Broken Revue #48: Lomený oblouk

Zdravím všechny milovníky polámaných beatů u listopadového vydání Broken Revue.

11.11. 2010 17:47:00 | rozhovory | Acid

Na chvíli si sedneme s DJem C.N.B, pak projdeme nějaké klubové akce a na závěr dodáme pár žhavých novinek.

C.N.B: „Dnes tu máme dnb předem naprogramovaný, aby fungoval na parketu“

- Acid: Ahoj, jak se máš?

- C.N.B: Ahoj Acide, mám se dobře. S přítelkyní jsme si pořídili dvě kočičky a z jedný se vyklubal kocourek. Takže se nenudím :o).

Tvůj nový studio mix Bass Grinder se právě šíří internetem. Mohl bys nám jej nějak stručně představit?

Naposledy jsem nahrál set v lednu a od té doby jsem nasbíral další spoustu desek, které jsem v průběhu té doby testoval v klubech. V setu jsou tedy ověřené pecky a k nim několik nových desek, které si myslím, že jednak budou fungovat a zároveň mi do setu zapadly.

Jak dlouho jsi připravoval tracklist?

Dejme tomu posledních několik měsíců od doby, kdy jsem si řekl, že je čas na nový set. Dá se říct, že tracklist vznikal a měnil se celkem spontánně, i když konečný výsledek byl během několika večerů v poslední době.

Když necháme stranou producenty, kteří se objevili na tvém novém mixu, co tě v současném DnB ještě baví?

Baví mě drum & basssám o sobě a baví mě hodně. To slovíčko „ještě“ zní jako narážka na to jak bývám občas skeptický. Myslím, že jsi tu otázku tak položil schválně a tak bych to měl asi vysvětlit. Drum & bass má podle mě už bohužel svůj vrchol za sebou a dnes se jen po několikáté recykluje to, co tu už bylo. Málokdy se stane, že se objeví někdo s něčím novým, aby dokázal, že je dnb kreativní hudbou pohlcující vše, co jí přijde do cesty, jak se kdysi tak rádo říkalo.

Dnes tu máme dnb, který je příliš prvoplánový a v podstatě předem naprogramovaný, aby fungoval na parketu. Ten poslouchají masy jen díky tomu, že je na první poslech „líbivý“. Komu ale jde víc o hudbu, o alternativu, o něco zajímavějšího a ne jen o víkendové odreagování, tak brzy začne chápat, že tahle část dnb pro něj není ničím zajímavá (kromě toho, že se jím dají s trochou vlastní šikovnosti vydělat prachy), je to prostě konzumní dnb a ten mě nezajímá a stejně tak DJs, kteří jej hrají.

Pak jsou tu pokusy o kvalitní produkci jdoucí mimo mainstream, kde se v mnoha případech rozhodně dá mluvit o tom, že dnb žije - viz třeba techno-dnb, nebo deep/autonomic sound. Ale jejich boom se začíná pomalu taky vyčerpávat. Navíc je válcuje fakt, že je to pořád „jen“ drumandbass, a tak když uděláš akci, a masa lidí na ní jde jakože na dnb, tak tím myslí mainstream, ale ty jim dáš deep nebo techno-dnb a ten poberou jen jedinci - nadšenci/fajnšmejkři. Těmhle lidem sice fandím a respektuju je, ale pořád to není to pravý ořechový pro mě. Já jsem si v dnb vybral směr, který mi vyhovuje nejvíc - techstep a s ním neurofunk. Je to proto, že v hudbě hledám techno - na tom jsem kdysi začínal jako puberťák potřebující v hudbě něco, co bylo mnohem dál a zároveň to znali jen „zasvěcení“. Techno, rovná hajtka, industriální sci-fi zvuky, distorze, hutná basa. To je to, co mám rád a tady jsem spokojený. Navíc tahle část drum &bassu je neutrální - není to mainstream a naopak je to dostatečně taneční.

Je o tobě také známo, že se neštítíš ani housu, popř. diska. Jak často tak hraješ „ne-drumandbass“?

Prošel jsem si DJským vývojem asi jako každý, kdo to do tří let hraní nevzdal a pokračoval dál. Po čase pak zjistíš, že se nechceš omezovat jen jedním stylem a tak jsem prostě začal hrát a kupovat i další styly, který jsem měl rád před dnb. Sem patří mimo další i house nebo 80' a 90' disko, které jsi zmínil. To hraju ale jen okrajově podle své vlastní nálady v malých baro-klubech typu Wakata, Le Mirage nebo Shadow Azyl, ale nikdy ne celý večer. Lidi to baví a mě taky :o). Nepřemýšlel jsi někdy nad tím, že bys dal DnB nadobro sbohem a třeba jako Zinc se přesunul výhradně na housovou scénu? To rozhodně ne! Nerad bych na tomhle místě víc nafukoval tak trochu umělou bublinu, která začala být vytvářena některými lidmi buď z jejich neznalosti a nebo potřeby najít vhodné téma na diskutování. O ničem takovém nepřemýšlím a nic takového se ani nekoná. DJ C.N.B je drum &bass DJ - má jen své hudební úchylky, které ale není potřeba diskutovat více, než samotné hraní drum &bassu.

Taky jsem si všiml, že jsi před nedávnem spustil svoje nové domovské stránky. Kromě tvých setů a základních informací tam najdeme i kalendář tvých hraní. Plánuješ do budoucna nějaké další rozšíření webu?

Hehe, kéž by :o). Jsem rád, že jsem se po letech dokopal aspoň k tomu málu - základu, co tam je. Jediný co jsem zatím ještě neudělal, jsou fotky - ty přibudou časem.. :o). Ten web slouží hlavně jako webový prostor pro moje sety, mám tam určité speciální výhody díky tomu, že hosting provozuje kamarád. Takže tímto díky www.tvujweb.cz!

Když už jsme u tvých stránek, nelze si nevšimnout HALova zlověstného „oka“ v levém horním rohu. Máš rád sci-fi? :)

HAL má český dnb pod dohledem ;o)! Řekl bych, že můj život je jedno velký sci-fi :o). Miluju Blade Runnera, a to snad mluví za vše :o).

U sci-fi ještě na chvíli zůstaneme: jaký nejlepší vědeckofantastický film/seriál jsi viděl v poslední době? Mohl bys nám něco doporučit?

Největší sci-fi vidím každý den kolem sebe - je jím lidstvo samo o sobě. Masy lidí ovlivněné médii, přemýšlející o tom, jestli je lepší Silan nebo Persil, nebo jestli volit toho nebo tamtoho a naopak nepřemýšlící o tom, co se stane s pet flaškou, když jí hodí do koše... Jsem zvědavý, co budou dělat za pár desítek let, až na Zemi vytěžíme všechnu ropu? Probuzením z toho sci-fi je pak pro mě pohled na otevřený vesmír nad námi a uvědomění si reality přemnoženýho tvora podobnýho viru, putujícího prostorem na velkým kulatým šutru. Pro mě je to probuzení, ale pro většinu lidí právě tady začíná sci-fi, takže noční oblohu doporučuji jako nejlepší a nekončící sci-fi seriál ;o).

Kde si tě budeme moci v nejbližších dnech/týdnech poslechnout na živo?

Nejzajímavější akce v dohledné době budou Culture Shock s Total Science 16.11. v pražském Chapeau Rouge a DNB DNA 3.12. v Brně na Favále. Další akce jsou pak na mém webu. Na všechny se moc těším, bude to mazec ;o)!

Foto: Rdo, Misha, Blufor (Drumandbass.cz), Cray (Techno.cz)

Party tipy

Dnešní party servis zahájíme v pražském klubu Matrix, kde příští týden oslaví DnB League svoje již páté výročí. Vinšovat přijedou Aphrodite a MC Junior Red, takže na nedostatek propocených triček na parketu si rozhodně nebudete moct stěžovat. Pokud se ale poohlížíte po něčem v Brně, doporučuji vyzkoušet Maelstroma na Flédě v rámci nocí Vendeta.

Pokud budete mít v úterý 16. listopadu čas, rozhodně si zajděte na Total Science do Chapeau Rouge (Praha). Ptejte se po akci Culture Shock 6 - Birthday edition. Že to není váš šálek nápoje připravovaného obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě? V tom případě mi dovolte navrhnout Deorbital Night v pražském Crossu, kde budou hrát Fourward.

Ve čtvrtek 18.11. vystoupí na Bukanýru (Praha) Brookes Brother, a to není nikdy špatná volba. A víte, co dalšího rozhodně není špatná volba? Pateční návštěva Bushe (Roxy, Praha), kde bude hrát král Andy C s vokální podporou MC Dynamitea! Radši něco tvrdšího? V tom případě si zaběhněte do Crossu, kde bude drtit bubínky Current Value na akci Imperialistic Night - Dark Edition. Pokud se ale budete pohybovat v okolí Přerova, vaší volbou bude pravděpodobně akce Velvet R3volution 2k10, kde vystoupí neúnavný bavič a výborný DJ John B.

Listopadová Drumstation (Cross, Praha) s datem 26. 11. si pozve Dose z Nového Zélandu, což nelze opět než doporučit. A poslední party, na kterou si dnes posvítíme, bude českobudějovický Drumatic v klubu K2, kde zahraje rakouský velmistr zlomeného slova D.Kay.

Co se hodí vědět…

  • Už jste viděli Ridův první oficiální videoklip k tracku Detonate? Chyba! Nepravit to můžete zde!
  • Holdera Pier z Redrum crew uveřejnili svoje nové studio mixy. Více zde!
  • Nový Esprit podcast od Wreckage Machinery pro tento měsíc je rovněž venku!
PARTYINFO

DNB DNA

03.12.2010 Favál, Brno
DJs: C.N.B, Smario, Ozone, Mercur, Hrr.nec
Cena: zdarma / 50
REKLAMAREKLAMA