Hanne Hukkelberg v Akropoli: Jemná, drsná, osamělá

Česká premiéra norské písničkářky byla vpravdě intimním setkáním.

23.9. 2010 10:26:19 | reporty | Holy Jay

Akropoli jsme ani náhodou nezaplnili. O to větší prostor měl ten magický a osvěžující zvuk na to, aby se nás zmocnil. Povedlo se mu to?!

Excentrická písničkářka - budoucí maminka

Promo texty označovaly Hanne Hukkelberg za excentrickou písničkářku a tedy jsem byl v očekávání (asi i kvůli zkušenosti s jejími brutálními spolupracovníky Hurra Torpedo) příchodu nějaké na první pohled výstřední performerky. Když se ale Hanne dostavila na podium, bylo jasné, že její avizovaná excentricita rozhodně nespočívá ve vizáži nebo jejím chování na pódiu. Oblečená jak na odpolední kafe s kamarádkou, navíc v dost pokročilém stádiu těhotenství. V ruce elektrickou kytaru, před sebou laptop a vedle jedny klávesy. One woman show. Takřka bez pohybu. Bez kapely nebo dalších muzikantů.  

Přátelé, mohlo vás přijít víc!

Posluchačů se toho večera sešlo, řekl bych tak třetina až polovina než je rozumná kapacita Akropole a než na koncertech podobného ražení bývá zvykem. Tedy celkem málo. Bylo tam volno, nikdo se nikam netlačil. Prostě taková diskrétní atmosféra. Což se ale k takové hudbě docela hodí.   

Jemně drsná krása

Hanne během svého bezmála hodinového koncertu (opravdu byl dost krátký!) zahrála to nejlepší ze všech tří svých doposud vydaných alb. Z rádia jsme znali Blood From A Stone, Break My Body, Cheater's Armoury, Words & A Piece Of Paper. Její krásný hlas nás v těch nejjemnějších písničkách hladil nebo drsně rozcuchával v ostřejších kusech. Laptop si skvěle zapamatoval všechno, co mu našeptala kytara, cello, saxofon, klarinet, flétna a mnohé další akustické nástroje. Včetně těch netradičních jako je psací stroj či perkuse z plechovek.

Hanne, snad ses necítila příliš osamělá

Musel jsem si pravda trochu zvykat na zvolenou pódiovou prezentaci, balancující na hranici mezi počítač znásilňujícím laptopismem a klasickým písničkářstvím, kdy muzikant, ukryt za kytaru, nese na trh jen svůj hlas. Vzhledem ke svojí zvukové různorodosti (kytara nehraje prim) by na mě hudba určitě zapůsobila ještě víc, kdyby se na pódiu objevili nějací další muzikanti. Hanne se mi zdála nejen smutně opuštěná (ač skvěle komunikovala s publikem), ale místy mi to všechno přišlo až příliš automatizované. Kdyby někdo třeba v písničce The Northwind zahrál živě na psací stroj, mohlo by to být ještě dokonalejší.

Zbožňuju ty drobné detaily

Celý koncert (a vůbec tvorba té severské čarodějky) je charakteristický precizním zvukem, ve kterém záleží na každém malinkém detailu, na každém cinknutí zvonkohry. Proto jsme nechávali všechny skladby skoro až nábožně doznít, abychom nenarušili jejich křehkou atmosféru. A teprve pak jsme Hanne odměnili vřelými ovacemi. Rozhodně si je zasloužila. Moc příjemné to bylo. 

PARTYINFO

Hanne Hukkelberg

16.09.2010 Akropolis, Praha
Live: Hanne Hukkelberg
REKLAMAREKLAMA