New New 2010! Čas na odpočinek?

Letos se pro mě nakonec festival trochu smrskl do jediného dne koncertů, které se konaly v klubu Fléda. I tak bylo co poslouchat...

25.11. 2010 06:51:37 | reporty | Jan „ian“ Hromek

Foto: S.C.U.M [www.brnoinfo.cz]

Tak trochu na poslední chvíli

Spisovatel Nick Hornby ve slavné knížce Fotbalová horečka načrtává zajímavé paralely mezi svým osobním životem a fotbalovým klubem Arsenal. Jak se tomu nedaří na hřišti, sleduje autor podobné prohry i u sebe. A samozřejmě obráceně: autorovy vlastní porážky i vítězství se zrcadlí v (ne)úspěších oblíbeného sportovního spolku. A na tuto knížku jsem si vzpomněl, když jsem stál v publiku brněnské Flédy a nechal si uši i vnitřnosti drtit beaty, tóny a melodiemi.

Tedy ne že bych naštěstí nacházel podobnost mezi mnou a vzestupem a pádem domácí fotbalové Zbrojovky (to bych to měl nakonec na světě „za pár“) nebo konkrétně, ať se vrátíme k tématu, festivalu New New!... ale přišlo mi, že tu jistou podobnost nacházím. Nacházím ji v křivkách, kde můj zájem o fest kopíruje investice (finanční, intelektové) do podniku vložené.

Z původního nadšení (datuji k mé první zkušenosti s návštěvou) z trojdenního hudebního nášupu na Flédě nakonec několik rozfragmentovaných akcí po Brně a širším okolí (dokonce včetně krasové jeskyně) a pro mě jediného večera v „domácím“ klubu. Vše jakoby trochu spíchnuté na poslední chvíli a já, taky bez nálady, analogicky do poslední chvíle váhám, jestli vlastně vůbec půjdu nebo ne. Nakonec, to už váženému čtenáři pravděpodobně možná došlo samo :-).

Dráty, upíři, martinsky a finále?

A protože se festival koná, stojím i já v pátek v davu uvnitř komorního a koncertně upraveného sálu nové Flédy, na kterou si stále zvykám a na kterou se pro její novost stále nemůžu vynadívat. V hlavním sále koncerty, na menším pódiu DJ, který hraje v pauzách a baví publikum, které si odskočilo na drink. Nejdřív ale slovenské duo Bios roztříští v hlavním sále tisíce beatů, až se třese podlaha, a svoje sonické řádění si nechá podpořit projekcí na které se mísí záběry na mladičké nevěst(k)y, paleta nu raveové duhy nebo metalových motivů.

Početná britská parta S.C.U.M. Se zajímavou dlouhovlasou slečnou Melissou za bicí soupravou a zpěvákem v černém a harémových kalhotách, který vypadá, že mám rád velké zrcadlo v koupelně i svou androgynně dokonalou bezpohlavní tvář hlavního upíra ze Stmívání - i s těmi vysoko vyčesaným mi vlasy. Psychadelický zvuk, bohužel utopený zpěv, kytaristovy martensky vyčuhující s ohrnutých jeansů, hypnotický, frenetický i barevný tlukot do bubnů, trochu punk, trochu gothické strašení, prostě zajímavá show, co si vystačí s jakoby kontrastem mezi dnem a nocí.

Jon Hopkins si proti tomu vystačil sám skloněný za pár elektronických hraček a klubko drátů. I ti, kteří přišli do klubu bez svého hudebního favorita, intuitivně vycítili, kdo je hvězda večera a shlukli se pod pódium v němém očekávání, které se měnilo v nadšený aplaus. Jon zahrál věci až gáražově lomenější, „normální“ party tracky, úžasné melodické věci i dech beroucí ambientně „nekonečné“ kompozice, pokud jsem byl schopen porovnávat se studiovým „originálem“, vždy v trochu syrovější a elektroničtější podobě. Koncert měl gradace a ohlas historického Murcofova koncertu před dvěma lety a je jen škoda, že se podobnými záležitostmi nedají kultivovat tucka party večery - nejsou prachy, nejsou nakonec ani lidi do publika.

Video: Hopkins hraje Vessel

Třeba se pletu, ale při úvahách nad budoucností New New! se nemůžu ubránit myšlenkám, že letos byl možná v této podobě naposledy. Nebudu mu ale už psát nekrolog, ale kdybych se vrátil k prvotnímu porovnání s lidským osudem, může odcházet na odpočinek s pocitem dobře odvedené práce. Co víc, obklopen hloučkem čilých hudebních potomků, kterým pomáhal na svět.

Linky:

PARTYINFO

New New! 2010

19.11.2010 Fléda, Brno
Live: Jon Hopkins, S.C.U.M., Fett, Bios, B4
Cena: 230 (předprodej) / 280
REKLAMAREKLAMA