Magnetik - Projektor: Kukátko do vesmíru

Trvalo to delší dobu, ale s podtitulem "Hudba je fantazie" je tu projekt několika snílků zpět s novým albem.

4.1. 2011 06:20:12 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Magnetik - Projektor: Kukátko do vesmíru

Magnetik - Projektor [X Production - 2010]

1. Chrysanth, 2. The Sun is Near Me, 3. Burly Elk Song, 4. They are Coming from Eggs, 5. Onyx (O.N.Y.X.), 6. Projektor Part 1 - Déjà Vu, 7. Projektor Part 2 - The Return Of Déjà Vu , 8. Do it into My Hot Cup, 9. Silver Speaker, 10. Black & White TV - Music from the Respirium, 11. Film Noir, 12. Where Birds are Silent, 13. Elegy for the Unnecessarily Dead Poets, 14. There's No Way Back

Už poněkolikáté pro inspiraci zaletěli do Vesmíru, tentokrát skrze projektor Carl Zeiss, který se nad nyní trojčlennou kapelou na povedeném kolážovitém obalu tyčí jako nějaký hrozivý marťanský bůh. Podle nahrávky to není ale žádné děsivé monstrum, které přiletělo vyhladit či zotročit lidskou rasu, ale tvor, který na Pozemšťany hledí spíše se zájmem a zvědavostí.

I čtvrtá deska je o hledaní ve vzdálených koutech Vesmíru i o dětsky čisté touhy zjistit, co je vše k vidění na nekonečné noční obloze.

Obraz, hudba, jedem...

Je to opět pocta kultuře utopistických románů, filmů a komiksů. Nemohou opět nepadnout jména jako Wells, Verne nebo Zeman či Liška. A není ani divu, že nahrávka má opět soundtrackový charakter - nejen pro svou schopnost vyvolávat ve vědomí konkrétní obrazy, ale i pro záměrnou naivitu a archaičnost, která by klidně mohla ilustrovat nejeden z klasických sci-fi filmů.

Zvuku opět dominují staré analogové počítače (They are Coming from Eggs & Projektor Part 1) a nahrávalo se dokonce na klasický magnetonový pás, nejde zaplašil retro pocit z konceptuálních alb Kraftwerk (který se dá opět hodnotit spíše jako pocta), je tu něco akustických pasáží (Burly Elk Song), ambientu (Elegy for the Unnecessarily Dead Poets) i orientálních motivů (miniatura Chrysanth).

Dalo by se říct, že se Magnetik opakují, dá se ale taky říct, že vytvořili tak silný koncept, ze kterého se dá ještě dlouho čerpat. Zkuste si v létě v noci kus za městem sednout a zadívat se nahoru

REKLAMAREKLAMA