Fabric slaví 10 roků, jaké byly?

Ostravský Fabric slaví 10 let. O tom, jak se během let formoval z kolejového depa jeden z nejlepších klubů u nás, jsem se bavil s jedním z nynějších majitelů Martinem Grednerem. V archivu máme fotky od roku 2001 a pár jich v článku také najdete. O víkendu se chystá velká dvoudenní oslava!

11.5. 2010 08:58:04 | | pop84

Fabric slaví 10 roků, jaké byly?

10 let, to je dlouhá doba. Co se Ti jako první vybaví, když se řekne "Fabric už je tu 10 let"?

Mnoho set parties, tváří a v druhé polovině "desítiletky" taky mnoho práce, která ale přinesla své ovoce :-)

S bratrem jste s klubem více spjatí až v druhé polovině, jak naznačuješ. Pamatuješ si přesto úplné začátky klubu? Jak se našel tento prostor, jak bylo budování klubu náročné?

Ano, měl jsem to štěstí, že jsem s kolegy ( dj Ray&Horse ) mohl odstartovat 1.noc ve Fabricu, kdy ještě dj stage byl na jiném místě a také se dost dobře nedalo hovořit o nějaké dramaturgii. Zmínit bych měl také další důležité osobnosti, jako dj LauTek, Kmín, Ian Blond a Roman Hyde, kteří začali formovat dění v klubu. Unikátní prostory Fabricu našel a dotvořil bohužel zesnulý spolumajitel Vladimír Štefek se svým tehdejším společníkem a u zrodu také stál můj nynější společník David Šnobl. Pro představu, prostor hlavní stage sloužil coby kolejové depo a rekonstrukce byla náročná jak časově, tak finančně.

Jak dlouho se vůbec klub připravoval pro první akci? Upřímně, do příprav klubu jsem nebyl tak dobře zasvěcen. Vím, že probíhaly jakési úpravy, které byly veřejnosti utajeny:-)
A ta první noc? Jaká tehdy vůbec byla v Ostravě doba co se parties týče?

Zhruba 14 dní před startem mě Vladimír oslovil k dlouhodobé spolupráci a pamatuji se, že z prostoru klubu jsem byl ohromen. Jak jsem již zmínil, dramaturgie se teprve rodila, přece jen zkušenosti s organizací akcí tak, jak je známe dnes, měl málokdo a klubová scéna na Moravě v roce 2000 byla skutečně raná :-) Bez větší reklamy bylo každý víkend natřískáno, s krystalizujícím programem klubu se ale stejně rodila komunita, která Fabric začala navštěvovat později právě kvůli nově se rodícím akcím, které měly jasný směr.

Jirka Gredner - spolumajitel
Co pro Tebe Fabric těch 10 let znamenal?
    Odpověď na tuto otázku musím rozdělit na dvě časové období, a to na prvních pět let, kdy jsem Fabric navštěvoval coby clubber a na posledních pět, které vnímám z pozice vlastníka.
    Prvních pět let se nese ve znamení mého oťukávání s taneční hudbou, scénou a trendy, zažil jsem ve Fabricu mnoho krásných a nezapomenutelných akcí a pařeb. Pamatuji si, že, bylo to tuším v roce 2003, jsem byl ve Fabricu skoro každý víkend, na každou akci bez vyjímky!
Nedokázal jsem si svůj život bez Fabricu představit. A nakonec se tak i stalo. V současné době Fabric pro mně znamená práci, která je mi současně i koníčkem, je pro mě dítětem, které nám roste, mění se, vyvíjí a občas i zlobí, takže se o něj jako o dítě starám, je pro mně prestiží a ctí, a v neposlední řadě je to taky můj brácha Martin, společník a kamarád David, kteří jsou s Fabricem spjati po celých deset let jeho fungování. Když to shrnu, FABRIC se stal mým životem...

Dramaturgie nebyla daná, každopádně jaké styly se ve Fabricu tehdy hrály? Konaly se jen parties nebo i koncerty? A co jsi hrál tehdy vlastně ty? :)

První koncerty ve Fabricu vypukly až o rok později, jednoznačně dominantní bylo techno, na druhém místě house, který byl v té době i mou dominantou:-) Právě v období prvního roku existence Fabricu mě ale stále více zajímali producenti jako Sasha, John Digweed, Timo Maas, apod.

Ok. Kdy bylo tedy cítit, že Fabric našel svou dramaturgickou cestu? Jaké byly první pravidelné noci?

Jednalo se zhruba o roční období a vypíchl bych tehdy hvězdnou klubovou párty X Mix, kterou měl pod palcem Roman Hyde. Vystoupily takové stars jako Marco Carola, či Oscar Mulero, dále nesmím vynechat speciálku Luxus s Heiko Lauxem, či Alexandrem Kowalskim. Na řadě je mr.Elvis a jeho Slim Slam Drumy, které měsíc po Narozeninách klubu oslaví také 10 let! Vytrvalý to chlapec! ;-) Zmínit musím také první, velkou dn´b party Shadowbox s Ed Rushem, kdy padnul dosud nepřekonaný rekord v návštěve. Vzpomínám si také na house parties Play a Mocca Night. To vše v odbobí 2001 - 2003.

Kdy přesně jste se s bratrem do dění Fabricu zapojili více? Co vás k tomu tehdy vedlo?

Koncem roku 2005. Byli jsme osloveni tehdejším majitelem, který díky svým dalším aktivitám nebyl schopen klubu věnovat tolik energie a invence, která je tak potřebná. Znal mé a Jirkovy dovednosti a napadlo jej s Davidem (třetí společník) vytvořit nový team, který by tehdy stagnujícímu klubu vdechnul nový život a nasměroval jej k moderním trendům. To se určitě povedlo, Fabric získal novou klientelu, několik nových nocí a narůstající počet zajímavých umělců, kteří mnohdy vystoupili v ČR poprvé.

Michael Burian - DJ
Co pro Tebe Fabric těch 10 let znamenal?
V ostravském Fabricu jsem za těch deset let potkal nesčetně skvělých lidí. Každá noc, kterou jsem tam zažil byla nezapomenutelná a i když to bude znít jako klišé, bylo to prostě tak. Fabric mám rád a rád se tam vždy vracím

Na co jste se tehdy nejvíc zaměřili resp. co bylo podle vás nutné změnit?

Jedna z nejdůležitějších věcí bylo přesvědčit ostravsko o tom, že Fabric není techno klub s blikajícím stroboskopem :-) Proto jsem začal pracovat na programové chemii, která měla ukázat, co si návštěvníci žádají. S kolegy jsme procházeli prostory a zapisovali, co je nutné přikoupit, opravit a vyměnit. Změny se týkaly zvukového a světelného parku, zapomenout bych neměl na významnou rekonstrukci sociálního zařízení. 5 let je dlouhá doba, splnil vám váš vstup do klubu vše, co jste od toho čekali? Za sebe cítím, že v rámci regionálních možností a kapacit jsme využili stávající potenciál na maximum...

Díky hraní čerpáš určitě inspiraci jinde. Je nyní něco, co bys chtěl do Fabricu přenést? Ať se to týká vybavení klubu, dramaturgie či něčeho jiného?

Určitě, nápadů je spousta, technika jde neustále dopředu, stejně jako měnící se muzika a požadavky návštěvníků. Do budoucna bych rád více koncertních událostí a to i skrze víkend. Stále se společníky konzultujeme aktuální technický stav klubu, vše je ale o financích, které se hlavně v těchto dnech velmi tvrdě a pomalu vydělávají...

..krize. Je stále cítit i u vás? Když se podíváme na festivalové léto, je letos chudší o některé taneční festivaly a ty stávající bojují s tím, co nabídnout. Je to cítit např. v tom, že lidé jsou méně ochotní utrácet za vstup či na barech?

Bohužel ano, podle mých informací je tento trend celorepublikový. Také cítím generační výměnu, přičemž nastupující generace kolem ročníku 1990 nemá úplně jasno kam se zařadit, studuje, nebo je bez práce. Proto u nás můžeš stále častěji vidět různé zvýhodňující akce, které jsou opravdu zajímavé. V současné době mám v hlavě zajímavý projekt, kterým jsem se inspiroval v zahraničí. Není to nic světoborného, ale nerad bych rozkrýval karty :-)

Mikeware - Rave.cz, fotograf, spolupořadatel některých akcí
Co pro Tebe Fabric těch 10 let znamenal?
Pro mně spíše 5 let. Za tuto dobu to pro mně znamenalo vcelku hodně, od fotografování, přes promotion několika akcí, spoustu známých z řad djs a ve finále se celému kolotoči okolo focení, promotion, reklamy a jiné, chci věnovat i nadále. Zažil jsem zde parties kdy si člověk připadal jako sardinka v konzervě, ale taky akce, kdy na dje jako San, Mike Foyle, či Ozgur Can nebylo více než 10 lidí.

Měli jste za tu dobu někdy chuť s tím seknout? Třeba po nějaké nevydařené akci, kdy se člověk snaží něco připravit delší dobu, dá si s tím záležet a pak se akce nepovede tak, jak by člověk čekal...

Odpovídám opět za sebe :-) Ano. Ale víš co, jedná se o rozhodnutí v euforii, jejíž křivka je bohužel v negativní části. Energie vložená do akce se nezúročí a člověk jen beznadějně rozhazuje ruce a v bezesných nocích přemýšlí, co udělal špatně. Naštěstí takových momentů není mnoho.

Pojďme na opačný konec křivek.. Na které noci za ta léta nejvíc vzpomínáš, jako ty nejpovedenější a proč?

Těch je mnoho, určitě se sluší vyjmenovat nezapomenutelné 3G parties, mnoho skvělých vzpomínek z nocí Michael Burian Special, ale zapomenout nesmím na mé dítě Evolution, které roste do krásy a také moji radio show House Factory, která se každý Leden přetváří do konceptu "live party". Vystoupení s Blank&Jones v roce 2009 právě na této noci bylo asi nejvíc emotivní, co jsem zde zažil, parket nacpaný k prasknutí a chorál ne nepodobný baníkovskému "kotli", zpívající Sweet Dreams od Eurythmics mě donutily otevřít ústa naplno :-))

He, už vlastně chystáte nějakou oslavu případného baníkovského titulu?

To bych nerad zakřikl, ale Jirkův kamarád a kolega ( zdravím Wildu ) - srdcem to baníkovec - u nás něco možná zorganizuje :-)

LayDee Jane - DJka
Co pro Tebe Fabric těch 10 let znamenal?
Vybaví se mi spousty krásných vzpomínek na proběhlé akce, fanoušky a také několik milých přátel a kamarádů. Největší dík za tohle všechno za mě patří hlavně lidem, kteří na akce do Fabricu chodí a umí vytvořit vždy skvělou atmosféru, což dnes není rozhodně samozřejmost. Fabric prošel za ta léta mnoha změnami (vedení, rekonstrukce, atd.) a přitom si stále drží své renomé, takže dík patří rozhodně i samotnému vedení klubu.
Za dlouhou dobu, co jezdím do Fabricu hrát, jsem zaznamenala značný vývoj samotného klubu i jeho návštěvníků. Přestože se klub vyvíjel hudebně a došlo i ke generační obměně kluberů, stále se mi zde hraje opravdu dobře. To je i pro mě osobně potvrzením, že má moje práce i po těch letech význam.
Takže díky za těch skvělých 10 let! Své 10leté výročí oslavím ve Fabricu až za rok :o)

Kam se podle Tebe ubírá budoucnost klubové scény? Pojede si nadále podobným způsobem života jako nyní, nebo se nějak změní?

Vše podléhá dílčím změnám a se zvyšujícími nároky trhy se bude měnit nejen klubová scéna.
Když se ohlédnu zpět v horizontu dejme tomu 10 let, princip zábavy bude v budoucích horizontu pravděpodobně vždy stejný, vývojovým změnám podlehne muzika, technologie a móda, a tím pádem požadavky klientely.
Takže revoluci neočekávám ..:-)

Fabric slaví 10 let, máte vizi, jaký bude v roce 2020? :)

Parkoviště na střeše pro první, létající přepravníky, pochopitelně s hybridním pohonem :)
Teď vážně, věřím, že Fabric 20 let s přehledem oslaví, pakliže Fabric team, ať je v jakémkoli složení, bude přistupovat k tomuhle jedinečnému místu s láskou k hudbě a bude naslouchat.

David Šnobl - spolumajitel
Co pro Tebe Fabric těch 10 let znamenal?
Za 10 let co jsem ve Fabricu, jsem se naučil spoustu věcí ať už v dobrém či ve zlém :-)) 10 let je poměrně dost času a určitě na mě zanechal stopu a ne jednu :-)) Jsou to věci, které si přenáším do běžného života a jsem rád, že mě Fabric v podstatě učil žít. Za tu dobu jsem slyšel hodně kvalitní  muziky a  zažil spousty dobré zábavy, našel si i mezi muzikanty přátele, poznal spoustu lidí, a z některých z nich se postupem času stali spolupracovníci i kamarádi a jiní se pomalu vytrácejí. Každopádně jsem rád, že jsem byl u zrodu a prožil s klubem krásných a nezapomenutelných 10 let. Děkuji všem, nebudu je raději jmenovat, abych náhodou na někoho nezapomněl :-) , kteří si klub oblíbili a hojně navštěvovali, těm kteří mi pomáhali, i těm kteří tady pracovali a pracují, i těm na které jsem zapomněl :-)) Závěrem doufám, že jsme spoustě lidí za dlouhých 10 let udělali alespoň malou radost a doufám, že na nás nezapomenou. Děkuji všem za přízeň a budu se těšit na dalších 10 let spousty dobré muziky, výborných akcí a zajímavých lidí, děkuji.

O víkendu chystáte velké dvoudenní oslavy. Že jsou oslavy u vás vždy velmi rozjeté už návštěvníci ví. Přesto, čím bude tento víkend ještě něco víc, proč by lidi měli přijít.

Ano, poprvé budou dvoudenní , v pátek se budou konat Broken Beatz Nation s mnoha stars dn ´b a breakz scény. V sobotu vystoupí elita trance, house a techna. Ale tiskovku tady hodlat nepíšu, všichni, kteří Fabric byť jednou navštívili ví, že partypeople zde jsou skutečně hladoví po muzice, párty,emocích, lásce a životě.
Vždyť Fabric je Továrnou na Život!
Alkohol poteče proudem a pravděpodobně mnoho účastníků bude do středy nezvěstných :) Jste od srdce zváni, nebudete litovat!

Jen tak na závěr, nemáš tam v zásobě nějaké veselé příběhy z historie klubu, na které s úsměvem vzpomínáte? :)

Hehe, těch je řada, některé se vztahují k ranním až poledním hodinám, některé jsou publikovatelné, některé ne.

Ale napadá mě třeba jedna z roku 2006, které se s kamarády vždy od srdce zasměju:) Zhruba v 6 ráno, kdy tehdejší provozní slušně žádal o opuštění klubu zbývající partypeople, pospával nad stolem již značně unaven náš turecký kamarád Erkan. Byl v tak hlubokém spánku nereagujíc na opakované prosby, takže znavený a nad ránem nerudný provozní k němu s brunátnou tváří přišel a zařval do ucha „Ty nerozumíš česky, Turku“? :)

Roman Hyde - DJ, spolupořadatel některých akcí
Co pro Tebe Fabric těch 10 let znamenal?
Fabric pro mne byl djským domovem, kde jsem mohl realizovat věci, které jsem do té doby realizovat nemohl a tím jsem si splnil některé své sny.
V období let 1997 - 2000 jsem pořádal akce, kterýma jsem se chtěl dostat do podvědomí veřejnosti, ovšem měl jsem velmi omezené prostředky a možnosti.
V té době na severní Moravě totiž nebylo moc možností kde si zahrát a tak to člověk musel vzít do vlastních rukou. Mou snahu z dálky pozoroval Ian Blond a ten mě pár měsíců po otevření Fabricu  pozval na svou residentní noc a od té doby jsem ve Fabricu pak hrál již pravidelně. Získal jsem důvěru tehdejšího vedení a po nějaké době přebral residenturu  techno večeru X-mix, který do té doby vedl právě Ian Blond a který chtěl již spíše směřovat k housu. Oba jsme taky měli nějaké své sny a představy o "dokonalém" klubovém večeru a naše společné a pravidelné používání přídavného jména "luxusní", kterým jsme oceňovali nadstandartní výkony producentů a djs, vyvrcholilo ve vznik večera Luxus.
První dva díly jsme uspořádali ve Fabricu na vlastní pěst a z dnešního pohledu finanční náročnosti a tehdejší "nevyspělosti" klubového publika na severní Moravě to bylo holé šílenství. Naštěstí jsme tomu oba věřili, lidé to vycítili, uvěřili nám také a přišli v hojném počtu na pro ně, zcela neznámá jména. Na první díl jsme přivezli Christiana Boréeho (vynikající producenta, po kterém se bohužel následně slehla zem, jehož desky však jsou  páteří mých setů dodnes) a na druhý díl se nám podařilo přesvědčit Alexandra Kowalskeho s Raz Oharou (respektive vedení Kanzleramtu, které vrhlo embargo na ČR po dřívějším obrovském průseru v Plzni, kde jeho šéf Heiko Laux nedostal za vystoupení zaplaceno).
Vše nakonec dopadlo dobře a 15.6. 2002 se ve Fabricu odehrálo něco, na co se dodnes vzpomíná a o čem Kowalski za půl roku vyprávěl na MTV, kdy odpovídal na otázku o svém nejlepším zážitku v klubu, kde Ostravu zmínil vedle Sao Paola:). Tím se nám otevřely dveře do vysněného Kanzleramtu a zároveň vedení klubu převzalo od třetího dílu finanční záruku spojenou s tímto večerem a nám se tak výrazně ulevilo. Hned na třetí díl příjel samotný Heiko Laux s Diegem a na čtvrtý Jeff Milligan, kde na jeho úžasně podaný  minimal pařilo za parádní atmosféry v klubu 600 lidí a bylo vyprodáno.
Luxus fungoval do devátého dílu, což není nikterak moc, mohl fungovat i dále, kdy se vedení vyměnilo a klub od té doby  vedli bratři Grednerové, ovšem po "odejití" Iana Blonda z klubu a zároveń s nepříznivým vývojem na taneční scéně, jsem chtěl Luxus uchovat takový jaký byl alespoň v našich vzpomínkách a důstojně ho pohřbít, nikoliv dorážet. Byl to večer, kterým jsem si splnil své promotérské sny, který v rámci republiky byl, myslím, nadprůměrný a jsem neskonale vděčný za to, že to pár let fungovalo podle našich představ a dostal jsem tu příležitost být u toho.
Ve Fabricu jsem samozřejmě zažil i spoustu jiných povedených nocí, vzpomenu hraní s Jaydeem, Maxem Duleym, Marco Carolou... Tohle ve mě pořád žije a jsem proto rád, že můžu podesáté zahrát na Narozeninách Fabricu a trošku bilancovat a zavzpomínat, protože desítka je úžasné a magické číslo. Na této akci zvlášťě chci lidem dokázat, že na desátých narozenínách  nehraju pouze za "zásluhy". A proto se mají všichni, kteří dorazí, na co těšit. Hodně mě však mrzí, že na místo jiných djs  vedle mě za gramci nebudou stát lidi, kteří výrazně přispěli k fungování toho klubu, odvedli tam nemalou práci a nějakou dobu pro ten klub doslova dýchali a byli jeho součástí.Fotky z výstavby Fabricu


Fotky z první poloviny doby Fabricu

Archiv fotek ostravského Fabricu na www.rave.cz

Fabric 2001

Fabric 2001

Lucca ve Fabricu 2001

Lucca ve Fabricu 2001

Martin Gredner ve Fabricu 2002

Narozky Fabricu 2004, aneb Groovemanovy reporty byly plné ostravských slečen

Narozeniny Fabicu 2005

Silvestr ve Fabricu 2005

Silvestr ve Fabricu 2005
PARTYINFO

10. Narozeniny Klubu

15.05.2010 Fabric, Ostrava
DJs: Rank-1 (Nl), Ronski Speed (Ger), Mario Ranieri (At), Robert Burian, Orbith, Martin Gredner, Michael C, EKG, Roman Hyde, Nesquik, Lumx, Denysa, Robiq, Naoki Uda, Danny May + Tommy, Vanvega, Salvic, Danny Bright, Bambus Lukhino, Peter Key etc.
REKLAMAREKLAMA