LoveParade 2010: Nečekaná derniéra

Oslavný článek o 21. přehlídce lásky nečekejte, všichni už víme, co se stalo. Přesto jsem se snažil zachytit atmosféru obří party tak, jak ji asi vnímala většina návštěvníků. Jen toho jásání bude méně.

27.7. 2010 09:20:08 | reporty | PePe

Hrdé město Duisburg

Do Duisburgu jsme vyjeli v sobotu v jednu ráno z Prahy. Pospávající autobus rušily jen výlevy bandy, která seděla na zadních sedadlech a rozhodla se "vytvářet atmosféru" už od samého nástupu. Obrnil jsem se nekonečnou tolerancí a dokonce si i trochu pospal.

Autobus zdárně dorazil kolem poledne do Duisburgu, od dějiště party nás dělilo ještě pár set metrů. Jedinci vybavení píšťalkami ihned spustili svůj koncert a já jen znovu zalitoval, že jsem si nepořídil vuvuzelu.

Jak jsme se blížili ke křižovatce s ulicí, po které přicházeli lidé od hlavního nádraží, houstly počty policistů, občas se mihla postava v tričku pořadatele. Z oken okolních domů nás sledovaly zvědavé obličeje domorodců a v mnoha jiných oknech duněl na plné koule house. Takto nás uvítalo půlmilionové město Duisburg, hrdé na letošní pořadatelství přehlídky lásky.

Světlice v tunelu

Ke slovu se dostalo první bezpečnostní opatření v podobě zátarasů s jednotlivými průchody, u kterých bezpečnostní služba kontrolovala batohy příchozích. Všude vládla neutuchající dobrá nálada, která nás neopouštěla ani ve chvíli, kdy jsme vešli do tunelu pod dálnicí. Za ním jsme již tušili prostranství s pódii a kamiony. Tunel byl poměrně nízký a úzký a všechen hluk vyluzovaný partypeople se odrážel od stěn. Nějaký mladík odpálil světlici a ještě než dohořela, přiběhli si pro něj policisté. V tu chvíli mě napadlo, že udělat něco takového ve chvíli, kdy zde bude víc lidí, panika by na sebe nenechala dlouho čekat.

Areál konání letošní Loveparade mě překvapil poměrně malou rozlohou a kamenitým prašným terénem (později jsem se dozvěděl, že šlo o staré nákladové nádraží). Kamiony stály seřazené za sebou a čekaly na letošní hymnu. Nepohrdli jsme kouskem pizzy za 4 eura a odpočítávali minuty do začátku akce.

Úžasný začátek

Hymnou Art of Love na podiu hlavní scény odpálil letošní obří party její autor Anthony Rother. To jsem ještě netušil, že už ho ten večer neuvidím. Křik lidí zesílil, všude úsměvy, ruce nahoře. Přesně takto jsem si Loveparade vysnil a pak dlouho představoval, než se mi sen splnil.

Areál se již solidně zaplnil, když se daly do pohybu nazdobené kamiony. Celkem 15 vozů (9. chyběl) vyjelo šnečím tempem na okružní jízdu kolem hlavní scény a okolních průmyslových hal. Kolem každého vozu dunícího housem, minimalem či výplachovým technem se vytvořil hlouček nadšených tanečníků, ani spoře odděné děvy na kamionech se nenechávaly zahanbit a jejich kreace byly místy hodně odvážné.

Party pro všechny

Znovu a znovu mě přiváděla v úžas různorodost návštěvníků obří taneční party. K vidění byly malé děti na ramenou rodičů stejně jako důstojní šediví pánové propukající v tanec před kamionem a jejich pohupující se partnerky, stylové babičky. Bavil jsem se s goth-metalistkou středního věku zoufale shánějící tabletu extáze a pochválil tričko pánovi, který vypadal jako úředník z banky.

Při komplikovaném přesunu z rejdiště kamionů na menší stage jsme si poprvé uvědomili, že areál místy nezvládá hustotu návštěvníků a zalitovali jsme hořce, že tekoucí voda k umytí či osvěžení se nacházela pouze za plotem - u umýváren všudypřítomné policie. Zpětně mě napadá, že pozvat na jedno staré nákladové nádraží přes milion lidí a nedat jim pitnou vodu je celkem velká nezodpovědnost.

S večerem padl stín

Neuvěřitelně rychle se přiblížil večer a s ním první otřesné zprávy, které nám uvnitř zprostředkovali mobilem lidé zvenčí: v davové panice prý zahynulo 15 lidí! Nevěděli jsme kdy a kde přesně, jen jsme slyšeli neustále nepřetržitě houkající sanitky. Nepřestali jsme poslouchat muziku, ale pořád jsme museli přemýšlet nad tím, co se asi stalo. Na hlavní scéně se pozměnil line-up a bylo jasné, že akce neskončí standardně. Posledním DJem, který zahrál do 23. hodiny, byl Luke Slater. Překvapila nás mladá žena v policejní uniformě, která se k nám sedícím na zemi sklonila s otázkou, kdo že to hraje, že se jí to moc líbí. Tohle je v České kotlině přece nemyslitelné!

Místo toužebně očekávaného Anthony Rothera se na hlavní scéně ozval šum moře. Po dlouhých deseti minutách oznámil posmutnělý hlas německy, že Loveparade skončila a vyzval návštěvníky k pomalému opuštění areálu po uzavřené dálnici. Nikdo příliš nereptal, strašná zpráva už se zřejmě rozšířila mezi všechny přítomné.

Video: Partypeople v tunelu vedoucímu k místu konání

Viděli jsme místo neštěstí, obklíčené policejními vozy a sanitkami, které ještě dlouho do noci rozvážely zraněné, zatímco my jsme bloudili po městě, snažíce se najít cestu zpět k autobusu. Ten nakonec vyjel místo ve 2 hodiny až ve 4, naštěstí nikdo svého souseda nepostrádal.

Jsem rád, že jsem se letošní Loveparade zúčastnil. Nejsem rád, že se po párty nevrátilo včas domů několik set zraněných a nikdy už se nevrátí 19 mladých lidí. Je lehké ukázat prstem a říct, že za to může právě ten a ten, protože (ne)udělal právě toto. A stejně tak je těžké přijmout zodpovědnost. Nedivím se proto organizátorům, že pořádání dalších ročníků odřekli.

foto: Ivka

Video: Tancující děda

PARTYINFO

LoveParade 2010

24.07.2010 , Duisburg
DJs: Tiësto, David Guetta, Anthony Rother, Booka Shade, Westbam, ATB, Fedde Le Grand, M.A.N.D.Y., Tiefschwarz, Boys Noize, Monika Kruse, Pan-Pot, Mathew Jonson, Mark Knight, Dapayk, Gustavo Bravetti, Guido Schneider & Mark Scheibe etc.
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně