Break4Beats - král Andy konečně v Brně

V sobotu 19.11.2010 tomu bylo naposled, co král drumandbassu Andy C absolvoval své poslední hraní v Česku, konkrétně v našem hlavním městě...

15.12. 2010 08:42:49 | reporty | finch

Break4Beats - král Andy konečně v Brně

Přesně po 22 dnech se vrátil, aby své umění a proklamovanou aktuální formu konečně potvrdil i v metropoli moravské, v Brně. Trošku netradičně se tento díl konal v sobotu, jelikož pátek byl vyhrazen beatům rovným v podání další vlajkové lodi tanečního programu Flédy, Elektře tentokráte s Gregorem Tresherem. Na tu, jak se v poslední době bohužel stává pravidlem, nedošel plný dům, a tak pořadatelé s napětím očekávali, kolik návštěvníků přiláká novopečený nejlepší DJ v anketě Drum&BassArena Awards 2010 a vůbec stálice na postu nejvyšším několika posledních let.

Český předkrm

Brány klubu se otevřely přesně o deváté hodině večerní a program odstartovala druhá stage zameřená na breakbeat, opět v režii brněnské Pohon crew. Lineup na stagi hlavní začínal o hodinu později a jeho úvodní set měl na starosti Beast 67, zakladatel a šéf největšího „zlámaného“ webu u nás drumandbass.cz a spolumajitel stejnojmenného bookingu. Na Flédu jsem dorazil asi o půl jedenácté a už v té době Beast tlačil do lidí slušnou dávku energie v podání těch známějších, ovšem rozhodně ne ohraných pecek. Mixy rychlé a přesné a tak jediné, co mi v tyhle okamžiky kazilo náladu, byla dvě světla umístěna za DJským pultem, která občas zamířila přesně do očí nebohých tanečníků, aby je na dlouhé vteřiny oslepila. Opravdu by mě zajímalo, která hlava pomazaná tohle vymyslela. Opět chyběla videprojekce, což mněosobně víceméně nevadilo. Stage byla vyzdobena dlouhými cáry hader, které byly hezky nasvícené a pěkně dokreslovaly atmosféru noci.

Beast si k mé velké radosti protáhl své hraní o 20 minut. Po něm nastoupila stálice na poli českého drumandbassu, DJka Katcha, spolu s MC Katrin. Začíná přesně tak, jak si ji pamatuji. Pro mě otřesná selekce doprovázená i tentokrát ne moc jistou MC. Odcházím po 10 minutách na vedlejší stage, kde jsem unášen na vlnách příjemného breakbeatu a klábosím s doslova pár známými. Návštěvnost zatím není moc vysoká a já stále doufám, že je to zapříčiněno relativně brzkou hodinou.

Hlavní chod

Vracím se zpátky na hlavní podium. Zbývá 20 minut do okamžiku, na který všichni v Brně dlouhá léta čekali. Ze strany Katchy stále stejná písnička. Ani slečna MC to nezachrání, ta by kolikrát potřebovala zachránit sama. A už je to tu, za pultem se mihne postava v kšiltovce, ovšem co to vidí oči mé, tohle není klasická čepice s bílým sedlem, typická to pokrývka hlavy Andyho C. Jak se vzápětí dovídám od kamaráda, Andyho letadlo nabralo zpoždění a na řadu teď provizorně přichází Sayko. Jímá mě hrůza. Ne, že bych Saykovi nepřál hlavní čas, ale čekání začíná být opravdu nepříjemné. I když nemám na Andyho návštěvy v ČR nejlepší vzpomínky (2x jsem odešel znuděn po 20ti minutách jeho hraní), tentokrát je to jiné. Andyho předchází pověst výborné formy a jsme přece na Flédě, v našem milovaném klubu, na naší milované párty. Sayko začíná. Konečně se z reproduktorů, které mimochodem hrály stejně průměrně, jako na každých „brejkách“, linou uchu lahodící zlámané beaty. Ovšem Sayko se ani nestihl ohřát a Flédou se rozléhá aplaus.

Ano! Andy se zjevuje jako duch a po krátké přípravě konečně přebírá otěže párty. To, co nastává následující dvě hodiny, je přímo uragán, který se vrací v několika vlnách podle toho, jak nám mistr dává na pár okamžiků oddechnout. Andy hraje méně známé i hodně provařené věci míchané s grácií jemu vlastní. První deska, po chvilce druhá, následuje třetí a když už se zdá, že ji nechá hrát déle, opět tam „roubuje“ první. Míchá dohromady věci, o kterých byste si nikdy nemysleli, že to je možné. Vše s neuvěřitelnou přesností a lehkostí, vytrénovanou léty praxe v podobě hraní po celém světě. Matka příroda mě volá, ale Andyho show je jako magnet, který přitahuje vše v jeho dosahu a nepustí. Konečně nastává jedna z pár chvilek, kdy Andy zvolnil. Přemýšlím, jestli se mi to jen nezdá. Měl jsem tušení, že do třetice všeho dobrého mě Andy konečně zaujme, ale tohle předčilo všechno. Pomalu se blíží konec a já si užívám poslední tóny. MC GQ, dvorní MC mistra nás naposledy hecuje (což mu šlo celou dobu setu náramně, jsou s Andym opravdu výborně sehraní) a ohlašuje poslední skladbu. Během ní Andy vyklízí pozice a přenechává místo tradíčnímu „poheadlinerovskému“ DJi.

Video: Andy C + MC GQ (HD by fishmean)

Tradiční dezert

Tuto noc se za mixpultem už jednou objevil a je jím domácí Sayko. Opět předvádí svůj jedinečný styl hraní plný energie, bohužel pro ještě prořídléjší řady partypeople, než tomu bývá jindy. Kde jsou doby, kdy jsem se sotva hnul v davu lidí a odejít někam poté znamenalo velké úsilí prodrat se zpět na místo. Celou dobu Andyho setu postávám v zadních řadách klubu a jindy problémové místo, kudy proudí davy lidí, je klidné jako lesní studánka. Blíží se pátá hodina ranní a já opouštím hodně prázdný klub. Neslyším tak posledního vystupujícího, kterým měl být brněnský Hrr.nec, pokud ovšem párty nebyla ukončena před začátkem jeho hraní.

Co dodat závěrem? Snad jen popřát pořadatelům více lidí hladových po kvalitním drumandbassu. Těžko říct, co tentokrát stálo za podle mého nedůstojnou návštěvností. Možná vyšší cena vstupného než obvykle, možná „nezajímavost“ headlinera, který sem jezdí se železnou pravidelností minimálně 2x do roka, možná předvánoční termín (ten ovšem předešlé roky příliš nevadil). Také doufám v lepší nastavení světel na hlavní stagi a pořadatelskému týmu přeji sílu do pořádání dalších dílů našich milovaných Break4Beats.

PARTYINFO

Break4Beats

11.12.2010 Fléda, Brno
DJs: Andy C + MC GQ, Katcha + Katrin MC, Beast 67, Sayko, Hrr.nec
bar: Yak, Kotlík, Marico, Romitronic, Mystique
Cena: 300 (předprodej) / 350
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně