí, které jsou v obecném povědomí: Myšlenkovej pochod, Procházka parkem, Antré („sám sobě katem“), pro flinky a floutky hymna všech „post-pubescentů“ Pecka s kurtem, vlastně existenciální Zvýřátka, Čtvrť na prd, Hip hop...

Co říct závěrem, jak to měli fanoušci, jsem zmínil, já to jako člověk nestranný právě dopsal a poslední slovo patří PU: „Místo a datum, který si určitě budeme pamatovat hodně dlouho. Pro Prago Union + Livě band tam byla spousta poprvý - poprvý s živou kapelou v novým roce, poprvý s živou kapelou v Brně, poprvý s novou deskou na Flédě na vlastním koncertě... Možná to mělo trošku delší rozjezd, ale jízda i dojezd myslím stáli za to. Brňáci když za to vezmou, kalej ligu mistrů.“

Linky:

PARTYINFO

Prago Union

11.03.2011 Fléda, Brno
Live: Prago Union
Cena: 180 (předprodej) / 220
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně