Chapelier Fou: Takto bych zešílel rád

V rámci pravidelné noci Euroconnections do pražské Akropole zavítal nadějný, jednomužný, francouzský projekt Chapelier Fou...

7.2. 2011 09:07:28 | reporty | Holy Jay

... v jehož hudbě se vtipně mísí houslové tóny s delikátní elektronikou. O skvělý multimediální předvoj se Louisi Warynskimu postaral Daniel Špaček a spol. s projektem Mythematika.

Dým vonné tyčinky

Na vystoupení Mythematiky se vždycky moc těším. Nejinak tomu bylo i tentokráte. Navíc, těžko si dovedu představit tematicky vhodnějšího předskokana francouzského fantaskního projektu Chapelier Fou.

Daniel Špaček se vedle očí a uší rozhodl uvést v činnost další z našich smyslových orgánů a po celý koncert se tak před ním mihotal úzký, šedý proužek dýmu z vonné tyčinky. Příjemné to bylo. A vzhledem k moudrému zákazu kouření ve velkém sále Akropole vůně hezky vynikla a mohla se nerušeně mísit s vůněmi audiovizuálními, které vedle samotného Daniela Špačka produkoval ještě klávesák a bratr v jedné osobě Ondřej Špaček, mistr videoprojekcí Milan Malík a konečně také živý Zdeněk Bína (ex -123 minut), který se jak ve zpěvu, tak v nevázané hře na kytaru pěkně vyřádil.

Objevil se i Zdeněk Bína a spousta nového materiálu

Exceloval hlavně v písni RGB Blues, která je na kytarových rifech přímo postavená a pak samozřejmě i v nejznámější pecce Vítám Vás, kterou oblékl do nového, více kytarového kabátku. Kromě těchto dvou věcí jsem ale v zásadě zbytek repertoáru vůbec nepoznával a to i přesto, že debutové albumz dubna 2009 mám poctivě naposloucháno. Zazněla opravdu spousta nového materiálu, který by si rozhodně zasloužil další desku. Tak snad se jí dočkáme.

S kloboukem obutý: Louis Warynski

Po krátké pauze, kterou jsme my vyplnili popíjením drinků na baru a technici instalací hudebních mašinek, se na pódiu zjevil očekávaný, sympatický dlouhán Louis Warynski. Aby dostál svému pseudonymu Chapelier Fou (česky „šílený kloboučník“), nasadil si na hlavu parádní klobouček. Po své pravici měl postaven laptop, MIDI kontrolery, po levici klávesy, joystick, a pod nimi položený „šlapací“ kontroler od té firmy, jejíž název začíná na Y a mimo jiné dělá motorky (no, asi bych mohl napsat Yamaha). Za sebou pak měl Louis uložené housle a kytaru, po nichž velmi často sáhnul, aby jejich zvuk zamotal do mnoha, neustále na sebe se vrstvících smyček. Nutno předeslat, že s tímto postupem si Louis opravdu vyhrává a tak mnoho jeho krásných písní zní tak naléhavě a masivně, jako by mu v zádech stálo mnohočlenné smyčcové těleso.

Akropolí se rozletělo minimálně 613 zvukových šrapnelů

Zpočátku vybrnkávací Luggage mě nenásilnou rytmikou, v pomalejším taneční rytmu, nutila lehce rozhoupat boky a zároveň mi nedovolila čerstvý příval zvuku na parketě zametat smetákem určeným pro chill out a downtempo. Tajemná a zároveň i svižnější Les Métamorphoses Du Vide. Pak Secret Handshake jako další zástupce zatím jediného Chapelierova regulérního alba 613. Výraznou rytmikou a opět houslovým vybrnkáváním zahájená hitovkaDarling, Darling, Darling ze stejnojmenného debutového singlu, v níž se pak konečně objevuje i vokál (opakuje toužebné zaklínadlo darling, darling, darling...), společně s dalšími francouzsky šarmantními houslovými rify.

Eurokonexe opět nezklamaly

Louis dal i nový song, „o mojí mrtvé kočce“, jak sám ironicky zavtipkoval, postavený, zase podle jeho vlastních slov na „zvucích vinných a pivních lahví“. Ty pravděpodobně měly pomoci zahnat splín. Co já vím. V nás však píseň rozhodně vzbudila radostnou euforii. A zaplněnou Akropolí se zase mohl roznést nadšený potlesk a výskání. Pak se Louis pouštěl už do vyloženě tanečních záležitostí (vždyť i on si na pódiu rád trsne), aby skvělý koncert zakončil fenomenální, rozjetou peckou Scandale! Bravo. Opět jsem se skvěle bavil. A jestli má šílenství vypadat tak jako Louisova hudba, pak zešílím s nesmírnou radostí a zítra se poslušně hlásím v Bohnicích.

PARTYINFO

EuroConnections

26.01.2011 Akropolis, Praha
Live: Chapelier Fou + Mythematica
Cena: 250 - 290
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně