Casual Violence: Emoce, ošklivost, krása!

O svém rodném městě, zlu, špatnostech, vlastní cestě v hudbě, odporu k násilí nebo třeba i o fotbale. O tom všem s námi pohovořil Anglán Casual Violence, který právě míří na vystoupení do Čech. A s ním k nám zase po dlouhé době přijede aktuální, tvrdé, industriální, temné - prostě poctivé techno. No kde to dneska dostanete?

18.5. 2010 16:10:54 | rozhovory | Holy Jay

Casual Violence: Emoce, ošklivost, krása!

- Holy Jay: Ahoj, jak se daří? Co je nového v tvém hudebním životě?

- Casual Violence:Ahoj, mám se dobře. Díky. V „hudebním životě“ je to pořád stejné, jako tomu vždy bylo… Skládám, poslouchám a hraji muziku kdykoliv mohu, takže v tomhle ohledu se nic nezměnilo. Myslím, že jediná věc, která je „nová“ je, že více lidí věnuje čas, nebo prokazuje zájem o to, co skládám, poslouchám a hraji já. Díky tomu se cítím šťastný a jsem za to velmi vděčný.

Jak bys charakterizoval svojí osobu a hudbu co děláš?

Emocionální - často ošklivá - občas krásná.

Pocházíš z Manchesteru. Co pro tebe toto město znamená? (Kapely jako The Smiths, New Order, 808 State, Autechre atd...?)

Ano, Manchester může být prima. Má velmi silnou hudební historii. Ta hudba myslím odráží to, jaké to může být, když tu žiješ a vyrůstáš. Většina mé oblíbené muziky z doby dospívání byly místní kapely a umělci. A jako hudebník jsem pak velmi hrdý, že jsem se tu narodil a vyrůstal. Lidi tu jsou v jistém smyslu trochu vzpurní, město je nezávislé - hodně nezávislých podniků, hudebníků a jiných umělců. Má ale i svou ošklivou stránku. Může to být násilné a dusivé místo pro život, a sám někdy kolem sebe cítím nervozitu a paranoidní energii. Ale to jsem možná jen já.

Pojďme se podívat na Tvojí aktuální tvorbu! Co tě nutí dělat takový temný, drsný zvuk? Plný hluku a industriálních zvuků, kterými jsou právě tvoje desky charakteristické!

Je to jednoduše to co mě pohání a s čím se můžu ztotožnit. Ať už je to hudba, umění, film, nebo cokoliv jiného. Je to citové pouto, které mě těší. Jde o bezpečnou cestu jak se poprat s tím zlým na světě a možná i poměry mezi lidmi. S příjemnými a hezkými věcmi se umím snadno vypořádat. A právě to zlo a špatnost jsou věci, které nás trápí, a my se nad tím musíme zamyslet a odpovědět si. Nejsem si jistý, zda bych bez takové možnosti ventiloval své city a obavy byl schopen ty negativní emoce zvládnout. Jo, a nahlas to zní skvěle!

Poslechni si: Casual Violence - Briefly Sexual

Vydal jsi pár skvělých věcí na holandském labelu Aftertaste Recordings, nebo Makatonově Rodz-Konez . Kde bys rád vydával? Jaké jsou tvé plány do budoucna, potažmo jaké máš dosud nesplněné sny?

Díky. Budu dále spolupracovat s Aftertaste, protože s majitelem Janem máme velmi přátelský vztah a myslím, že to je dost důležité. A k labelům, na kterých bych chtěl v budoucnu vydávat. Není žádný určitý label, kde bych chtěl vydávat. Dokud si rozumíme v tom, jakou hudbu dělám a máme podobný vkus a představy, jsem spokojený. Jsem vděčný za jakýkoliv label, kterému se moje hudba libí, nebo v ní natolik věří, že ji chce vydat…To ale neznamená, že budu jen tak vydávat pro kohokoliv. Sám musím cítit to, co dělají, nebo věřit, že jim mohu přinést něco nového. Časem se objeví můj vlastní label, ale všechno musí být tak, jak má, není kam spěchat. Určitě bych chtěl „technu něco vrátit“ a dělat něco, co budu považovat za nové a prospěšné. Stěžovat si, že si nikdo netroufne vydat něco nového, nebo že vychází málo desek s novými nápady je ztráta energie, kterou si myslím můžu vynaložit třeba právě do toho riskování. Mimo to chci pokračovat ve vývoji mého zvuku a spolupracovat s kreativními lidmi, souběžně s tím se samozřejmě i bavit pokud možno.

Cítíš se být ovlivněn Birminghamským zvukem (umělci jako Regis, Surgeon)? Jak vnímáš současnou situaci kolem tohoto zvuku? Mám na mysli útlum produkce, nedostatek originality atd. Vidíš nějakou cestu?

Samozřejmě. Miluju ten zvuk. Surgeon a Regis stvořili jedny z mých nejoblíbenějších techno tracků. Je to těžké nebýt alespoň nějak ovlivněn tímto zvukem. Snažím se, abych nebyl ovlivněn příliš, protože mám svůj vlastní hlas a nápady, které chci vyjádřit. Nyní byla několik let nouze o nové nápady, ne jen v hudbě, ale celkově ve společnosti. Zdá se, že si budujeme kulturu řízenou finančním „úspěchem“, uznáním atd. Existují zkratky a jednodušší cesty, jak toho dosáhnout. Jedna z nich je přetvořit něco, co už v minulosti přineslo úspěch někomu jinému. Myslím si, že pro někoho s nedostatkem integrity, kreativity, trpělivosti a kdoví čeho ještě, toto musí být velice lákavé. Ale kdo já jsem, abych říkal takovou věc… Pouze se soustředím na to, co dělám. Prostě musíš zapomenout na to, co dělají ostatní a dělat svoji vlastní věc. Jsem takhle spokojený.

Kde to teď v Británii nejvíc žije? A co tě v poslední době nejvíc zaujalo?

Pro mě je to bez pochyb Detatched v Leedsu (www.detatched.co.uk). Skvělá muzika a úžasní lidé. Potkal jsem tam spoustu dobrých přátel a zahrát si tam je pro mě čest (minulý rok jsem se zařadil mezi jejich tým obzvlášť nadaných rezidentních DJs). Nikdy jsem nepotkal tolik lidí s tak širokým hudebním rozhledem pod jednou střechou. A jako potvrzení toho co jsem řekl, Detatched nikdy nehýbala s davem a vždy si šla vlastní cestou bez ohledu na to zda „to bude mít úspěch, nebo jestli se na tom vydělají peníze“. Na začátku toho myslím bylo právě to, že to byla muzika, která se jim líbila, takže tohle začali dělat. Bookovali (a dále v tom pokračují) DJe a umělce, které si nikdo jiný nezval. Právě to dalo dohromady tu určitou sortu lidí. Nemyslím si, že bylo důležité, kolik lidí přišlo, protože ti kdo tam byli, přišli ze stejného důvodu jako ty. Teď se to rozrůstá v něco velmi neobyčejného a velkého, a něco co si získalo opravdu zasloužený respekt. Neexistuje pro mě nic podobného a jsem za to moc rád, a také za lidi, kteří tvrdě pracují, aby to právě takové bylo.

Všiml jsem si, že máš na svém Myspace záběr z Kubrickova filmu Mechanický pomeranč. Máš rád ten film? Tvůj nickname mi ho docela připomíná.

Ano, výborný film a skvělá kniha (napsal ji Anthony Burgess)… Kubrick byl velmi talentovaný filmař. Tématem tam bylo „Ultra Violence“ v dystopickém světe, takže by se dalo říci, že nějaký spojení s mým jménem tam možné je.

Mimochodem. Casual Violence. Máme za tvým pseudonymem vůbec hledat nějaké zvláštní významy? Nemáš snad sklony k násilí.

Ne, jsem v tomhle úplně opačný. Snad bych nemohl být více klidný a není toho moc, co mě znechucuje víc než nějaké násilí (ledaže by s tím snad všichni zúčastnění souhlasili). Ten fakt, že existují takové věci jako „běžné násilí“ mě trochu znepokojují. Možná odtud pochází moje přezdívka… ona existuje velmi nudná a zdlouhavá odpověď, ale pojďme se spokojit pouze s tou myšlenkou, že to znělo dost drsně a hrozivě. Ačkoliv sem toto řekl, my všichni máme do určité míry násilnické rysy, to je bohužel naše přirozenost.

Pokud vím, přijedeš poprvé hrát do Čech. Slyšel jsi už něco o naší scéně?

Ano, moc se na to těším. Moc toho o Vaší scéně ještě nevím, jenom co mi řekl můj kamarád Michael (Dialect). Nicméně znám muziku od Dialecta a Cypa, kteří oba skládají skvělé techno. Jak jsem řekl, moc se těším.

Na co bys nalákal návštěvníky svého vystoupení? Hraješ live nebo jako DJ? (jaké používáš vybavení atd...)

Hraju z vinylů na 2 nebo 3 gramofony. Stále mám moc rád vinyl a užívám si tu dovednost spojenou s interaktivitou. Hrát muziku je samozřejmě to nejdůležitější, ale hrát z desek mě prostě baví. Čas od času taky používám Ableton live, ať už jako DJ nebo pro živé vystoupení, ale to se většinou děje jen v pohodlí mého domova.

Otázka na závěr. City nebo United? Jak vidíš šance Anglie na MS 2010 ve fotbale.

Heh, byl jsem fanda United už od mala, ale pro fotbal jsem teď mnohem méně zapálen, než dřív (hudba si vybírá hodně mého času a energie). Vždycky jsem věřil, že Anglie může vyhrát Světový pohár, ale na to si ještě počkáme. Máme hráče, kteří jsou toho schopní, ale jestli to zvládnou, to je druhá věc.

Díky za rozhovor. Doufám, že ti počasí dovolí přijet pořádně zapařit do Prahy!

Díky za zájem, doufám, že se tam uvidíme.

Linky:

English version

- Holy Jay: Hi! How´s it going? What´s new in your musical life?

- Casual Violence: Hi, I´m good thanks. In my ‘musical life’ things are the same as ever for me… I’m writing, listening and playing music whenever I can, so in that respect things are the same as ever. I guess the only thing that is ‘new’ is that recently more people will spare their time to listen and show interest in what I’m writing, listening to and playing. For this I feel both very lucky and extremely thankful.

How would you briefly describe yourself and your music?

Emotional - often ugly - sometimes beautiful.

You come from Manchester. What does this city mean for you? (...bands like The Smiths, New Order, 808 State, Autechre etc...?)

Yes Manchester can be a great place. It has such a strong musical history. Music that I think reflects what it can be like to live here and to grow up here. Most of my favourite music when growing up was by bands and artist from this city. As a musician I’m extremely proud to have been born and raised here. The people here are quite rebellious in a way, and it’s a very independent city with lots of independent businesses, musicians and artist. It has a real ugly side to it also though. It can be a violent and suffocating place to live, and I can feel a real sense of nervous and paranoid energy around here sometimes… maybe that’s just me.

So, let´s have a look at your actual production! What makes you make such dark, rough sound? Full of sonic noise and industrial sound, characteristic for your records!

This is simply what moves me and what I can relate to. Be it in music, art, film or whatever. This aesthetic just pleases me and connects with me. It’s a safe way to explore and deal with the negative side of the world and the human condition perhaps. Positive and beautiful things are easy to deal with for me. It’s the negative and ugly that is troubling and needs to be questioned and expressed. Without such an outlet for my feelings and fears I’m not sure how I would cope.

Oh and it sounds great when loud ;)

You have released some briliant stuff on Dutch label Aftertaste Recordings, or Makaton’s Rodz-Konez. On which label would you like to release your tracks? What are your plans for future, eventually what are your unfulfilled dreams?

Thanks. I will work more with Aftertaste as I have a good relationship with label owner Jan and I think that is very important. As for what labels I would like to release on in the future, there is no specific label that I’m looking towards being on. As long as they understand what I’m trying to do with my music and we share certain taste and ideas then I’m happy. I’m thankful that any label would like my music or have faith in it enough to release it… That does not mean I would just release for anyone though. I too must be feeling what they are doing, or believe I can bring something new to them. There will be a label from me sometime in the future but it has to be right so there is no rush. I definitely want to ‘put something back in to techno’ and try to do something that I feel is new and of benefit. Complaining that nobody is taking risk or that not enough records are coming out that are doing anything new is a waste of energy that I feel could be spent taking that risk and applying those ideas myself. So that will come eventually. Other than that I just want to continue to develop my sound, work with good creative people and have some fun along the way if possible.

Do you feel influenced by Birmingham sound (...artists like Regis, Surgeon etc.)? How do you perceive contemporary state of affairs around this sound. I mean decrement of production (of good records), absence of originality. Do you see any way from it?

For sure. I love that sound, and Surgeon and Regis have created some of my favourite techno music. Its hard not to be influenced in some way by this sound for me. I do try my very hardest not to be influenced too much though as I have my own voice and ideas to express. There has been a lack of originality in all things for some years… Not just music but in society as a whole. We seem to be building a culture driven by ‘success’ money, being recognised etc. There are short cuts and easy ways to do this, and one of them is to recreate something that has brought ‘success’ money, being recognised etc for somebody else in the past. I think with a lack of integrity, creativity, patience or whatever, that a proven short cut must be tempting for some people. But who am I to say such a thing… I just concentrate on what I’m doing. You just have to forget what others are doing and do your own thing. I’m happy this way.

Where is the hottest place in the UK these days? What has you mostly interested recently?

Without a doubt for me it’s Detatched in Leeds (www.detatched.co.uk). Great music and great people. I met so many good friends there and to play there is an honour for me (last year I joined their amazingly talented team of residents) I’ve never met such a well educated crowd and so many like minded people (regarding musical taste) under one roof. To echo what I said above, Detatched have never moved with the crowd and always have gone their own direction regardless of ‘will this be a success or make money’. I think when it first started out, it was a case of this is the music they like so this is what they will do. They were booking (and continue to book) DJ’S and artist that nobody else was or is booking. So this brought together a certain type of people. I don’t think it ever mattered how many people came along because the people who did you knew were there for the same reasons as you. Now its grown into something very special and big, and has gained well deserved respect. For me there is no place like it and I’m thankful that it came along and to the people who work so hard to make it what it is.

I noticed that you have shot from the film A Clockwork Orange by Stanley Kubrick on your Myspace. Do you like that film? Your nickname quite remind me of it.

Yes, a great film and a great book (written by Anthony Burgess).. Kubrick was a very talented film maker. The theme is ‘Ultra violence’ in a dystopian future so it’s fair to say there may be some connection to my name.

By the way. Casual Violence. Should we be looking for any special meanings in your pseudonym? You have no violent traits, do you?

I’m completely the opposite. I truly could not be more placid and not much sickens me more than violence (unless maybe all people involved are consenting that is). The fact that there exist such a thing as ‘casual violence’ I find quite disturbing. Maybe this is where my name comes from… There is an extremely boring and pretentious answer but lets just go with that I thought it sounded pretty cool and menacing. Saying all of this though we all have violent traits to some degree… sadly its in our nature.

As I know you are coming to play in the Czech republic for the first time. Have you heard anything about our scene?

Yes I’m really looking forward to it. I don’t know much about your scene yet, only what my friend Michael (Dialect) has told me. I do however know the music of Dialect and CYP who both write great techno. As I say I’m looking forward to it.

What would you lure visitors of your performance at? Do you play „live PA“ or as a DJ?

I play vinyl on two or three turntables. I’m really still in love with vinyl and enjoy the skill and interaction involved. The music being played is the most important thing of course but playing records entertains me. I do also use Ableton live from time to time to DJ and for live but this only happens in the comfort of my own home.

Final question. City or United? What do you think of the chance of English footbal team on the World Championship 2010?

Heh I have been a United fan since I was a boy but I am much less passionate about football than I once was (music demands a lot of my time and energy). I always believe England can compete and win in the World Cup but am yet to see it happen. We have the players to do so but if they can do the job is a different matter.

Thank you for the interview. I hope that the weather (volcanic dust) will allow you to rock it in Prague!

Thank you for the interest. I hope to see you there.

PARTYINFO

Lobotomija Lokomotivnaja

21.05.2010 Alien, Praha
DJs: Cyp Project (live), Casual Violence, Dialect, Steen + Keeper
Cena: zdarma / 90
REKLAMAREKLAMA