Koupelnové předložky od Blanky Matragi? Proč ne?

Světoznámá návrhářka Blanka Matragi vytvořila k dvacátému výročí české rodinné firmy Grund kolekci předložek, které nesou její nezaměnitelný návrhářský um. Chcete si také nějakou předložku pořídit a mít vaši koupelnu oděnou nádhernými vzory s harmonií barev? Stačí si ji jen pořídit.

20.8. 2010 05:55:12 | móda | Butterffly

Kdo je Blanka Matragi?

Blanka Matragi, rozená Kyselová, se narodila roku 1953 ve Světlé nad Sázavou, kde se vyučila brusičkou skla. Vystudovala Umělecko-průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1979 se provdala za Dr. Ing. Makrama Matragiho, CSc., za kterým se odstěhovala do města Bejrút v Libanonu. V letech 1980-1982 vytváří své první návrhy večerních šatů v soukromé libanonské firmě a poté si na hlavní bejrútské třídě Hamra otevírá svůj módní salón "Blanka Haute Couture". Tento krok spustí řady pořádání a organizování módních přehlídek. Jejími hlavními návrhy se stávají velké večerní toalety, svatební a zásnubní šaty. V roce 2002 získala v Praze Evropskou cenu umění udělovanou Evropskou unií umění, byla jí předána Mezinárodní cena Salvatora Dalího a Národní cena "Františka Kupky 2002". V roce 2003 dostává od Českého Senátu a Ministerstva zahraničních věcí titul: Významná česká žena ve světě. V mém příspěvku jsem zmínila jen hlavní mezníky života návrhářky, ale jestli se chcete dozvědět více, můžete si přečíst její autobiografickou knihu s názvem Blanka Matragi (nakladatelství Lidové noviny), která dostala ocenění Český Bestseller 2006.

Její tvorba

Blanka Matragi obléká především ženy, ale oblékala i muže. V roce 1987 vyhrála světový konkurz na návrhy policejních uniforem v Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech. Můžeme říci, že se nejvíce věnuje oblékáním "High Society" v Libanonu a v Evropě, ale především navrhuje šaty pro manželky, sestry a dcery králů, emírů, šejků a magnátů v zemích Perského zálivu. Jak už jsme řekli, její doménou jsou svatební, zásnubní šaty a veliké večerní toalety. Myslím, že modely šatů, jsou z její celé tvorby nejkrásnější a nejvíce povedená kolekce je pestrobarevná motýlí řada šatů. Vašemu oku zalahodí tak, že Vám možná i ukápne slza, jak jsou nádherné ale možná i proto, že nejste dcera nějakého bohatého šejka. Vždyť která žena by pohrdla takovými šaty? Určitě žádná. Já rozhodně ne. Blanka Matragi se ale věnuje i jiným věcem, než je navrhování šatů. V roce 1999 navrhla a zrealizovala kolekci "New Line" pro sklárny v Kamenickém Šenově a také navrhla kolekci skleněné bižuterie pro firmu Moser. Těmito kolekcemi se tedy vrátila zpět ke své lásce, tedy sklářství. Dále vytváří nejrůznější lustry a výrobky ze skla. Také se věnuje vyráběním soch, reliéfů a také už zmíněných předložek.

Koupelnové předložky

Sama návrhářka říká, že se do tvorby předložek pustila s velkým nasazením, protože je pro ni tvoření hra. Kolekce je zaměřená na aktuální trendy, ale také je inspirována Františkem Kupkou, kterému vzdala hold černobílou předložkou. Kolekce je rozdělena na pět různých vzorů, které jsou tvořeny přírodními barvami. Předložky si můžete koupit ve dvou velikostech a jsou vyrobeny z vláken s antistatickými vlastnostmi, která garantují vysoké užitné vlastnosti jako je například zvýšená odolnost proti zašpinění. Samozřejmě každá z nich má na rubu protiskluzovou úpravu. Tak už víte, zda si pořídíte tyto předložky s jedinečným designem?

Linky:

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně