Mácháč 2010: Pojďme všichni na pláž

Festival Mácháč oslavil kulatiny, gratulujeme! Deset let je již přeci jen odrostlé dítě, schopné samostatně chodit, komunikovat a říct, když se mu něco nelíbí. Pivo bych mu ale ještě nesvěřil :).

26.8. 2010 19:59:57 | reporty | wil-m

Mácháč 2010: Pojďme všichni na pláž

Foto: Gizmo

Více písku v botách

Festival mám již pátou sezónu neomylně spjatý s team buildingem rave crew v autocampu Klůček a ani tento rok tomu nebylo jinak. Letos sice v menší sestavě a o den méně, ale zato se vším, co k tomu patří včetně oficiálního warmu upu o den dříve v Blue Baru a opět jsme mohli předem na pláži sledovat, jak festival roste, kde bude jaká stage. Novinek se objevilo povícero, mezi nejdůležitější patřil jistě návrat hlavní stage nazpět na původní místo na pláži, kde byla naposled v roce 2004, maestro Van Dyk hrál o rok později již z pódia na vodě. Dále bylo na pláž navezeno více bílého písku, ale to již snad dříve než pro festival. Pláž tím pádem nebyla již tak z kopce jako v předchozích ročnících a obavy z tance na šikmé ploše byly tak trochu liché. Na druhou stranu, odnesli jste si z party o to více písku v botách.

Kdo to zaplatí?

Snad kdokoliv, kdo se, byť jen okrajově, zajímá o elektronickou taneční hudbu si při pohledu na line up letošního ročníku musel říct, že tohle prostě fungovat nebude. Krize je sice krize, ale takové škrty v rozpočtu čekal asi málokdo. Člověk by k výročí očekával přeci jen něco zvláštního, slavnostního a podtitul Come Together sváděl myslet si, že se bude konat přehlídka toho nejzajímavějšího, co se za deset let událo. Ale kdo by zaplatil na jedné akci Paul Van Dyka, Tiesta, Carla Coxe a Junkieho XL k tomu? Pořadatel a notní sponzoři, jistě. Spíše mám ale pocit, že by na takovýto line up šeredně doplatili.

Beze jména

Cesta na party byla již jako několikátým rokem vedena po cestě vedoucí do horní části areálu, lemována reflektory halogenů. Při naší cestě dovnitř svítily, avšak v naší diskuzi věnované festivalu se objevily připomínky, že světla v průběhu noci zhasla, takže návštěvníci museli jít temnou cestou lesem, což není jistě příjemné. První dojem při vstupu okolo deváté večerní byl - sakra, tady je lidí! Nečekal to ani jeden z nás. Areál byl opravdu naplněn. Přicházíme k hlavní stage, kde v tu dobu řádil jak v tu chvíli patrně neslyšící zvukař (zvuk v úrovni jeho stanoviště ohlušoval) a především DJ Brian, který by si nezadal s maloměstým diskotékovým DJem. Neb míchat do setu Freestylers vedle Booka Shade už je opravdu na pováženou. Obecně tento večer nebyl pro příliš náročné posluchače, ale to se už ze jmen v line upu dalo čekat. Další obhlídka areálu odhalila bohatě zásobené bary s cenami, jaké jsou k vidění na ostatních českých open airech, a k tomu stánky s občerstvením. Z cen vypíchnu snad jen čepované pivo neudané značky za 35.

From disco to disco

Stage mimo tu hlavní reprezentovaly dva pražské podniky (Mazanej Králíček v Hybernské a afterovací Studio 54) a Dance Radio. Největší návštěvnosti se po celou noc těšila stage Studia 54, na Dance Radio Stage vystoupila dvojice DJů, která aspoň trochu vyčnívala nad jinak šedou masu hudební plochosti večera - Stoneface & Terminal. Německé duo producentů/DJů mixovalo sice profláklejší věci, trochu uvrzané electro, ale zato velice obratně a s zábavně. Jinak se bohužel hudba na všech stageích od sebe nijak zásadně nelišila, kdo měl chuť poslechnout si za celou noc něco aspoň trochu rozdílného, neměl prostě šanci. Ani hlavní stage nebyla útočištěm kvalitnější hudby, sety byly přehlídkou bootlegů, remixů a cover verzí rockových hitů od Red Hot Chilli Peppers, Nirvany nebo The White Stripes a to několikrát za večer od každého DJe zvlášť. Ano, hity to byly a jsou kvalitní, ale slyšet to co hodinu? Tanečníky to ale neodradilo a pokaždé si refrén stejně zahalekal spolu se skladbami :). Světlou výjimkou hlavní stage byl snad jedině Marco V, který nehrál tak tuctově jako všichni ostatní a pro mne tento večer zachránil. Jinak jsme chodili celou noc z disca na disco. K ránu jsem měl chuť pochválit i Laydee Jane, že se vyhnula cover verzím, ale předělávka Mobyho hitu v pět ráno mi vzala chválu z úst. Lituji, že ani tento rok nebyl rok na hlavní stage DJ Loutka, stálice to ranních setů, který dokázal svými sety pozitivně naladit zbylé tanečníky. Byl odsunut na vedlejší stage, což mi přijde vyloženě škoda.

Vyražte na pláž!

Venku je sice ještě jakés teplo, prázdniny a parna jsou pro letošní rok již nenávratně pryč, ale počasí pro festival se vydařilo jako snad ještě nikdy a snad to můžeme označit jako malý dárek shůry. Větším dárkem jistě byla několika tisícová návštěvnost. Festival patrně ukázal, jak v příštích letech bude vypadat, tedy méně nákladná jména a také patrná hudební plochost v kombinací s kvalitním zázemím, originálním prostředím, dlouholetými zkušenostmi a skvělou atmosférou. Jestli chcete zjistit, jestli to tak opravdu bude, sledujte příští rok informace nebo rovnou vyražte na pláž, třeba tam budou už i palmy :).

Linky:

PARTYINFO

Mácháč Come Together

20.08.2010 Klůček, Doksy
DJs: Axwell, Marco V, Sidney Samson, Max Vangeli, Laydee Jane, Brian, John Culter, Enrico
Studio 54: Enrico, Tommy Rogers, Loutka, Ronny, Richie, Subgate, Smoke
Dance Radio: Stoneface & Terminal, TinTin, Proud-M, P@Co, Jean Luc, Crossryders, Thomas Coastline, Béla En
Mazenej Králíček: Marcos, Daviss, Leon, Michael J, Mark Twin, Carl Lope, Phil Crow, Carlos, Cortus, Jay Beck
Cena: 450 - 795 (předprodej) / 900
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně