The Social Network: Tak chytrý, až ho to vylučuje ze společnosti?

Do historie kinematografie je jméno Davida Finchera zapsáno...

2.11. 2010 14:46:59 | film & video | Miloslav "Kombajn" Hamřík

... už dlouho. Zatímco jeho Vetřelec 3 byl prostě jen syrově jiný, jeho geniální thriller Sedm redefinoval žánr.

Osobně ale řadím na vrchol jeho tvorby především film Klub rváčů, který je prostě geniální z mnoha úhlů pohledu. Ostatně ve filmografii Finchera nenajdete jediný kus, který by diváci na serveru ČSFD označili jako průměrný. Povedlo se mu zaujmout diváky i v žánrově zcela odlišném "skorodokumentu" o stvoření sociální sítě Facebook, který vstoupí do kin tento čtvrtek?

Je Mark Zuckenberg hajzl?

Nemá cenu vás napínat. Ano, povedlo se mu to. Nakolik je film pravdivou sondou do duše asociálního zakladatele Marka Zuckenberga, nemá smysl rozebírat. Historie to možná vyřeší jednou za Davida Finchera i za nás. Film jako celek je zvládnut a ukočírován snad ve všech myslitelných směrech. Scénář je překvapivě svižný, kamera nenudí, neznámí herci umějí diváky přesvědčit (včetně výborného Justina Timberlakea), vtípkům se člověk od srdce zasměje a navíc když už se tu mluví o IT věcech, dává všechno smysl (možná ne laikům, ale těm kteří tomu rozumí, ano).

Film The Social Network zkrátka pečlivě popisuje člověka, který nemá ani špetku sociálního cítění, protože je pravděpodobně tak moc chytrý, že jej to jaksi vylučuje ze společnosti. Slovy pozorovatelky není Mark Zuckenberg hajzl, ale jen se jím zoufale moc snaží stát. K jeho obhajobě lze snad říct jen to, že si to dost možná ani neuvědomuje. Jeho zdánlivá arogance prostě pramení z toho, že myslí na jiném levelu. A tak tento asociální týpek nakonec vytvoří sociální síť, která si podmaní celý svět, která získá přes 500 milionů uživatelů a kterou s největší pravděpodobností využíváte i vy - Facebook. Při jeho tvorbě si jeho zakladatel udělá několik nepřátel. Proč a jak vám zodpoví film, který se zabývá nejen vznikem tohoto fenoménu, ale hlavně i dvěma soudními spory, které nakonec Mark Zuckenberg ukončil mimosoudním vyrovnáním.

Pro uživatele FB o bod více

Minimálně ti, kteří fenomén jménem Facebook využívají, by si na film měli zajít do kina. Ostatně víte, že Facebook vznikl jako komunitní server na Harvardu?  Víte, že průměrný uživatel má 130 přátel? Že uživatelé stráví na Facebooku měsíčně dohromady víc než 700 miliard minut? A co má společného Facebook se službou Napster?

Pro ty, které uvedené věci nezajímají a nemají ani svůj profil na Facebooku film zůstane jen dobře natočeným výletem do nedávné historie za 7/10. Pro nás ostatní je to o bod až dva více, v rámci objektivity hodnotím 8/10.

The Social Network

Drama
USA, 120 min

The Social Network Trailer

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně