Seznamte se, Sibel...

Křestní jméno této mladé designérky je i jménem pro její značku, a tak jak je jméno originální a vždy reflektuje osobu, která ho nosí, tak i značka samotná tomu odpovídá. Sibel (celým jménem Sibel Rhea Akyol) je česko-tureckého původu, momentálně žije v Praze a již několik let se aktivně věnuje tomu, co ji baví nejvíce - designu a různorodé kreativní tvorbě. Proto, abyste si mohli Sibel lépe představit, poznat jí lépe a "vidět" tu, která stojí za těmito výtvory, jsme pro vás připravili pár-minutkový rozhovor...

28.5. 2010 06:13:54 | rozhovory | Julia

Seznamte se, Sibel...

- Julia: Jak dlouho již značka Sibel existuje a co předcházelo jejímu vzniku?

- Sibel: Náušnice vyrábím už 3 roky, je to koníček a výplň volného času. Po studiu interiér designu v New Yorku jsem se vrátila zpět do Prahy, kde jsem pokračovala ve studiích ale tentokrát grafický design a otevřela si obchod. Při podnikatelské činnosti jsem si vytvořila I malý ateliér na tvorbu. Vyráběla jsem všechno hlavně zrcadla, lampy a jiné dekorační předměty.

Jaký proces zahrnuje výrobu náušnic, absolutně všechny jsou tzv. hand-made?

Ano vše je hand made, zakládám si na originalitě a ruční práci. Sama totiž miluji manuální činnost. Většinu věcí si vymýšlím za pochodu, takže si bych ani nebyla schopna někomu popsat, co chci, aby udělal, protože to většinou do poslední chvíle sama nevím.

Ráda používám všední každodenní věci jako suroviny na výrobu. Ráda používám známé věci netradičním způsobem, myslím si, že to je právě to, co je na mích náušnicích zajímavé. Třeba jako malé krémíky nivea.

Jsi půl-na-půl Češka a Turkyně, jak myslíš, že to ovlivňuje to, co děláš?

Myslím si, že mě to ovlivňuje hodně, aniž bych si to uvědomovala. Jsem tak trochu schizofrenní, ale ne vážně, nevím. Snad jen to, že beru hodně materiálu z Istanbulu a dávám je dohromady tady v Praze, už toto samo o sobě je pěkná morfóza :-).

Kde hledáš inspiraci pro svou tvorbu?

Všude, kde můžu. Je to zvláštní někdy mám hrozně dlouhé období, kdy mě nic nenapadá a opravdu ani nemám chuť nic vytvářet. Ale jindy je to jak úder blesku a chrlím jeden nápad za druhým a než se vzpamatuju je ráno. Většinou totiž pracuji večer. To je totiž ten pravý klid na koncentraci.

Hodně tvých náušnic jsou výstřední, velké, chlupaté, lesklé nebo spoustu dalších přídavných jmen - je těžké se prosadit s tak originálními produkty tvé fantazie? S Jakými názory na svou tvorbu se setkáváš?

No toto je možná ta chvíle kdy má turecká stránka přichází na povrch. Mám ráda výstřednost, a některé kousky jsou opravdu výstřední velké až někdy divné. Myslím si, že ne každý může nosit vše a hlavně ne každému to sluší. Já dělám věci podle sebe a také si každou náušnici na sobě zkouším, abych věděla, jak má být dlouhá či krátká atd. Myslím si, že ne každému se líbí, ale je hodně lidí, kterým to sluší a jsou z nich nadšeni. Je čím dám, tím víc lidí, kteří se nebojí odlišit a přijímají I věci jiné. Pozoruji to jak na oblečení, tak v interiérech. V zahraničí jsou extrémy či odlišnost normální, ale u nás to chce bohužel ještě čas.

Lidé mají různé názory na to, co dělám, ale nějakou větší kritiku jsem ještě nezaznamenala. Kdyby ano tak by mě to možná posunulo ještě dál, ale nikdy bych nepřestala dělat to, co dělám - je to součást mě.

Všimla jsem si, že při výrobě náušnic používáš věci, které by ostatní hodili do koše a ani se nad tím nepozastavili ...

Ano to je pravda, jsem tak trochu sběrač bordelu. Taky že skoro nemám místo kam věci dávat. Sbírám vše s tím, že se to může jednou hodit. Třeba jednou jsem se ocitla v továrně na koleje. Všimla jsem si na zemi železných výbrušků. Vypadali jako malé kulaté pyramidky. Hrozně se mi líbily a začala jsem je tam sbírat, ten pán se mě ptal, co s tím chci dělat, a když jsem mu řekla, že by z toho byly skvělé náušnice, koukal na mne, jako bych se úplně pomátla.

Mimo náušnic a šperků se také zabýváš grafickým designem, návrhem interiéru. Jaké projekty ale preferuješ, je pro tebe práce i relaxací?

Mám to štěstí, že to, co dělám, miluji. Ať jet o návrh interiéru či náušnic nebo oblečení, logo. Všechno je podobné protože je to kreativní a naplňující - musí se to vymyslet a potom zrealizovat a člověk vidí sen či myšlenku proměnit se v realitu. Je to jedinečný pocit, hlavně když vše dopadne dobře :-). Takže práce je pro mě potěšením a naplňuje mě.

Hodně designérů a umělců využívá svůj zevnějšek k vyjádření své osobnosti vlastním určitým kreativním způsobem, jaký máš vztah k módě ty, a jaký styl je ti blízký?

Módu mám ráda jako asi každá ženská. Sleduju jí, ale nenechávám se jí nějak moc unášet, nemám ráda, když vypadám stejně jako z katalogu nebo jako milion dalších lidí venku. Ráda si koupím jednotlivé stylové věci, ale namíchám a kombinuji si je posvém. Preferuji pohodu a jednoduchost. Jsem spíše sportovní typ, a kdybych mohla a měla na to čas, tak bych si I vše šila :)).

Děkuji moc Sibel za příjemný rozhovor! Mějte Sibel na očích - je mladá, kreativní, talentovaná a určitě o ní ještě uslyšíme!

Links: http://www.sibelrhea.com/

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně