Expendables: Postradatelní jsou oldschoolová akčňárna

Těm, kteří alespoň trochu sledují filmové novinky...

6.9. 2010 06:25:15 | | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Expendables: Postradatelní jsou oldschoolová akčňárna

...asi film Expendables představovat nemusím. Pravděpodobně jej již shlédli, vždyť se v kinech promítá už déle jak týden a film doprovází pověst kvalitní akčňárny jako kdyby vznikla v tomuto žánru přejících osmdesátých letech.

Léta osmdesátá ostatně film nepřipomíná jen přímočarým dějem a nadprůměrně povedenými hláškami, ale i obsazením, které si do filmu „vyzobalo“ ty největší akční hvězdy tehdejší doby. Kde jinde mohou lidé vidět v jednom filmu Sylvestera Stalloneho, Arnolda Schwarzeneggera, Bruce Willise, Dolpha Lundgrena, Mickey Rourkea, Jet Liho a Jasona Stathama? Snad jen ve snu fetišistického maniaka do akčních filmů, kde by jim mohli sekundovat Jean Claude van Damme, Steven Seagal a samozřejmě Chuck Norris. Vraťme se ale do reality! Nebo alespoň do té reality, kterou natočil Sylvester Stallone, aby potvrdil, že to není jen steroidama nabušený důchodce s žílama na rukách jak provazy. Ano, stejně jako Rambo 4 byl oldschoolová akčňárna, ani tentokrát nelze Stallonemu upřít, že akční film umí natočit s nadhledem jako málokdo.

Umělá krev, pistole a exploze

Ano děj celého filmu jde v zásadě shrnout do jedné věty a netřeba z ní dělat příliš košaté souvětí. Parta žoldáků dostane za úkol zabít na malém ostrově místního generála, což napoprvé nezvládne, ale zkusí to ještě jednou. Asi ne každého z účinkujících herců bych chtěl vidět hrát Hamleta, nicméně silácký řečičky jim člověk věří. Postradatelní nejsou filmem, na kterou vezmete svoji drahou polovičku ve snaze prožít romantický večer (za předpokladu, že vaše drahá polovička není vousatý a nabušený motorkář). Na stranu druhou, nelze zaručit, že se při něm párkrát od srdce nezasmějete. Ale to snad k akčnímu žánru patří stejně jako umělá krev, pistole a exploze.

Jak měnit lidi na rajčatový protlak

Postradatelní nejsou jen akce stíhající akci a některé dialogy jsou relativně slaboduché, ale pokud k filmu přistupujete jako k žánrovému akčnímu filmu, pak mu skoro nemáte co vytknout. Pokud je totiž primárním cílem akčního filmu zábava, pak jí konzument dostane ve velmi chutném a stravitelném podání. Akce vypadá fakt dobře, byť ne vždy mi trend roztřesené kamery přijde sexy. Hlavní postavy nejenže střílí jako o život, ale taky jako o život hláškují. A u některých scén člověk musí jásat a usmívat se jako malé dítě. Drobná rolička pro guvernéra Kalifornie patří mezi nejlepší cameo role všech dob a vůbec trio Sly, Jason Statham a Jet Li působí na plátně dostatečně sehraně, aby si ještě jeden dva díly střihli. Že je film tupý? A už jste viděli někdy akční film pro intelektuály? Já tedy ne a opravdu nepovažuji za vhodné nechat svalovce ve filmu recitovat Kanta, když je lze docela efektně využít na to, aby měnili lidi na rajčatový protlak.

The Expendables

Akční / Dobrodružný / Thriller
USA, 99 min

The Expendables Trailer HD

REKLAMA
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně