Maelstrom: Breaky ve Francii tak nějak vymizely

Francouzský breakbeatový DJ a hudebník zahraje v Brně...

8.11. 2010 07:22:19 | rozhovory | Kotlyk

Maelstrom: Breaky ve Francii tak nějak vymizely

... na listopadové Vendetě. Jak sám tvrdí, hraje zábavnou hudbu pro veselé lidi :-).

- Kotlyk + parabot: Mohl by ses pro neznalé ve zkratce představit, přiblížit, jaká cesta vedla k tomu, kým jsi a co tvoříš?

- Maelstrom: Mé jméno je Mael aka Maelstrom. Hraji a produkuji undergroundovou muziku postavenou na tvrdém beatu a basové lince se silným techno základem. K produkování hudby jsem se dostal kolem roku 1998 a od té doby vydal asi 30 desek. Ze začátku pod jinými jmény, protože šlo především o hardtechno a drum n bass. Poté, v roce 2005, jsem se rozhodl směřovat svoji produkci trochu jiným, přístupnějším směrem a upsal se britským labelům jako Menu Music nebo Jalapeno records.

V ČR jsi hrál už v loňském roce na party X-Massacre v Praze. Jak se ti u nás líbilo? Měl jsi možnost poznat trochu naše hlavní město?

V Praze jsem byl na návštěvě už třikrát. Tohle město skutečně miluju. Je opravdu krásné, plné úžasných míst s divokým nočním životem. Jeho příkladem byla i party X-massacre, i když tam byla větší zima než v mrazáku :). Co mě obzvlášť udivovalo, jak jsou návštěvníci akce mladí a jak rychlé jsou beaty.

Když se podívám na tvůj MySpace, tak o hraní nemáš nouzi. Za zmínku hlavně stojí tvé nedávné turné po Austrálii. Jak ses k tomu dostal a jak tuto zkušenost zpětně hodnotíš?

Cestování mě baví, takže mám štěstí na svou profesi. Konkrétně do Austrálie létám v současné době každý rok. Je to podle mě jedno z nejlepších míst na světě z hlediska nočního života a parties. Turné vymyslela jedna místní DJ agentura a společně jsme se pak dva roky snažili po celé zemi vybudovat nějaké PR, DJský profil a vše co k tomu patří. Hrál jsem téměř v každém větším městě a nyní můžu říct, že lidé, pohybující se na elektronické scéně, vědí, kdo jsem. Poslední turné bylo dobré, plné velkých akcí v obřích klubech, kde byli na line-upu kromě mě třeba i Freestylers, dj Hyper nebo General Midi.

Mohl bys nás zasvětit do francouzské break/electro scény? Jak jsou na tom místní party? Třeba v sousedním Španělsku patří breakbeat k nejpopulárnějším stylům.

Zvláštní. Breaky ve Francii tak nějak vymizely. Z nových návštěvníků už nikdo neví, co to je, a breakbeatové akce se už prakticky nepořádají. V letech 2005/2006 tam fungovala alespoň malá scéna, ale ta prostě utichla. Teď je to obecně více o fidget/electro nebo bass music. Ale hlavně zde není důležité, jaký hudební styl hraješ. Může to být dubstep, house nebo techno. Je to spíš o tom, jak to hraješ a co už jsi vyprodukoval.

A co nějací další producenti Made in France, kdo by stál ještě za zmínku?

Ve Francii je spousta talentovaných producentů. Určitě stojí za pozornost Flore, která právě vydala nové album na britském labelu Botchit & Scarper. Podle mě je také jedna z nejlepších francouzských DJs současnosti. Dále bych mohl jmenovat mladého producenta z Bordeaux, který si říká Costello. Ten se upsal Potty Mouth a remixoval mé nové EP. Dále si určitě poslechněte lidi jako Bambounou, Canblaster nebo LazyFlow.

Vedle své tvorby pod jménem Maelstrom, která se vyznačuje přece jen tvrdým beatem s důrazem na rozhýbání tanečního parketu, se věnuješ i produkci nu-funku jako Mr. Strom. Jak k tomu došlo?

No, před třemi lety jsem začal vydávat bootlegy (ilegální tracky se slavnými samply) a potřeboval jsem jméno, které by nebylo přímo propojeno s mými oficiálními releasy. Tak jsem si vybral Mr. Strom, aby lidi věděli, že za těmi věcmi stojím já. Nakonec jsem si ho nechal pro tu "nejfunkovější" část mé produkce, což jsou věci se skutečně funkovým základem, s BPM mezi 110 až 125. Občas vystupuji jako Mr. Storm i na parties. Jsou to ale většinou malé kluby, což má taky něco do sebe - hraju zábavnou hudbu pro veselé lidi a opravdu si to užívám!

Patříš mezi neúnavné producenty, kteří stále zásobují obchody svými tracky. Na co se od tebe můžeme těšit v budoucnu?

Bohužel jsem před třemi měsíci musel přerušit produkci, protože jsem se přestěhoval a ještě nestihl postavit nové studio. Ale už plánuji nový singl. Ten se bude jmenovat "Paprika", vyjde na labelu Expressillon a bude obsahovat remix už od zmiňovaného Costella. Zároveň mám rozdělaný remix pro Crystal Distortion a ještě jsem ve stádiu příprav nového techno projektu. O tom bych ale zatím nerad prozrazoval více.

Když už jsi zmínil label Expressillon. Vím, že před pár lety se tento label specializoval hlavně na francouzskou freetekno hudbu ve stylu Spiral Tribe. Jaký je tvůj názor na tuhle část scény? Víš něco o budoucích plánech Expressillonu?

Vždycky jsem byl velký fanoušek Expressilonu a producentů Spiral Tribe jako Crystal Distortion nebo 69db. V minulosti mě jejich svoboda myšlení a kreativita inspirovala k vlastní tvorbě (což vlastně platí dodnes). V současné době je ale label úplně o něčem jiném v porovnání s tím, čím byl. Otevřel se novým producentům jako Tambour Battant, Redux, Prosper nebo Reno (ostatně dnes k nim patřím i já). Co mu však zůstalo, je chuť neustále experimentovat a vydávat něco, co se dá popsat jednoduchou formulí - být svobodný :). To, co mám na spolupráci s Expressillon rád, jsou spřízněné vibrace. Ty se netýkají hudebně-obchodních zájmů, ale sdílení stejného hudebního vkusu a experimentování sloužící k uspokojení vašich tanečních potřeb.

Prozradíš nám na závěr tvůj aktuální Top 5?

1. The Cuban Brothers - The Finding (Pigeonhole this! mix)
2. Maelstrom - Paprika (Costello mix)
3. Tocadisco - Dr Moog
4. Shake Aletti - Dancefloor (Tomcraft Remix)
5. Bitrok - Closest Strangers (Loops Of Fury mix)

Stahuj MP3:

PARTYINFO

Vendeta

12.11.2010 Fléda, Brno
DJs: Maelstrom, Marcco, Kotlyk, Grove + Manda, Electronic Bitches
bar: Elwira + mc Vaant, Mercur, Spool, Romitronic, Golly
Cena: 40 (předprodej) / 99
REKLAMAREKLAMA