Rock For People 2010: Předražená sranda nebo vydařený festival?

Nedočkaví festivalpeople se do Hradce Králové začali sjíždět...

9.7. 2010 06:19:19 | reporty | Digi

Rock For People 2010: Předražená sranda nebo vydařený festival?

... už v sobotu 3.7. Já jsem si ve svých třiadvaceti připadala mezi nedočkavci stará a nevhodně oděná (nedostatek fialové a černé). Nicméně první večer pořadatelé pojali opravdu lehkovážně.

Fungovala pouze jedna stage. Dle programu se mělo hrát na dvou, což svým způsobem byla pravda. Středně velký stan totiž ukrýval dvě malé stage. Ano, čtete správně! A s oploceným zvukařem uprostřed. Ne nadarmo se říká, že “2 v 1” nebývá tak kvalitní jak originál a v tomto případě to platilo dvojnásob. Posluchačům, kteří nejsou příznivci pogování v kotli, se za zády začala v půlce koncertu rozehrávat druhá kapela. Super, pokud se těšíte právě na tu druhou. Ale v opačném případě?! Rozhodla jsem se nebýt nedočkavou a šla raději pryč.

35 °C, slunečno, jasno

Neděle - oficiálně první festivalový den. 35 °C, slunečno, jasno. Prostory královéhradeckého letiště se začaly plnit. Je logické, že na letišti bude člověk těžko hledat stín, proto desítka Staropramen za 32 Kč přišla vhod. Musím pochválit pořadatele za to, že konečně upřednostnili jinou značku než Gambrinus. K dispozici byl větší výběr pivka za rozumnou cenu: 11° za 34 a 12° jen o dvě kačky dražší. Cesty mezi stagemi byly obsypány stánky s jídlem, drinky, šperky. Překvapila mě možnost letu v helikoptéře (cca 600 Kč na osobu) nebo výhledová plošina se sedačkami, zavěšená na jeřábu (cena 250 Kč vč. jednoho piva).

Co se týče nedělní hudební produkce, dostává RFP palec nahoru. Po neustálém pobíhání mezi hlavními a malými stage jsem ráda zakotvila na českých Sto zvířatech. Ti klasicky rozSKAkali publikum. Během jejich koncertu jsem z dusného stanu přeběhla na francouzské The Inspector Closeau, kteří kombinací svižného rock’n’rollu s čerstvým funkovým groovem rozsekali publikum na T-music stage. Tato velká stage byla chválabohu letos postavená tak, že nepřehlušovala celý zbytek festivalu.

V neděli festival opravdu hvězdami nešetřil. Nezapomenu, jak pankáči s 40 cm číry pogují na Marušku Rottrovou nebo na Vlastu Třešňáka. Abych ale stále nechválila, Vypsaná fiXa byl fakt pořadatelský průšvih. Kvůli technickým potížím byl jejich koncert zkrácen z původní hodiny na 25 minut a fanoušci si mohli hlasivky vykřičet. Přesto zněl zvuk až do konce jejich koncertu jako ze sudu. Z propoceného a vytopeného stanu jsem odcházela s lehce protáhlým obličejem.

Palačinky ve vlasech

Na areál padla tma, čas pro show The Prodigy. Ohlušující basy, 30 000 lidí na jedné stage, spousta světelných efektů. Zahráli staré známé pecky: Smack My Bitch Up, Voodoo People a další. I na dálku bylo vidět, že frontman kapely Keith Flint povečeřel něco opravdu výživného. Jejich vystoupení bylo energické a určitě se všem přítomným vrylo do paměti.

Po Prodigy jsem čekala spíše útlum, nicméně pořadatelé festivalu se nenechali zahanbit. Dreadzone jsem slyšela již před pár lety. Opět nezklamali. Plešatý zpěvák se zdredovaným kytaristou nás nakrmili pořádnou dávkou dubu s ambientem, hip hopem, house a rock´n´rollem, to vše okořeněno samply. Kelímky s pivem lítaly vzduchem jak o závod. Letošním hitem byly i létající palačinky a já na vlastní kůži poznala, jak se z vlasů vymývá čokoláda s cukrem. V kombinaci s přilétnuvším pivem je to fakt bezkonkurenční tužidlo!

Ovšem to, co přišlo po Dreadzone, nám vyrazilo dech: Blasted mechanism. Nikdy dřív jsem o nich neslyšela, ale teď jsem si jistá, že na ně musím znova. Skutečně dechberoucí mix rock´n rollu a drum´n´bassu s historickými nástroji (bambuleco či sitar). Navíc jejich kosmické oblečky a verva s jakou vystoupili! Lapala jsem po dechu a zároveň mě ovládl rytmus, který mnou házel ze strany na stranu. Kdo byl na Rock for people a neslyšel Blasted mechanism, přišel o to nejlepší z celého festivalu.

Muse, největší lákadlo

Vzhledem k faktu, že pořadatelé nasadili nedělní laťku opravdu vysoko, mě další dny trochu zklamaly. Pondělí bylo na hlavních pódiích ve stylu metalu a hard core. Nic pro mou duši. Přesto jsem pár kapel navštívila. Výborná aparatura však pazvuky zpěváků přenášela tak dokonale, že jsem většinu dne strávila na malé stage a u stánků na levnou krásu s fastfoodem.

Vrcholem festivalu měli být Muse. Kapela, již zná celý svět. Údajně největší lákadlo RFP. Nicméně, kdo na ně tuto chválu pěl, ten je buď nikdy neslyšel anebo předtím nezaslechl ani z dálky Depeche Mode. Tato kapelka opravdu lacině napodobila starou klasiku.  “Emaři” plakali, kupovali ve velkém černo-fialové mikiny, ale ani to mě nepřimělo názor změnit. Nuda a ještě jednou nuda.

Chladno, déšť, bláto

Poslední festivalový den začal opět po poledni. Areál uklizený, ToiToi čisté. Co se festivalové infrastruktury týče, nemám k RFP žádné výtky. Dostatek záchodů, žádné fronty. Častý úklid, pitná voda zdarma. Kontejnery na tříděný odpad nepřetékaly a byly rozmístěny opravdu intuitivně. Kontroly u vstupu byly rychlé a ke štěstí pašeráků ne příliš pečlivé. Každopádně opět pochvala organizátorům - letos poprvé jsem byla naprosto spokojena.

Velká škoda byla, že se v úterý pokazilo počasí. Chladno, déšť, bláto. Nicméně zahřáli nás další hosté z Velké Británie. Právě tato země byla pro letošní festival největším přínosem. V podstatě vše, co mělo šmrnc, nás navštívilo z Ostrovů. Trochu mi to evokovalo soutěž Eurosong, kde s těmito úžasnými hudebníky soutěžili „naši” agrometaloví Kabáti. Kapela Does It Offend You Yeah? Rozhodně k britské špičce patří. Balzám pro oči i uši. Mladí hoši se slečnou kytaristkou. Mým bohužel posledním hudebním zážitkem z RFP byla slovenská kapela Horkýže slíže. V překladu to znamená něco jako "ale hovno nudle" a ten vulgarismus vystihuje i jejich výkon. Výpadky textu, nadávky do publika. To ponižuje i punk, o nějž se tito chlapci snad snaží. Úsměvné byly jen zpěvákovy kreace na kolečkových bruslích, když zpíval cosi o žužu.

Na další vystoupení mi bohužel nezbylo sil. Nechala jsem si ujít i Skyline a Sunshine. Věřím, že se na ně ještě během léta dostanu. Když to celé shrnu do několika vět, Rock for people mě mile překvapil i přes vstupné 1.330 Kč v předprodeji a slovutných 2000 na místě. Byl to jeden z nejlepších festivalů, které jsem dosud prožila. Na RFP jsem byla potřetí a dosud jsem se vždy zapřísahala, že tentokrát naposledy. Letos to již netvrdím a těším se, že za rok půjdu zas!

PARTYINFO

Rock for People 2010

03.07.2010 - 06.07.2010 Festival Park, Hradec Králové
Live: Muse, The Prodigy, Editors, Does it Offend You, Yeah?, Morcheeba, Tricky, Archive, Suicidal Tendencies, Juliette Lewis, Dreadzone, Rekoner, illBilly Hitec, Skunk Anansie, Skyline, Horkýže Slíže etc.
Cena: 1.290 - 1.570 (předprodej)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně