Hurra Torpedo: Tepláky proklatě nízko!

Byla to pouhá shoda náhod? Nebo probíhal před klubem sběr vysloužilých přístrojů schválně? Nevím. Každopádně to byla shoda více než symbolická. No ne? V den kdy sem přijíždí řádit kultovní norští destruenti domácích spotřebičů. Akropole zas jednou pořádně tepala. Akropole se potila. Akropole křičela hurrá!

16.6. 2010 06:25:05 | reporty | Holy Jay

Hurra Torpedo: Tepláky proklatě nízko!

Foto: Holy Jay [www.rave.cz]

Předskakující, domácí The Tchendos se svým DJ setem na úvod postarali o hodně skočné, nalomené beaty. Když dohráli a technici zamířili s DJ pultem do zákulisí, otevřel se nám ničím nerušený pohled na podium, kde se už nervózně tísnilo několik sporáků, praček, toustovačů a dalších všemožných, myslitelných domácích spotřebičů.

Všichni do tepláků

Sál se na čas rozsvítil, aby hned pak zase potemněl a svých nebohých „nástrojů“ se přitom mohli zmocnit pánové Aslag Guttormsgaard (kytarista a zpěvák), Egil Hegerberg (taktéž zpěvák a kytarista a navíc dokonalý prototyp správného severského trolla), no a samozřejmě Kristopher Hugh Martin Schau, dalo by se říci perkusionista, svalovec a nejaktivnější ničitel všech těch praček a myček. Všichni oděni ve své typické modré teplákovky. Oblaka hustého kouře prostřelovaly pulzující proudy světla, které společně s prvními surovými údery do těl odsouzených spotřebičů efektně uvozovaly hlasité kytarové intro.

Noční můra toustovače

Netrvalo dlouho a pánové se pustili do první cover verze. Aby ne, když se díky předělávkám známých šlágrů vlastně proslavili. Zní kultovní pecka Where Is My Mind od Pixies. Nemohl jsem si nevzpomenout na diametrálně odlišný cover, který jsme tu v únoru mohli slyšet od francouzského pianisty - distingovaného Maxence Cyrina. Tam, kde v únoru stálo koncertní křídlo, lítají teď kusy rozsekaného toustovače, který na vlastní šňůře roztáčí Aslag, trestaje jím pomalu zmírající pračku. A dav bouří. Ani starořímští gladiátoři by se za takové ovace nemuseli stydět.

Gaga a Gaga. Každá jiná!

Komu předloni lezla krkem všudypřítomná odrhovačka Poker Face od Lady Gaga, může si teď spravit chuť její nezřízenou, kytarovou mutací, kterou kapela posléze přeladila na proslulé Radio Gaga kapely Queen. Postavy na pódiu se začínají pořádně potit. Doslova jako prase. Postupně odpadávají části jejich oblečků.

Sláva sexismu. Vaflovač, kastaněty, nahé zadky...

Dnešní koncert opravdu není nic pro stydlivé puritány. Pódiové performance jsou plné sexistických narážek. Agil s Kristopherem, předstírajíce kopulaci, brousí hrany pračky trubkami z pojízdného lešení, které jim poslouží coby penis. Kristopher dává posluchačům lekce sexu. Pobíhá divoce po pódiu s vaflovačem v ruce namísto kastanět nebo ochlazuje rozkrok svých tepláků obsahem plné lahve piva. Všichni mají tepláky proklatě nízko nebo naopak chvílemi impotentně vytažené až ke krku.

Totální zatmění

Je zajímavé, že ačkoliv jsem znal díky Youtube prakticky jedinou píseň této kapely a to Total Eclipse Of The Heart (originál od Bonnie Tyler), koncert mě natolik strhnul, že jsem si na ni už ani nevzpomněl, nečekal na ni. A když pak konečně zazněla, skoro mě to až překvapilo. Aslag agresivně devastuje lešenářskou tyčí troubu, pak si stahuje tepláky a obřadně si o ní otírá zadek. Výsměch konzumní společnosti, neúcta k výsledkům lidské práce nebo prostě jenom recese? Význam tohoto gesta si doplňte sami. Nabitá Akropole se otřásá pod mohutnými salvami potlesku. Tyhle jejich kousky jsou opravdu až neuvěřitelně zábavné.

Skákal pes přes oves

Kapela duchapřítomně vystřihla vtipný cover českého evergreenu Skákal pes přes oves. Egil si přes uši ozdobené prádelními kolíčky nasadil buben z pračky a zbytek koncertu tak dohrál s hlavou v zajetí útrob stroje, který celou dobu systematicky trýznil. Kristopher nakonec vylezl na jednu z polorozpadlých praček před sebou, vyzvedl takřka nad hlavu sporák a s gustem wrestlingového zápasníka jím vší silou mrštil o zem. Koncert skončil. Pánové se poklonili nahými zády publiku, zmizeli v zákulisí a na pódium naopak vtrhali někteří z diváků, kteří si toužili odnést alespoň kousek z rozmlácených přístrojů. Všichni tři vítečníci se potom polonazí objevili ve foyer klubu, kde s úsměvem a radostí na tvářích ochotně pózovali fotografům. Je načase opustit zpocenou Akropoli a vydat se vstříc nočnímu, horkému Žizkovu.

Ohromný špektákl. Skvělá, bizarní show

Jaké mám dojmy z toho večera? Na koncert kapely Hurra Torpedo jdete s tím, že to bude bohapustá sranda. Neočekáváte žádnou vyšší uměleckou aspiraci. A hudebně tam možná opravdu žádná není.  Nicméně zapálení, brutalita a nadsázka, se kterou pánové ničí všechny ty vysloužilé pračky, myčky, mixéry a toustovače nutí k zamyšlení. Donutí vás uvažovat, přemýšlet, donutí vás jásat, ale hlavně se celou dobu královsky bavíte. Opravdu. Tak živelnou atmosféru jsem v Akropoli už hodně dlouho nezažil. Neskutečný kotel. Sranda. Strhující zážitek. Bravo!

PARTYINFO

EuroConnections

10.06.2010 Akropolis, Praha
Live: Hurra Torpedo (Nor)
DJs: The Tchendos DJs
Cena: 290 (předprodej) / 350
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně