Od sebe / k sobě

Knížka Od sebe / k sobě s podtitulem "bisexuálovo irské hledání" od Jana Folného není pro všechny.

17.11. 2010 13:55:19 | life style | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Vlastně jsem sám, ač gay, bojoval s tím, zda ji vlastně chci číst, protože jsem nikdy bisexualitu neuznával. Opravdu existují lidé, kteří nechtějí či si neumí zvolit jasně, zda budou spát s holkama nebo klukama?

Čistokrevní bisexuálové existují

Musím říct, že po přečtení knížky i osobním setkání se člověkem, který ji napsal jsem svůj radikální názor trochu zjemnil. Nebudu si přece hrát na iránského prezidenta a tvrdit, že když homosexuálové neexistují v Iránu, tak bisexuálové neexistují vůbec. Po přečtení knížky jsem tedy dospěl k tomu, že čistokrevní bisexuálové existují. Může za to asi bezelstnost, se kterou je kniha napsána. Možná hraje svoji roli i to, že kniha je až následný produkt tvořivosti autora, který své texty nejprve publikoval na webu, aniž by tušil, že z nich jednou někdo utvoří relativně útlou knížku.

Irské hledání

Knížka by nikdy nevznikla, nebýt toho, že hlavní hrdina a autor v jedné osobě přišel tragicky o svoji lásku. O svoji holku, sluší se dodat. A tak se Honza v rámci očistné terapie rozhodne přesídlit do Irska. Zkusit tam žít, zkusit se tam znovu zamilovat, zkusit restartovat svůj život. Život, který se najednou stal tak děsivě prázdným, protože ona tu už nikdy nebude. Román popisuje nejen běžný život přistěhovalce v Irsku, ale i jeho útrapy, jeho drobná škobrtnutí i nové známosti, co na tom, že některé z nich jsou jen na jednu noc?

Vyprávění o tom, jak se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého, s přesunem do jiné země i se svojí vlastní nevyhraněnou osobností se čte překvapivě lehce a snadno. Může za to styl vyprávění, který tak nějak balancuje na hraně červené knihovny a humoristického románu. Myslím, že vám mohu slíbit, že se u knížky díky autorově sebesarkasmu nejednou zasmějete a to není zrovna málo. Počítejte nicméně s tím, že se jedná o žánr značně nemainstreamový a těžko se s knihou setkáte v knihkupectví. Knihu můžete zakoupit například na queershop.cz

ISBN: 978-80-904193-1-5
nakladatel: LePress o.s., 2010
formát: 248 stran, brožovaná vazba
cena: 249 Kč

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně