Precious a její svět - važte si toho, co máte

Co říct na úvod o filmu, který je v recenzích téměř vždy a poprávu chválen? Oscara za scénář i za vedlejší roli matky si film zasloužil. Nominaci hlavní představitelky, režie, střihu a nejlepší film neproměnil. Už tyhle informace by vám mohly napovědět, jak moc kvalitní film to asi je.

9.6. 2010 06:16:53 | film & video | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Precious a její svět - važte si toho, co máte

Problém v nastínění děje spočívá v tom, kolik vám toho prozradit. Kdyby to byl špatně napsaný nebo zahraný film, nepomohlo by mu v diváckém zájmu ani eso v podobě kvalitních efektů nebo vtípků. Žádné takové eso film v rukávu nemá a naštěstí jej ani nepotřebuje.

Film jen zvolna odhaluje svět, ve kterém dospívá šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones. A není to svět, který by kdokoliv z vás chtěl obývat s ní. Precious stejně jako ostatní dívky a kluci v jejím věku občas utíká do svého vlastního světa, kde může prožívat nebo alespoň předstírat pocity štěstí. Jenže stejně se vždy musí vrátit do reality. Do tmavého bytu, kde ji tyranizuje vlastní matka žijící jen ze sociálky. Matka, která ke svému dítěti necítí lásku, ale nenávist. Precious je lehce zaostalá mentálně a americký státní školní systém zafungoval tak, že ji nenaučil ani pořádně číst a psát. Vzhledem ke svému druhému těhotenství je ovšem vyloučena ze státní školy a přijímá nabídku přestupu na alternativní školu, aniž by věděla, co to vlastně znamená alternativní. Její nová učitelka je člověk, který by ji mohl pomoci zachránit se nekonečného sledu útisků a šikanování matky. Nebo už je pozdě?

Tohle není film na romantické odpoledne

Obsazení filmu Precious ozvláštňuje účast dvou známých amerických zpěváků. Zatímco role Lennyho Kravitze je v ději možná až tak trochu zbytečnou, Mariah Carey podala dokonale civilní herecký výkon, kterým mě až šokovala. Její lehce strhaná sociální úřednice, kterou nijak nepřehrává, ji v mých očích rehabilitovala. Hybatelem děje jsou ovšem scény s matkou Precious. Svoje mindráky přenáší na dceru s pravidelností a silou kulometu. Precious musí snést víc než člověk. A divákovi to její příkoří zkrátka nemůže být jedno. To, co zpočátku vypadalo jako běžná krize mezi rodičem a dívkou v pubertě, se noří do stále větší tmy beznadějnosti. Jediným světýlkem pro Precious je tak jen její nezlomná vůle to nějak přežít a její nová paní učitelka. Ne, Precious není film na romantické odpoledne. Nebude se zamlouvat asi každému, protože to není popcornový trhák. Je to jen nadprůměrné dobře natočený film o holce, která v životě neměla ani desetinu takového štěstí, jako mají všichni ti, co si tuto recenzi čtou. Filmů, z kterých čiší poselství, abyste si vážili toho, co máte, nebude nikdy dost...

Precious Trailer

Precious
drama
USA, 109 min

REKLAMAREKLAMA