Tron: Legacy: Pro děti i IT nadšence

Napadlo mne hned několik způsobů, jak začít recenzi filmu Tron 3D. Například slova mého přítele, že zvítězila forma nad obsahem.

20.12. 2010 13:34:49 | film & video | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Tron: Legacy: Pro děti i IT nadšence

I když je to docela trefné, rozhodně nechci film zatratit tak, jak to už pár lidí na internetu předemnou udělalo. Filmový průmysl totiž i včetně Disneyho už vyprodukoval daleko větší hrůzy.

Původní film Tron je klasickým sci-fi, které ke svému ději nepotřebovalo dalekou budoucnost ani vzdálené kouty vesmíru. Vystačilo si s tím samým, co jeho pokračovatel, který minulý týden vstoupil do kin. Hlavním kolbištěm filmu je totiž mikrosvět procesorů a operační systém počítače. Svět, který si autoři mohli přizpůsobit svým představám. A od roku 1982, kdy vznikl první film, uběhla dlouhá doba. Dnešní možnosti technologií jsou takřka neomezené, takže po vizuální stránce je Tron 3D určitě filmem, za který stojí za to si připlatit pár korun a vychutnat si film v IMAXu.

Daft Punk si zaslouží červený puntík

To stejné nelze říct o scénáři. Děj filmu nijak zásadně nepřekvapí, největším problémem filmu jsou ale situace plné klišé a občas opravdu dost hloupé dialogy. Nejlepším a nejhorším hercem zároveň je přitom Jeff Bridges. Zatímco v roli Samova skutečného otce herecky celý film drží, v roli počítačově omlazeného diktátora Clu je vidět, že ani dnes ještě technologie neumí nahradit reálný herecký projev a postava tak působí uměle. Za doprovodnou hudbu si Daft Punk zaslouží červený puntík. Ačkoliv samostatně je soundtrack k filmu velmi rozvleklý a proč si to nepřiznat nahlas i sterilně nudný, v kombinaci s futuristickým obrazem dostane hudební složka tu správnou šťávu. V jistých momentech tak nelze filmu upřít to, že se jedná o audiovizuální nářez.

Nakonec tak dojem z filmu dopadl výrazně lépe, než některé recenze naznačovaly. Ano, přiznejme si, že je to film natočený hlavně pro děti, pro IT nadšence a pro milovníky fetišistických oblečků, vozidel a neonů. Ale takových je nás, myslím, stále víc než dost. Je to film, který balancuje mezi Matrixem, Hvězdnými válkami a možná v něčem i prvním Nolenovým Batmanem začíná, ale přitom nedosahuje kvalit žádného z nich. Jediným kritériem, ve kterém se jmenovaným filmům dokáže vyrovnat je grafická úroveň zpracování. Ale přesně to je kritérium, které je důležité pro to, abych si koupil lístek do 3D kina. V první polovině filmu se zaručeně nudit nebudete, byť musím přiznat, že konec filmu působí víc rozbředleji, než by se slušelo.

ve 3D

ve 2D

Tron: Legacy Official Trailer

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně