iDJ Moonrise: Nedělá mi problém přepínat mezi styly

Techno, progressive nebo hardcore, to vše můžete slyšet od DJe se jménem Moonrise, který je z Brna a na scéně se pohybuje už od roku 1996. V rozhovoru se dočtete např. proč se dal znovu na skládání nebo jaká budoucnost čeká brněnskou putovní klubovku Soul Gate.

31.5. 2010 06:52:44 | rozhovory | Leonita Aki

iDJ Moonrise: Nedělá mi problém přepínat mezi styly

- Leonita Aki: Ahoj Mario, podpásová otázka na úvod, byl jsi u voleb?

- Moonrise: Není vůbec podpásová. U voleb jsem byl, jako vždy.

Jako DJ jsi začal hrát v roce 1996. Jaké byly tvé začátky?

Měl jsem přesně jasno, jaký styl chci hrát, bylo to techno, o které jsem se aktivně zajímal už 5 let před tím. V té době ovšem techno nebylo tak populární, ale spíš hudbou jen pro určitý okruh lidí. Ani akce nebyly tak časté, spousta lidí jezdívala spíš do jiných měst, např. Dance Hall Koruny v Břeclavi atd. V Brně v polovině 90.let se elektronická taneční hudba (techno, rave, house) objevovala nejčastěji ve dvou klubech a to Fan Favorit (dnes Favál) a Mersey, ve kterých jsem také s hraním začínal.

Jakým hudebním vývojem sis za tu dobu prošel?

Vyrostl jsem na kompilaci Technotraxx, vydávané od roku 1991, která se ke mě dostávala tehdy ještě na audiokazetách, později  CD. Mezi další patří například Mayday, na kterých se objevovala celá škála el. taneční hudby (techno, rave, trance, house)... V roce 1993 se ke mně dostala kompilace Thunderdome s hardcore technem, které mně ihned také učarovalo. Postupem doby se vyvíjela i hudba a mezi mé nejoblíbenější producenty se dostávali umělci jako Jeff Mills, Joey Beltram, The Advent a ostatní. Dokázal jsem poslouchat i poklidný ambient od producentů jako Autechre, Aphex Twin; stejně tak jako progressivní techno nebo holandský hardcore od DJe Dana, Buzz Fuze a spousty dalších.

Po deseti letech ses znovu vrátil k produkci. Proč jsi s ní vlastně přestal?

Protože jsem neměl možnost, přestože jsem měl v hlavě spoustu nápadů. Tenkrát také vycházelo hodně desek, které se mi líbily, takže jsem ani neměl velkou potřebu produkovat. V současné době jsem se k tomu vrátil, neboť postrádám hudbu, která by mě natolik zaujala, abych si ji koupil.

Jakým směrem ses tedy vydal? Pokračuješ ve stejném stylu, používáš stejné postupy, vybavení.....?

Pořád se mi líbí klasické techno. Stejné vybavení používám jen z části, některých svých postupů se držím, ovšem pořád zkouším nové a nové věci, snažím se, aby moje hudba zněla odlišně od ostatních. Od poloviny 90.let jsem pracoval s programem Octamed na Amize 1200, dnes si získává oblibu program FL Studio 8, který umožňuje použití spousty syntezátorů a člověk je omezený pouze vlastní představivostí.

Jsi z Brna a hráváš zde hlavně v klubu Grafiti a Perpetuum. Grafiti klub zatím není moc známý, jak bys lidi nalákal k jeho návštěvě?

Klub Grafiti v současnosti ukončil provoz z finančních důvodů. Byl to spíš malý hudební bar než klub. Snažili jsme se tam skloubit více stylů do zajímavé fúze. Lidi bych raději nasměroval do Perpeta, které jistě znají lépe :-).

Máš rezidentní hraní na klubovce Soul Gate, která nemá jeden stálý klub, hrálo se již na Favále, v Perpetuu i v Muzejce. Co je cílem téhle "putovní" party?

Hlavním cílem je pobavit lidi. Nestálost klubu je daná krizí na hudební scéně a my se snažíme najít nejlepší variantu.

Tvůj hlavní styl je techno, pro Soul Gate však hraješ progressive a trance. To jen tak jednoduše jde, takhle "přepínat"?

Nedělá mi to sebemenší problém "přepínat". Aktivně se zajímám o všechny styly, které hraji.

Letos jsi vstoupil do bookingu Gabber.cz, zde zase hraješ hardcore. Nejsi ty nějaký hudební chameleon :)?

Hardcore poslouchám už od roku 1993 a i když jsem se specializoval v hraní na techno, tak o hardcore jsem se zajímal pořád a kupoval CD i vynily, stejně tak jako u trancu.

Co chystáš na léto?

Mimo mé vlastní tvorby a relaxace zahraji 18.6. na party Soul Gate v Perpetuu se Sunny Laxem a Mikem Koglinem. Jinak léto je pro nás čas odpočinku. Spolupracujeme s ostatními promotéry, abychom přivezli jména, která tu ještě nebyla. V červenci to bude druhý ročník hardcore a hardstyle festivalu Bassdome Outdoor na Křížovém vrchu v Hustopečích, kam srdečně zvu všechny fanoušky této hudby.

Linky:

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně