Sedm smrtelných hříchů v jednom nesou jméno Oskar de la Renta

Životní cesta Oscara de la Renty připomíná pohádku a to, jak se během svého života dokázal vypracovat, vypadá až příliš snadně. Možná je to náhoda. Možná osud. Možná byl v pravou chvíli přesně tam, kde být měl. Nebo možná přesně ví, co dělá a co chce - „Moje největší síla spočívá v tom, že vím, kdo jsem a odkud pocházím - z mého ostrova.“

29.7. 2010 06:53:27 | móda | Amadita

Vždy obklopen značkami

Oscar de la Renta se narodil roku 1932 v Dominikánské republice a dětství strávené na tomto sluncem zalitém tropickém ostrově, plném barev a květin, ovlivnilo jeho tvorbu a odráží se v jasných barvách a motivech jeho šatů. Po dosažení plnoletosti se rozhodl odjet na univerzitu v Madridu, aby zde studoval malbu a aby velmi brzy zjistil, že více než malba jej zajímá móda a design. Začíná působit jako učeň v různých módních domech, což vede k jeho působení u jednoho z nejrenomovanějších španělských návrhářů - Cristóbala Balenciagy. Následně opouští Španělsko a odjíždí do Paříže jako pomocný asistent pro značku Lanvin. Rok 1963 byl pro de la Rentu velmi náročný a pro jeho kariéru zlomový. Působil jako návrhář pro dva známé módní domy - Elizabeth Arden a Christiana Diora. Přesto pociťoval jakousi stagnaci jeho samotného, mohl působit vedle těch nejlepších, ale jeho jméno svět neznal a tak o radu požádal šéfeditorku časopisu Vogue Dianu Vreeland. A ona mu poradit dokázala - pokud bude chtít prorazit, měl by následovat Elizabeth Arden, která sama o sobě designérkou není a bude tak v jejím zájmu jej podpořit a propagovat. Na druhou stranu - Christian Dior je ve světě módy jméno, které dokáže existovat samo o sobě a de la Renta by tak dál zůstával ve stínu tohoto fenoménu. V práci pro Elizabeth Arden pokračoval dva následující roky a v roce 1965 založil svou vlastní značku.

Neexistují překážky

Může to vypadat jako nadsázka, ale není. Jméno Oscar de la Renta dnes najdete na rozličných předmětech. Pod značkou de la Renta můžete koupit parfémy, oblečení - včetně toho v nadměrných velikostech, doplňky, sluneční brýle, zavazadla, kožichy, šaty pro nevěsty, spodní prádlo, obaly na ipod, polštáře, přehozy anebo Barbie. V roce 1998 se de la Renta skutečně spojil se společností Mattel a zařadil se tak ke skupině „vyvolených“, díky nimž mohly světově známé panenky ožít v limitovaných edicích. Pokud oželíte pár stovek přes 3 000,-, může být vaše a jestli vás zajímá, proč byste takovou sumu měli obětovat, snad vám pomůže oficiální popis společnosti Mattel - "korzet z luxusního zlatého brokátu je pokryt krajkou čokoládové barvy a oslňujícími pažetkami a korálky. Elegantní dlouhé krajkové rukávy zakončené manžetami z luxusní tmavěhnědé kožešiny zakrývají její paže. Součástí této dechberoucí romantické róby je bohatá nabíraná sukně ze zlatého brokátu, která zakrývá tylovou, zlatě lemovanou spodničku. Krásná hnědá stuha společně se zlatou broží s topasem fantasticky zvýrazňuje pas. Čokoládově hnědý krajkový šál, dovedně zakrývající její paže, zdůrazňuje romantickou eleganci panenky. Účes panenky, který je skutečným uměleckým dílem, je zvýrazněn zlatou čelenkou s topasy, která je ve stejném designu jako náušnice. Tato Barbie je perfektním obrazem stylu a elegance Oscara de la Renty"!

Vím, odkud pocházím!

De la Renta, dnes žijící v USA, si uvědomuje svůj dominikánský původ a svou zemi velmi miluje a podporuje. Na východním pobřeží Dominikánské republiky, konkrétně v Torgua Bay v Punta Cana, vybudoval hotelový komplex, který tvoří 15 samostatných vilek. V tomto komplexu, který zabírá 15 000 akrů si můžete zahrát golf, tenis, zajít s dětmi do zoo, objednat si wellness v některých z lázní nebo zajít do jedné z devíti restaurací. Ve své zemi taktéž vybudoval školu a denní pečovatelské centrum pro 1 200 dětí. Není divu, že si tak vysloužil řád Juana Pabla Duarte - ocenění, které je určeno nejvlivnějším občanům Dominikánské republiky. Toto není jediné de la Rentovo ocenění, je vlastníkem několika cen za módu a design a jakožto aktivní milovník umění je členem rady Metropolitní opery. Málokdo ví, že je také velmi dobrý tanečník a zpěvák, na jedné ze svých přehlídek i sám zazpíval.

Poslední meta

To, že má slavný návrhář neméně slavnou klientelu, je nad slunce jasné. Obléká slavné herečky, zpěvačky, i moderátorky. Jako jeden z mála má ale to štěstí oblékat i klientelu velmi specifickou - první dámy. V jeho modelech se tak objevila Nancy Reagan, Hillary Clinton nebo Laura Bush. Ve Washingtonu navíc koluje humorná historka, že všechny první dámy přijíždějí do oficiálního sídla prezidenta plny očekávání a s vlastními oblíbenými designéry, aby nakonec…. Skončily u Oscara de la Renty. Jen ta poslední, Michelle Obama, zatím odolává. I když. Loni v září byla paní Obama spatřena v rudých pouzdrových šatech, které vytvořil Oscarův adoptivní syn Moises. A nám se tak nabízí otázka, jestli Moises otevře pomyslné dveře svému otci, který se nijak netají tím, že by poslední první dámu velmi rád oblékal. Nebo je snad načase uvolnit místo dalšímu de la Rentovi?

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně