iPhone jako hudební nástroj

Díky svým technickým specifikacím je Apple iPhone výjimečně flexibilní mobilní zařízení.

10.9. 2010 09:44:28 | technologie | _clean

To mu umožnilo hned od začátku rozvinout své uplatnění v nejrůznějších sférách lidské činnosti. Ať už pro zábavu, nebo na práci, dnešní iPhone je schopen suplovat zakladni ukony na počítači, který používáme v domácnostech nebo kancelářích.

Ať už pro zábavu, nebo na práci, dnešní iPhone je schopen plnohodnotně suplovat počítač, který používáme v domácnostech nebo kancelářích.

Pro zábavu...

Jeho možnosí si všimly i firmy zabývající se vývojem her a v poslední době, díky většímu bráškovi iPadu, pomalu ale jistě ukrajuje hráčskou základnu velkým japonským konzolovým gigantům, jako jsou Nintendo nebo Sony. Jelikož iPad byl představen poměrně nedávno, většina her je prozatím koncipována na iPhone, který se svým devíticentimetrovým dotykovým LCD displayem a výkonným procesorem bezproblémů nahradí cestovní herní zařízení.

Jako nejjednodušší cesta se z počátku jevila konverze starších herních titulů z PC nebo konzolí. Nedávno uvedený Prince of Persia, kterého si určitě vybavuje většina hráčů, je toho typickým příkladem. Hratelnost původního prince je zachována, jen je lehce aktualizovaná grafika postaviček a ovládáni je doplněno jednoduchými tlačítky na dotykovém displayi. Další zajímavou konverzí je Duke 3D, který byl svého času výbornou akční střílečkou. Na iPhone je sice převedený plnohodnotně, takže vše vypadá stejně jako na PC, ale ovládání pomocí dotyků bohužel není uplně jednoduché a chce to cvik, než je člověk schopen alespoň základních pohybů. Ve výčtu by se dalo pokračovat, ale vzhledem k množství titulů je nemožné zmínit vše.

Další cestou pro herní společnosti je využít vše, co platforma iPhone přináší. Takže hry nejsou jen konverze starších titulů, ale vznikají nové hry využívající například pohybové senzory, nebo internetové připojení pro porovnání výsledků s ostatními hráči, nebo na nákup nových doplňků používaných ve hře.

iPhone jako kontroler hudebních nebo VJských programů

Pole působnosti však nekončí jen u her, App Store obsahuje také aplikace díky nimž si iPhone získal pozornost i jiných odvětví lidské zábavy. Existují zde aplikace pro hudebníky, výtvarníky, animátory i  VJe. Ovládání pomocí dotykového rozhraní byla dlouhou dobu nákladná a technicky složitá záležitost, to se s příchodem iPhone změnilo. Jedna z prvních aplikací zaměřená na ovládání je například Touch OSC, díky které se z iPhone stává jednoduchý bezdrátový kontroler hudebních nebo VJských programů. Veškeré ovládání se děje přes lokální Wifi síť, za pomoci protokolu OSC (Open Sound Control, obdoba MIDI). Výhodou je jednoduchá úprava ovládacího prostředí a jeho prvků, kterou neumožňují hardwarové kontrolery. Jedna z novějších aplikací pochází z dílny firmy Novation, zavedeného výrobce MIDI kontrolerů. Nazývá se Automap a je například plně integrovaná s interními pluginy Logicu. Idea bezdrátového dotykového ovládání je lákavá a umožňuje nové způsoby interakce mezi umělcem a počítačem, nebo nebo jeho obecenstvem. Vizionář R. Hawtin ji například integroval do svého vystoupení jako Plastikman.

iPhone jako hudební nástroj

Nejvíce rozšířené jsou ale aplikace, které promění iPhone v hudební nástroj. Fantazii se meze nekladou, a tak jsou k dostaní piána, kytary nebo třeba flétny, na než se hraje foukáním do prostoru mikrofonu. Dokonce existuji i celé orchestry složené pouze z hráčů na tyto nástroje. Elektronická hudba ale také není opomenutá. Výkonný hardware iPhone nemá problém s emulací buď jednotlivých syntezátorů různých značek nebo celých hudebních stanic. Nedávno představila svůj comeback legendárního Rebirthu společnost Propellerheads. Další legendou je například Electribe od firmy Korg. Oba se ale lépe vyjímají na prostorné obrazovce iPadu. Dříve těžkopádně ovládané simulátory legendárních mašin, jsou nyní schopny nabídnout plnohodnotný zážitek ovládání obouruč, jak je tomu u originálů.

V dnešní době se iPhone a iPad pomalu stávají součástí nahrávacích studijí, nebo doplňují vybavení hudebníků na koncertech. Díky široké dostupnosti a nižšími náklady na pořízení je dnes dotykové ovládání novým standartem a na myši pomalu sedá prach.

REKLAMAREKLAMA