Broken Revue #45: Lámání přes koleno

Zdravím všechny u letního vydání naší rubriky o zlámaných beatech. Máme toho hodně před sebou, tak se na to rovnou vrhneme!

12.7. 2010 10:11:05 | rozhovory | Acid

Broken Revue #45: Lámání přes koleno

DJ Ramires: "Traktor můžu vřele doporučit, rozhodně je to krok vpřed"

- Acid: Ahoj, jak se vede?

- Ramires: ahoj, díky za optání, mám se fajn.

Kdy a jak ses poprvé dostal k DJingu, resp. k DnB a djingu? A kdo byli tehdy tvoji nejoblíbenější producenti?

Poprvé jsem se k DnB dostal na střední škole, kdy spolužák donesl na kazetě nahrávku jednoho dnb setu, a od té doby jsem tím byl okouzlen a neustále jsem pátral po informacích po tomto hudebním stylu a postupem času s kamarády vyhledávání prvních dnb akcí. Po té už to byla jen otázka času, kdy začnu i hrát.

Moji top producenti té doby byli Kemal, Stakka & Skynet, Ed Rush & Optical, Dom & Roland, Dieselboy, Cause4Concern a Noisia.

V roce 2009 jsi se stal členem brněnské Redrum crew, znamenal tento přestup i odchod ze Stonedraiderz nebo tzv. „sedíš na dvou židlích“ :)?

Přestup k Redrum crew znamenal zároveň i odchod ze Stonedraiderz crew.

Jsi rezidentem party D'n'B Attack, která se koná jak v Kroměříži, tak i ve Zlíně. Jak bys zhruba zhodnotil tamní dnb scény?

Ve Zlíně DnB Attack proběhl všehovšudy 3x. O tyto akce nebyl moc velký zájem, i když zde vystupovali přední djové české scény (Philip TBC, Sayko, X.morph, Soldik,...). Místní posluchači se zde chytají spíš na veselejší, melodické a hopsavé věci typu jump-up, clownstep,... oproti Kroměříži, kde jsou v kurzu neurofunk s technoidní řezby :).

Na svém profilu na iDJ.cz se zmiňuješ o tom, že jsi v minulém roce přestoupil z analogu (vinylů, …) na digital (Traktor Scratch Pro). Co tě k tomu vedlo? A jaké výhody/nevýhody v tom oproti „klasice“ spatřuješ?

Hraní z Traktoru mi přijde mnohem víc variabilní, co se týká efektů, samplů a celkově i po zvukové stránce. Empétrojky hrají stále stejně, u klasického vinylu se postupem času častým hraním dané desky ztrácí kvalita zvuku. Traktor je víc citlivější na přesnost mixu, u kterého to jde spíš slyšet, že desky nejsou přesně smíchané. Navíc zvuková karta Audio 8DJ se dá využít i jako klasická externí zvuková karta, která se kvalitou zvuku velmi dobře projevuje u programů na vlastní tvorbu. Další velkou výhodou je, že nemusím nosit 20kilový kufr plný desek. Jedinou nevýhodou alespoň ze začátku je přepojování kabelů na akcích, ale po chvíli tréninku s přepojováním, je to už v pohodě. Traktor můžu vřele doporučit. Rozhodně je to krok vpřed.

Tvoje TOP 3 skladby (klidně i alba…) v současné době? Co nejradši právě posloucháš a nemusí to být jen drumandbass…

Ve svém volném čase vesměs jen DnB už jen kvůli přehledu (co, na jakém labelu a od koho vyšlo) Co mě asi nejvíc v poslední době baví hrát je:

Spor - Kingdom,
Proktah & Future Signal - Insecticide,
Ed Rush & Optical - Get Ill (Prolix RMX),
Block4head - Cretin,
Aeph - The Burning Shadow,
Dom& Roland feat. Audio - Peace Keeper.

Od kterého producenta se podle tebe letos dočkáme velkých věcí? Máš nějaký tip?

Myslím si, že v poslední době vydává velice dobré věci Prolix, který tvoří dlouhou dobu kvalitní neuro, ale v poslední době je to jedna pecka za druhou např. Hall of Mirrors, remix Ed Rushova Get Ill, The Scourge EP, dále rakouští Fourwards, Block4head aka Uman, Future Signal, Apex, Aeph a mnoho dalších.

Plánuješ navštívit nějaké letní hudební festivaly? A pokud ano, které?

Možná ano, každopádně záleží na tom, jestli bude čas.

Nějaký vzkazy či pozdravy pro fanoušky a naše čtenáře?

Milujte se a množte se :).

A kde si tě budeme moci v nejbližších dnech, týdnech poslechnout?

16. 7. 2010 na sokolovně v Břestě u Kroměříže,
21. 8. 2010 na Sladech v Kroměříži,
27. 8. 2010 na open airu v Mozkovicích.

Případným nabídkám se určitě bránit nebudu :).

Party tipy

Startovací lokací naší dnešní turistické stezky se stane pražský klub Cross, kde v sobotu vystoupí na Drumstation dvojce polských DJs One Way ve složení Doc.da.name a Sensimilia.

Příští týden proběhne další pokračování jednoznačně nejoblíbenějšího (a rovněž také jediného) DnB festivalu u nás. Mluvíme samozřejmě o Let It Roll open-airu. I letos se pískovna Oplatil promění na dva dny v ráj každého drumandbassového fanouška. Těšit se můžete na dvě podia, na kterých dohromady proběhnou čtyři tématické scény: Drumandbass.cz - 10. výročí (Sub Focus & MC I.D., Matrix & Futurebound, Original Sin, Temper D), Soul:ution (Marcus Intalex, Calibre), Hospitality (High Contrast, London Elektricity, Cyantific, MC Wrec, MC Coppa, Marky & Stamina MC) a Lifted (Spor, Chris Renegade, Evol Intent, Gemini). Jak můžete vidět, line-up je opět sestaven tak, aby byl schopen uspokojit téměř každého: diskofily (Sub Focus…), intouše (Marcus Intalex…), písničkáře (High Contrast…) i krutopřísňáky (Spor, …). Pokud máte čas, neváhejte ani minutu.

První srpnový týden proběhne rovněž dvoudenní PigFest Green Home Open Air. Pokud se rozhodnete strávit víkend zde, společnost vám budou dělat Bad Company a John B. V to stejné datum proběhne i Sázava fest, kde by se měl ukázat Benny Page.

Co se hodí vědět…

Právě probíhá sedmé a finální kolo Youngblood, soutěže mladých českých producentů na drumandbass.cz.

Poslouchat a hlasovat a můžete zde.

Momentálně v Manchesteru bydlící Psyek vydává nové EP nazvané Suspect Zero na svém labelu Deafmuted.

Zakoupit můžete např. zde.

Soldik z Drumandbass.cz opět sestavil kolekci nejnovějších promo setů z českých luhů a hájů.

"Celebrity deadmatch: Sayko, Soldik, Hanzall, Bifidus Aktif & Rudeboy a nováček Zaion - aneb jak zabít pár hodin u českých promo mixů."

Rido a Forbidden Society mají nové releasy na Fallout Recordings.

REKLAMAREKLAMA