Tajemný svět Mysteryland 2010

Vrchol dobyt. Na pátý pokus mohu konečně oznámit - mise Mysteryland splněna!

3.9. 2010 11:58:15 | reporty | Paya

Tajemný svět Mysteryland 2010

Díky společnosti ID&T se mi konečně podařilo zúčastnit se tohoto legendárního holandského festivalu a mé dojmy jsou silně pozitivní. Jedná se o jeden z nejkvalitnějších evropských konceptů.

Měl jsem to štěstí a mnohdy i čest zařadit se mezi partypeople na nejrůznějších open-airs starého kontinentu. Mezi navštívené monstrózní letní festivaly jsem mohl dosud počítat Creamfields, Global Gathering, Loveparade, Streetparade, Tomorrowland, Dance Valley a Nature One. K vytoužené úplnosti sbírky mi však jeden slavný koncept chyběl. Po letech se však dobrá věc podařila a my jsme s přáteli navštívili pohádkový areál nedaleko holandského hlavního města. Místo konání nese název Floriadeterrein Haarlemmermeer a oplývá neskutečným geniem loci. 16 festivalových stageí se totiž rozkládá na velkém množství poloostrovů, ostrovů a ostrůvků, které jsou obklopeny kouzelnými vodními kanály, jezery a jezírky. Neopakovatelnou atmosféru této akce dokresluje okolní vegetace, část eventu se koná dokonce přímo v lese. Jednotlivé scény nabývají velikostí od těch největších až po ty nejmenší představitelné. Vyzdobeny jsou nejen ony, ale i veškeré okolí - všude vlají vlajky, visí světla, stromy jsou ověšeny diskokoulemi, na hrazeních jsou napnuty plakáty, areálem prochází pestrobarevně oděné hostesky, léto oslavují desítky tisíc mezinárodních návštěvníků.

Na ostrovech, v lese

Mysteryland neodmyslitelně patří ke konci srpna a cesta k němu je snadná - speciální značení lze sledovat už od Amsterdamu. Nechybí perfektně zvládnutá doprava pendelbusy, které odjíždí od nádraží v Hoofddorpu. Ač jsme dorazili ve špičce, neměli jsme zásadní problém se vstupem. Celému partyprostoru totálně dominuje obrovská pyramida, na jejímž vrcholu se skrývá zastřešená stage a po jejíž bocích stála impresivní Q-Dance stage a gigantický stan Tiëstovy scény. Vchody na Floriadeterrein existují hned tři. Západní polovina areálu se rozkládá na několika čtvercových ostrovech, východní půlka je z podstatné části zalesněna. Oba segmenty spojuje most přes dálnici. Prodejům vládne žetonový systém, nechybí bankomaty, merchandising, bohatě dostačující množství toalet, úchvatná chill-out zóna s relaxační hudbou, studio s živým rádiovým vysíláním, bungee jumping z vrcholu pyramidy a další atrakce. Scény nejrůznějších stylů elektronické taneční hudby jsou tvořeny nejen standardními stany nebo open-air konstrukcemi (často až neuvěřitelné velikosti), ale hraje se i pod deštníkem z diskokoulí nebo v karavanu. Organizace je zcela přirozená, velmi nenápadná.

Netrancový festival

No ale hlavně, co hudba? Předně, na celém festivalu nepotkáte nejen trancovou stage, ale ani trancového DJe a dokonce jsme nezaslechli ani jednu trancovou píseň. Za druhé, nesmírně navštěvovaná je pochopitelně harder styles scéna pod taktovkou společnosti Q-Dance. Za třetí, početně převažuje spíše minimalový hudební projev, počtem partypeople naopak jednoznačně vedou house scény. Vzhledem k rozsáhlosti areálu se nám celé sety podařilo stihnout jen v případě dvou headlinerů, kteří jsou shodou okolností vysoko postavenými jmény světové house scény v hlasování časopisu DJ Mag - světové dvojky Tiësta a světové čtrnáctky Axwella. Alespoň chvilku jsme vyslechli Cariho Lekebusche, Woutera de Moora, Joosta van Bellena, 2manydjs Live a v neposlední řadě Feddeho Le Granda. Do největšího stanu jsme tedy zavítali tak akorát na šestou, abychom byli svědky nástupu veleslavného jména Tiësto. Holandská chodící legenda vystřihla zábavný housový set plný hitovek (Everything But The Girl - Missing), vlastních singlů (Who Wants To Be Alone feat. Nelly Furtado, I Will Be Here feat. Sneaky Sound System, Escape Me feat. CC Sheffield), klasik (Age Of Love - Age Of Love, System F - Out Of The Blue) i novějších skladeb (Dennis Ferrer - Hey Hey, Marco V - Reaver, Marcel Woods - The Bottle, Laidback Luke - My God). Vrcholem pak bylo monstrózní Tiësto vs. Diplo - C’mon!

Housový mafián

Po našem přesunu na hlavní scénu s výzdobou ve tvaru gigantického srdce jsme měli možnost ocenit končící hraní Dirty South, který nás potěšil peckou Tim Berg - Bromance (Avicii Remix) a úchvatným singlem Phazing. Potlesk. Bylo devět hodin a na řadě byl headliner, švédský housový mafián Axwell. A po hlavě do toho: The Prodigy - No Good, velmi oblíbené TV Rock feat. Rudy - In The Air (Axwell Remix), ten večer podruhé Laidback Luke - My God, rovněž podruhé Denniss Ferrer - Hey Hey, slavné Eurythmics - Sweet Dreams, rádiový megahit Stromae - Alors On Danse, další opakování Marco V - Reaver, Adrian Lux - Teenage Crime (Axwell Remix), vlastní singl Leave The World Behind, megahit One, další singl Nothing But Love, Sebastian Ingrosso - Kidsos, zase singl I Found You, klasika Supermode - Tell Me Why, ikonické Daft Punk - One More Time a na závěr, jak jinak, opakování megahitu One. Odbila jedenáctá hodina večerní a festivalu byl konec. Finále však bylo opravdu úchvatné - track One, sladěný s perfektním ohňostrojem, doprovodily rozdané balónky ve tvaru srdce, které celý dav naráz vypustil do vzduchu. Skvělé, publikum šílelo. Shrnuto, celkový dojem nám zbyl jednoznačně kladný, zvláště Axwell v poslední půlhodině své sady předvedl fantastickou míchací techniku a bavil nás naprosto královsky. Pokud uvažujete o příštím ročníku, mohu jen doporučit. ID&T ví, co dělá!

PARTYINFO

Mysteryland 2010

28.08.2010 , Amsterdam
DJs: Tiësto, Axwell, HouseQuake, Isis, Tiefschwarz, Dirty South, Fedde le Grand, Erol Alkan, Cari Lekebusch, Boys Noize, Steve Aoki Chris Liebing, Speedy J, Planetary Assault Systems (live) etc.
Cena: vyprodáno
REKLAMAREKLAMA