iDJ DestroyER: Sluch lze jen ztratit, nikdy už né získat zpět

S pražským DJem, producentem a live actem, který vystupuje pod jménem DestroyER, jsme se bavili o jeho vydaných EP, o tom jak se mu líbí směr, kterým se dnes ubírá techno a hardtechno nebo například o tom, jestli se jako DJ bojí o svůj sluch.

17.5. 2010 06:51:20 | rozhovory | Leonita Aki

- Leonita Aki: Ahoj Marku, jakou máš právě náladu?

- DestroyER: Ahoj Leni, momentálně příjemně jarní. Po dobrém jídle a v klidu... Trochu ji kazí, že celý následující víkend strávím v práci, ale s tím se nedá nic dělat a už jsem si zvykl.

Promítá se tvoje momentální nálada nějak v tom, jakou hudbou se obklopuješ?

Samozřejmá věc. Ale nemění to nic na tom, že je pro mě normální poslouchat v podstatě jakýkoliv žánr a v každém případě je to většinou hudba pozitivní.

Věnuješ se především technu a hardtechnu, kdo je pro tebe v téhle oblasti tím top DJem / producentem?

Ano, to souhlasí. V současnosti je to tak půl na půl techno a jeho tvrdší odnož. Jinak to, kdo je "top", je naprosto subjektivní názor a je i dost omezen tím, že nestíhám příliš sledovat nové sety a věci, co vycházejí. Každopádně v technu mě stále hodně baví Eric Sneo jako vystupující. Produkčně zkusím zmínit trochu méně známé jméno a to švýcarský projekt Audioklinik.

Hardtechno obecně se poslední dobou dosti vydává směrem, který se mi nelíbí a ani většina současné produkce. Nejlepší DJ a bavič pro mě je už dlouhou dobu O.B.I. a neviděl jsem zatím nikoho, kdo by se mu jakkoliv přiblížil. Co se týče produkce, tak vede kolega ze Slovenska Sepromatiq, a nesmím zapomenout francouzského matadora Grega Notilla.

Ty sám máš za sebou spoustu vydaných desek, která měla podle tebe největší úspěch?

Tak vydaných věcí mám celkem dosti. Nerad je však nazývám, jak se to bohužel obecně dělává, deskami. Většinou jsou digitální nebo v lepším případě cd alba. Desek vychází obecně hodně málo ve srovnání s lety minulými a je to přirozený trend. DJ dnes zapne PC, jediným kliknutím stáhne z obrovské nabídky přesně to, co chce, a hned večer to může hrát. Naprosto bez omezení. Osobně mám vydaný vinyl jeden a ještě do konce měsíce by měl vyjít další. Nějaké další jsou ve fázi potvrzení, ale je potřeba vyčkat, jak to nakonec dopadne...

Jinak zatím nejúspěšnější album vzniklo spoluprací s rakouskými A-Brothers a obsadilo i první místo v hitparádě prodejnosti na portále DJshop. Zároveň v ostatních obchodech okupovalo přední příčky a dočkalo se skvělé odezvy mezi DJs. Možno poslechnout zde, případně jeden celý track je u mě na iDJ v playlistu.

Jinak co se týče samotného tracku, tak skvělý ohlas měl můj hardstyle remix vlastního tracku a osobně ho stále s úspěchem hraji. K poslechu zde (díky neznámé dobré duši za upload na youtube :)). Taktéž doporučuji poslechnout nové EP, které vyjde koncem měsíce a účastnil jsem se jedním remixem.

Konkrétně mě zajímá ještě EP Robowar, které jsi vydal u německého labelu Bad Brains, kde vydává např. Jason Little nebo Acid Flux. Jak ses k tomuhle labelu dostal a jak dlouho jsi to EP připravoval?

Je to z mého pohledu už starší EP složené z věcí, co jsem dělal zhruba 2 roky nazpátek. Jinak bylo to jednoduché. Ozval se mi Jason Little, že se mu líbí moje produkce a jestli bych nedodal věci na EP. Poslal jsem ukázky a hned jsme se domluvili. Žádný problém ;). Jinak tento label je hodně otevřen neznámým a mladým autorům, a pokud tu někdo dělá tvrdší odnože hardtechna, tak doporučuji Jasona kontaktovat. Jinak o délce přípravy už absolutně nemám představu, cca 20 hodin čisté práce, asi :).

Jaký software/hardware používáš při tvorbě hudby a při svých live vystoupeních?

Fruity loops XXL verze 8, Sony Sound Forge 8. A k tomu obrovské množství dostupných nástaveb, efektorů a nástrojů. Pro Live je to Ableton a jeho vestavěné efektory. Zvuková karta M-Audio fast track pro II.

To bychom měli "input", ale co "output"? Jaká sluchátka a jakou repro soustavu používáš?

Sennheiser HD-25. Zvuk Onkyo zesilovač 2x60W (jedu max tak na 1/3 výkonu) + pasivní reproduktory renomované společnosti KEF. Doporučuji kouknout na jejich sortiment.

Hodně hraješ, hodně skládáš, hodně namáháš uši. Nebojíš se o svůj sluch?

S tím hraním to není až tak žhavé. Nikdy jsem nevzal žádnou rezidenturu a hraju jen občasně 1-2x měsíčně na parties. Skládám celkem hodně a v domacím prostředí a hlasitosti. Ale upřímně. O sluch se bojím hodně, muzika pro mě znamená moc a chci ji dělat ještě hodně dlouho. Takže jsem ten typ DJe, co hned jak příjde, tak si stáhne odposlech a výstup sluchátek a snažím se dávat si na rámus pozor. Sluch lze jen ztratit, nikdy už né získat zpět...

Jezdíváš občas na akce do zahraničí, ať už vystupovat nebo se jen bavit?

Ano jezdím a velice rád. Zpravidla se bavit a poznávat nové lidi. Vystupoval jsem mimo ČR jen na Slovensku a loni na Nature One na malé stagi belgické agentury Liberty White.

Na jakou party bys nás chtěl pozvat :)?

Přijďte na Summer Session u Ždákovského mostu. Nebudete litovat!

Linky:

PARTYINFO

Summer Session

09.07.2010 - 11.07.2010 Žďákovský Most, Orlík nad Vltavou
DJs: Spiros Kaloumenos (Gre), Greg Notill (F), Agent, Pavel Krejdl, Steen & The Keeper, goLPe, Peter Pea, Franke, Efendy, Twips, Destroyer, Peca, Kesz, Mr. Pole
after: CZScream + Cube, Tomahawk, Jacob Mara + Herry, Body Bass + Legend Bee etc.
REKLAMAREKLAMA