Zola Jesus - Stridulum II: Vykřičet to ven

Hřbitovy, sentimentální zahrady, polorozpadlé katedrály, pokoje za těžkými závěsy, kam Slunce nesvítí... To je poněkud morbidní svět, kam zve mladičká Nika Roza Panilova aka Zola Jesus.

24.1. 2011 10:37:50 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Zola Jesus - Stridulum II [Souterrain Transmissions - 2010]

1. Night, 2. Trust Me, 3. I Can't Stand, 4. Run Me out, 5. Stridulum, 6. Manifest Destiny, 7. Toner, 8. Sea Talk, 9. Lightsick

Přiznám se, nemám rád tuzemskou mánii ve zpěvačkách, navíc, když je tento fenomén podpořen pitomým výrazem „písničkářky“. Tady ale jde veškerá ironie stranou. Zola sfoukla prach ze staré truhly, ve které byl po léta schováván upírský plášť, a oprášila atributy gotického rocku: pokud máte rádi Joy Division nebo Siouxie..., neťukejte, rovnou vstupte.

Hudba, která se line z reproduktorů, není v základu nijak složitá. Drum-machine nasadí nějaký jednoduchý, spíše přísně „pochodový“ beat, ke kterému se připojí syntezátory evokující svými táhlými, zdánlivě nekonečnými tóny chrámovou hudbu. Prosté, ale nesmírně účinné, kdo někdy byl na varhanním koncertu, ví, kolik emocí se v kostelním chóru skrývá. Někdy Zola zpívá do opakujícího se klavírního akordu, jen lehce podtrženého dalším hudebním doprovodem (Lightsick), ale většinou se jen robustní zvuk varhan slévá do jednoho mohutného soundu s..., ale vždyť já bych málem zapomněl!

Poslechni si: Zola Jesus - Lightsick

Zola nezapře, že se dlouhá léta věnovala studiu operního zpěvu. A je to znát. Její hlas je nejen školený a technicky dokonalý, ale také silný, průrazný, plný nálad (většinou expresivních) a barev (temných). Haleká, houká, ječí, vrací se v ozvěně, není k utišení, dokud s ním neodletí poslední kousek frustrace a smutku, který ze sebe Zola chce dostat ven. A nakonec vše vykřičí pryč. Přes veškerou tu temnotu a melancholii je výsledek kupodivu osvěžující a ve svém důsledku i zábavný. Zkuste se zbavit vzteku, že si „zařvete“ s ní. Výborné album talentu, který vzhledem ke svému věku (něco přes 20) slibuje hodně!

Video: Zola Jesus - Sea Talk

Video: Zola Jesus - Run Me out

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně