Green Hornet - pozor na žihadlo

Údělem recenzentů je někdy pochválit film, který se divákům třeba nelíbí a naopak.

8.2. 2011 12:18:56 | film & video | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Green Hornet - pozor na žihadlo

Pokud se podíváte na oblíbenost nového počinu Michela Gondryho, který natočil třeba geniální Věčný svit neposkvrněné mysli, zjistíte, že na serveru ČSFD si film zasloužil 73%. To vám nemíním skrývat a pokud tedy věříte "kolektivnímu vědomí" tohoto národa, nemusíte snad ani tuto recenzi číst. Jen připomínám, že kolektivní vědomí tohoto národa má rádo hity Michaela Davida a za nejlepší skupinu považuje Kabáty. Pokud ve vás tedy hlodá červíček podezření, pokusím se k vám být upřímný. Už dlouho jsem se tak v kině nenudil.

Střízlivý obraz, nestřízlivý scénář

Vize Michela Gondryho byly protentokrát usměrněny, takže i když film bývá přirovnáván ke Scott Pilgrim vs. zbytek světa, je daleko kompaktnějším celkem, který ovšem není po obrazové stránce ani z desetiny tak vymazlený jako jmenovaný Scott. Problémem by ovšem mohlo být, že jsem se u obou filmů bavil zhruba stejně - nijak. Hlavním hrdinou filmu Green hornet je vlastně asijský pomocník Kato, který umí skvěle bojovat, vynalézat, ale i aplikovat nejen funkční vylepšení aut, ale dělá tak trochu i do nervových plynů a hlavního rádoby hrdinu v podstatě nepotřebuje. Klišé! Člověk má skoro až dojem, že kdyby jej zhýčkaný synek majitele novin (klišé na druhou) nezdržoval, zvládl by vše vyřídit během odpolední pauzy na oběd. Pokud jdete na filmovou adaptaci comicsu, nečekejte comicsový film ve stylu Temného rytíře a snad ani povedených Kick Ass. Comics lze bohužel cítit jen z nesmyslných akcí typu "jsme zahrabaní v hrobě i s autem, tak vystřelíme rakety a uvidíme, co to udělá". Tento druh přestřelených scén jsem možná žral jako dítě při sledování nízkorozpočtového seriálu s Batmanem, ale dnes už jej zkousnu jen u vyvážené nářezové akce, kde není čas na přemýšlení. Při sledování Green Horneta má ovšem člověk chuť dělat tisíc jiných věcí, namátkou jsem se nemohl dočkat psaní této recenze a uvažoval jsem o tom, zda by nebylo fajn napsat závěť. A to rozhodně není dobrá vizitka filmu.

Nesnesitelná postava

Musím totiž konstatovat, že minimálně první hodinu a čtvrt ze zhruba dvojhodinové stopáže mě postava Setha Rogena nesmírně štvala, což je u hlavního hrdiny dost na pováženou. Jeho postava Zelený hornet alias Britt Reid je totiž totálně nesympatické a čehokoliv rozumného neschopné, zbabělé, hloupé, sobecké, nesnesitelné, přerostlé děcko, které trousí na každou postavu přehršle siláckých, trapných, rádobyvtipných ale především sexistických hlášek v náhodném pořadí. Podotýkám, že opravdu vtipných hlášek ve filmu není ani zdaleka tolik, kolik by odpovídalo užvaněnosti Setha Rogena. Je otázkou, zda měl Rogen, který se spolupodílel na scénáři, opravdu v úmyslu, aby divákům připadla sympatičtější postava i značně vyšinutého mafiána Chudkofskyho v podání Christopha Waltze, než hlavní hrdina v jeho podání. Waltz známý z Hanebných parchantů patří mimochodem i přes svoji křečovitost k těm lepším věcem na vesměs nezdařilém filmovém dílku. Vývoj jeho postavy je až nechutně prostý, ale když nic jiného, alespoň on a jeho činy vás rozesmějí.

Další zbytečnou kapitolou filmu je 3D, které díky svému zpracování zcela ztratilo smysl. Člověk skoro slyší, jak producenti křičí: "Dejte tam velký nápis 3D, i když to nebude fungovat, naláká nám to o 10% víc návštěvníků." Spolu s tím, že jsem vlastně po celou dobu sledování filmu nepochopil, proč Kato spolupracoval celou dobu s takovým idiotem, jakým je Britt Reid, nemohu dát filmu lepší hodnocení. Čekal jsem podstatně víc...

The Green Hornet

Akční / Krimi / Komedie
USA, 2011, 116 min

Video: The Green Hornet Trailer

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně