Gold Panda: Úspěšný lov

Také máte rádi, když vás znovu a znovu překvapují věci, o nichž jste si mysleli, že už je dávno znáte?

2.3. 2011 11:29:01 | reporty | Holy Jay

Přesně takový já mám pocit z muziky britského projektu Gold Panda.

Když jsem poprvé v rádiu slyšel track Snow & Taxis, byl bych se vsadil, že dávají nějaký zdařilý mix pecky Chime od Orbital. Ty písničky jsou samozřejmě obě jiné, to už teď vím taky. Nicméně ten dojem, že „tohle už jsem někde potkal“, ve mě přetrval i po poslechu loňského alba Lucky Shiner. Ale čert vem moje dojmy. To album je skvělé, a právem projekt Gold Panda proslavilo. A jak zní naživo? O tom jsme se mohli přesvědčit poslední únorový čtvrtek v pražském Paláci Akropolis díky dramaturgii pravidelného mejdanu Euroconnections.

Předkrm mimo čas a prostor

Role předskokanů se tentokráte zhostilo domácí djské duo Iva 8Bitová a DJ Menšík. Za mimozemské masky se ukryli hudební publicisté Aleš Stuchlý a Karel Veselý a pozvolna se scházejícím návštěvníkům servírovali hned od počátku elektro dubovo hiphopové lahůdky. Tu jsem zaslechl kolemjedoucí kraftwerkovský Trans Europa Express, tu jsem viděl prokopávat se rovný beat z mohutného nánosu abstraktních zvuků, což dohromady moc pěkně šlapalo.

Sám mezi lidmi

Když se zaklaply laptopy na jednom stole, přesunula se naše pozornost ke stolu druhému, kam ke svému laptopu už za chvíli dorazil Derwin Panda (opravdu se tak ten člověk jmenuje?) alias Gold Panda. Koncert zahájil snovou věcičkou I'm With You But I'm Lonely. Projekce nás zavedla do ulic jakéhosi asijského velkoměsta. Přeplněné ulice, spolehlivě však vyvolávající pocit anonymity a osamělosti.

Uslyšíme celé album...

Následuje hitová Same Dream China, kterou už my dobře známe z Rádia 1 a proto jí rozhodně přivítáme nadšeným potleskem. Potom You, Vanila Minus a pak další a další věci z alba Lucky Shiner, korunované samozřejmě už nahoře zmíněnou energickou Snow & Taxis.

..ale všechno je trochu jinak

Všechny ty písničky zní na albu poměrně uhlazeně, klidně. Ale ouha. To na koncertě vůbec neplatí. Derwin si hodně pohrává s dozvuky, ozvěnami, tempem i dynamikou skladeb. Motivy, které důvěrně známe, můžeme takto mnohdy jen tušit v mohutném hlukovém mračnu a konstantně plynoucí jemné rytmy se klidně rozběhnou do rychlostí až neutancovatelných. To je ale moc, moc dobře. Kdo by chtěl ostatně na koncertě slyšet úplně to samé co na studiem vyklidněné desce? Jak říkám. Gold Panda mě znovu překvapila. A taková věc, to je vám skoro vzácnější než ten černobílý medvídek.

Linky:

PARTYINFO

EuroConnections

24.02.2011 Akropolis, Praha
Live: Gold Panda
DJs: Iva8bitová + DJ Menšík
Cena: 260 (předprodej) / 320
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně