Electronic Love: Underworld & Jumbo - Sex po telefonu

O hudbě legendárních Underworld se rozhodně nedá říct...

28.1. 2011 08:24:49 | recenze | Jan „ian“ Hromek

...že by byla „studená“, ale zařadit některou z jejich techno jízd mezi love songy? Ale přeci je to docela dost dobře možné...

Underworld - úderka, která měla v oblibě pojmenovávat své hity jmény náhodně vybraných závodních chrtů a jejichž pecky doprovázel zpěv-nezpěv podivných textů-netextů, ze kterých se dal jen těžko vypreparovat nějaký smysl, natož milostný příběh. No a vida. Třeba druhá část Banstyle / Sappys Curry skutečně dostala jméno právě po závodním „blechovodu“ a text je v pasážích taky docela dobře srozumitelný: „Show me your legs - help me - show me a pink smile...“

A Jumbo (Velký)? Objevil se jako singl z alba Beaucoup Fish, později se dostal na koncertní záznam Everything, Everything, který zachytil následné turné. Hudebně je to melodické, emotivně hřejivé techno s 4/4 rytmem, kde přidávání dalších a dalších zvukových stop navozuje pocit zvyšování rychlosti, naléhavosti a dramatičnosti, zrychlování tepu, zvýšení teploty a rozšiřování zorniček. Posluchač je zasypáván přímo vodopádem euforických zvuků a povznesených nálad, které mají schopnost vynášet někam vzhůru k oblakům. Tělo je zaplaveno přívalem endorfinu, elektřina proudí dráty,  spermie si hledají cestu ven.

Na druhém konci města i drátů

Obě verze se liší v detailech, zejména textu, co je v některých pasážích živé verze, kterou mám raději a ze které budeme vycházet, lehce pozměněn. Při luštění smyslu proudu významově fragmentovaných textů Underworld je někdy zapotřebí opravdu bujné fantazie nebo schopnosti asociativního hledání obsahu. Ale Jumbo smysl docela dává. Nejdřív Karl Hyde navozuje atmosféru chladného večera v prázdném pokoji a jeho obrazotvornost, dar imaginace a schopnosti podněcovat posluchačovu fantazii dosahuje vrcholu: zpívá o pocitu sebe sama jako ztraceném dítěti a o tmě, co se krade přes okno do jeho pokoje.

A následuje to podstatné: strhující popis vztahu dvou osob, které v jejich osamělosti dělí velké vzdálenosti - oba jsou doslova na dvou opačném konci nějaké nekonečné městské megapolis. Ona (zvědavě) zvedne sluchátko, hranice mezi nimi jsou naráz ty tam a on v tu chvíli začne za horečnatého telefonního šepotu o ní vzrušeně snít. O své milence? Nebo jen o slečně, co pánům poskytuje služby po drátě? A na kterou Karl myslel, když si během Jumba na koncertu zatančil svůj elvisovsky smyslný taneček, za který klidně mohl v puritánských dobách dostat pokutu za pobuřování a porušování mravnosti?

Click! Hovor je přerušen...

Video: Underworld - Jumbo [Everything, Everything]

PARTYINFO

After Prague City Festival

06.07.2011 SaSaZu, Praha
Live: Underworld, Cartonnage
DJs: John Culter
Cena: 890 - 2.990 (VIP)
REKLAMAREKLAMA