Pleasure Island. Nová tradice nebo další Summer of Love?

Měl to být nejlépe obsazený, nejzdobenější a snad i největší festival elektronické hudby, který kdy Česká republika zažila. V sobotu se tento party sen chystal smazat z povrchu zemského déšť. Za celou noc ale snad jako zázrakem nezapršelo a nebýt několika porodních bolestí, Pleasure Island by jistě mnozí volili za open-air roku.

28.7. 2010 06:22:11 | reporty | *Pundis

Pleasure Island. Nová tradice nebo další Summer of Love?

Foto: Nico

Po loňském fatálním selhání organizátorů Summer of Love (SoL) a neúspěšné změně konceptu festivalu Svojšice už to letos vypadalo, že fanouškům zbude jen možnost vyjet za hranice, nebo zaparkovat rave dodávku někde v polích. „O vlastním letním tanečním festivalu jsme uvažovali několik posledních let, neboť jsme přesvědčeni, že si domácí publikum zaslouží plnohodnotný taneční festival na světové úrovni, a nyní přišla ta správná doba na to, abychom takový festival nabídli,“ napsali v únoru zástupci agentury United Music v tiskovém oznámení a bylo rozhodnuto. Místo maďarského Balaton Soundu letos svou účastí podpoříme s kamarády nový taneční festival v Česku.

Očekávaná návštěvnost 15 tisíc lidí sice nejspíše vinou počasí skončila někde na polovině, ale zajímavý line-up, který snad poprvé do Čech opravdu přilákal stovky cizinců (slovenské sestry a bratry nepočítaje), nabídl kvalitní porci zábavy. V režii United Music navíc opatřenou zážitky z kreativního pojetí prostoru a rozhodně vyšším organizačním standardem, než na který jsme byli doposud zvyklí.

Sedm kvalitních scén

Posuďte sami. Hlavní stage nabyla zatím nevídaných rozměrů a množství projekčních panelů, laserů a jiných vizuálních stimulantů muselo uspokojit i návštěvníky tradičních pražských trancovaček. Před blátem chránily gumové podložky, a když už chtěl někdo platit VIP vstupenku, získal přístup na speciálně vybudovanou konstrukci, ze které viděl main stage jako na dlani.

Během večera a noci jsem se před hlavní pódium několikrát vracel poslechnout si headlinery festivalu. Nejvíce se mi zde líbil Michael Burian (asi nejmenší exotika line-upu, kterému jinak dominovala jména jako Markus Schulz, Tocadisco, Avicii, či Jerome Isma Ae). Naopak spíše zklamáním byl set Paul van Dyka. Jeho fanoušci v prvních řadách, ale běsnili jak na rockovém koncertu, takže snad dostali, co očekávali.

Atmosféra byla dobrá, i když vzhledem k chladnějšímu závěru noci dosahovala největších vrcholů spíše výjimečně. Zato však na všech pódiích. Kluby Mecca, Fabric a Studio 54 připravili v letištních hangárech prezentaci každý „ve vlastním stylu“. Zajímalo mě, který z nazdobených hangárů s víceméně českým line-upem přiláká více fanoušků, ale během několika nočních návštěv se jasný vítěz neukázal, pařilo se všude. Z povedených vystoupení tuzemských DJs stojí jistě za zmínku alespoň bouřlivý potlesk pro Ladee Jane.

Techno Masters Stage nabídla line-up, z něhož obvykle jedno, maximálně dvě jména tvořila zahraniční účast největších tuzemských akcí. Přijeli staří známí Marko Nastic, Umek, Adam Beyer, Dave Clarke, DJ Rush a Pet Duo. České barvy důstojně obhájil Agent.

Zatímco Marko Nastic přivítal návštěvníky podvečerním minimalem, Umek pokračoval svižným technem, které muselo roztančit všechny přítomné na celou noc. Na jednoznačný set večera navázal trochu pomaleji Adam Beyer a posuny v line-upu vzniklé cestovním zpožděním DJs o půlnoci vyrovnal Dave Clarke. Můj oblíbenec bohužel velkokapacitní technostan do taneční extáze nepřivedl a tuto úlohu přenechal populárnímu DJ Rushovi. Na jeho hard technonavázala asi vůbec nejvíc hardcore manželská dvojice Pet Duo, která spustila opravdu hlasitý brazilský expres občas doplněný záznamem ze závodů v rychlostním bouchání do kovadliny.

Nechyběla ani po celou noc zaplněná Pure stage věnovaná stylu trance, která rovněž představila to lepší ze současné scény.

Velkým zážitkem se pro mě stala Reset stage věnovaná u nás zatím spíše méně známému hardstylu. Ačkoliv mě tato hudba neoslovuje a tímto večerem se to rozhodně nezměnilo, musím s úsměvem vyzdvihnout scénu s asi nejlepší atmosférou, která naplno pumpovala již za světla. Bláznivé kreace vystupujících, divoké oblečky i tanečky publika a dekorace s vizualizacemi skvěle doplňujícími atmosféru mě několikrát donutily k návratu. Odměnou byla například ranní fire show, která zde proběhla. Míchat hardstyle s technem by byla velká chyba, ale vlastní pódium si na tomto festivalu určitě zasloužil.

Illusions končí, probuďte se

Co všechno bylo lepší než na loňském festivalu Summer of Love, který se konal na stejném místě s podobnými ambicemi, asi nemá smysl dále vypočítávat. Potěšila naprostá absence front u barů i toalet, rozdělení WC na pánské a dámské, dostatek míst na sezení, šatna, dobrá značka piva, výborný zvuk na všech scénách i snaha pořadatelů pobavit kouzelnickými vystoupeními a jinými kreacemi, které se nicméně někdy ztrácely v tom, co vymysleli samotní návštěvníci.

Na řadě je tak hodnocení toho, co se příliš nepovedlo. Systém výměny peněz za žetony je u českých návštěvníků velmi nepopulární a každá akce, která ho kdy vyzkoušela, sklidila pouze tvrdou kritiku. Je proto celkem překvapivé, že právě tento systém pořádající agentura zvolila. V kombinaci s nejasnou cenovou politikou (rozlévané pití vs. dražší láhev, vyšší ceny u některých levných produktů atp.) a velmi nepříjemným pravidlem odstraňování zátek před prodejem pití, tak organizátoři nemohli čekat nic jiného, než co jim slíbila historie. Tedy tvrdou kritiku.

Podobně je tomu u možnosti opustit areál. Regulačnímu poplatku za vrácenku opravňující k návratu do areálu rozumím (i když stejně jako ve zdravotnictví nepotěší každého), omezení prodeje vrácenek do půlnoci už méně - zvláště v případě, kdy je u festivalu zřízeno stanové městečko a parkoviště s auty, kde si mnozí nechají oblečení pro případ chladné noci.

Nepříjemné probuzení z jinak kouzelné iluze bylo nicméně pro mnohé až definitivní opuštění samotného areálu. Produkce skončila překvapivě na všech pódiích krátce po páté hodině, i když line-up sliboval ranní jízdu na Techno Masters, Pure stage a samozřejmě ve Studiu 54. Sám jsem byl naštěstí na cestě na hradecké nádraží, takže mě masové rozčarování minulo. Naše spolucestující ale neminul nedostatek taxíků, ani nedostačující „posílená“ doprava. Tečka za festivalem tak možná zbytečně získala tvar kaňky.

Pleasure Island neměl jen nejhezčí leták a spoustu Facebook fanoušků, ale také vizi uspořádat festival, „který si zasloužíme“. To se v podstatě povedlo a poděkovaní tak patří pořadatelům a především partypeople, jenž se nenechali nejistým počasím odradit. Věřím, že odstartovala tradice kvalitní produkce a organizace letních festivalů elektronické hudby a že se příští rok uvidíme spolu s návalem dalších Evropanů znovu!

+ kvalitní produkce na všech pódiích
+ dekorace a celková úprava areálu
+ slušný výběr pití, jídla i jiných atrakcí
+ úklid v průběhu akce
+ absence front u barů i toalet (včetně dámských, dámy!)
+ prostor pro hardstyle
+ promotion a PR na mezinárodní úrovni
+ cena vstupného od 990 Kč

- posuny v line-upu na hlavním pódiu i technu doplněné předčasným ukončením akce
- neustále zesilování zvuku na technu, které bylo nakonec slyšet až před hlavním pódiem
- absence relax zóny odpovídající kvalitě akce
- voda u záchodů potěšila, ale došla před půlnocí
- žetony a omezené vrácenky

PARTYINFO

Pleasure Island Illusions

24.07.2010 Festival Park, Hradec Králové
DJs: Paul van Dyk, Markus Schulz, Tocadisco, Avicii, Jerome Isma Ae, Sharam Jey, Michael Burian, Bon Finix + Tripmain
Techno Masters: Adam Beyer, Dave Clarke, Rush, Umek, Marko Nastic, Pet Duo, Agent, Nesquik, Nuff + Hugo Toxxx
Pure Trance: Gareth Emery, Menno de Jong, Guiseppe Ottaviani, Filo and Peri, Jochen Miller, Scot Project, Mike S, Nitrous Oxide, Eddie Sender
Reset Hardstyle: Headhunterz, Korsakoff, Crypsis, Maly, Identic, Kold Konexion, Chain reaction, Anagenetic, Grasshopper, Enhance
Mecca: Sydney Lafayette, Orbith, Macio, Elite, Texx, Tall Boy Slim
Studio 54: Enrico, Tommy Rogers + Peet, Ronny, Yan dark, Adlet, Pietros, Beda, Pete Walk, Faith, Marshall, Subgate, Migell
Fabric: Martin Gredner, Ladee Jane Michael C, Wolscha, Lumx, Robic, Van Vega, Naoki Uda, Ringo, Peter Key, Ravic
Cena: 890 - ? (předprodej) / 1.390 / 2.500 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně