Nu-funk je zvuk, pod kterým lidé znají Basement Freaks!

V Kolíně nad Rýnem žijící řecký DJ se v blízké době u nás představí na dvou akcích: v pražském Chapeau Rouge a na Fléďácké Vendetě. Rád dělá mush-upy známých hitů, začínal jako rocker v indie kapele a jeho top 10 podle toho dodnes vypadá.

10.5. 2010 06:47:29 | rozhovory | Kotlyk

Nu-funk je zvuk, pod kterým lidé znají Basement Freaks!

- AkakotlyK: V květnu pojedeš jako Basement Freaks malé turné po Československu, mohl by ses nám krátce představit?

- Basement Freaks: Projekt Basement Freaks začínal v roce 2005, produkoval jsem hudbu ve studiu ve sklepě, s čímž mi pomáhalo hodně kamarádů hudebníků. Vydal jsem spoustu tracků na nejlepších labelech funky breakové scény a 3 roky se intenzivně věnuji DJingu po celé Evropě. Nu-funk je zvuk, pod kterým lidé znají Basement Freaks!

Pocházíš původně z Řecka. Jak vidíš tamější klubovou scénu?

V Řecku je opravdu silná undergroundová scéna. V posledních letech se objevila spousta nových producentů a DJs věnujících se nu-funku, což je velice pozitivní věc.

A jak vidíš scénu v Německu (Kolíně nad Rýnem), kde momentálně žiješ? Jak se zde daří nu-funku a breakbeatu? Platí to samé co u nás, že jsou populární spíš rychlejší a tvrdší styly jako techno nebo D'n'B?

Žiju v Kolíně nad Rýnem poslední 2 roky. Bohužel nu-funk breaks scéna tu prakticky neexistuje. Nejpopulárnější je tu momentálně minimal electro. Nicméně i přesto mám rád život tady a jsem tu nesmírně kreativní.

Jaká byla nejlepší party na které jsi kdy hrál? Máš nějaké oblíbené město kde rád hraješ?

Party v klubu jsou často super, ale nejvíc mě baví letní open-air festivaly... Můj nejlepší mejdan byl na Boom Festivalu v Portugalsku v roce 2008.

Jaká vůbec byla tvá cesta k tomu co dnes tvoříš? Na čem a jaké hudbě jsi začínal a vyrůstal?

Začal jsem se motat okolo muziky v roce 1993, hrál jsem 4 roky v indie rock kapele. Pak jsem konečně zprovoznil moje sklepní studio v roce 2000, kde jsem začínal tvořit svou vlastní hudbu. Fascinovalo mě co všechno můžu nahrát pouze s kytarou, basou a kombem (samozřejmě jsem používal i samply). Prvních 5 let jsem experimentoval a učil se základy produkce hudby, což vedlo ke vzniku projektu Basement Freaks v '05. V dnešní době poslouchám většinu hudebních žánrů a ve všem nacházím inspiraci.

Vychází ti hodně funky předělávek a mash-upů (naposledy třeba Nirvana nebo Beastie Boys), je nějaký klíč podle kterého si skladby na předělávky vybíráš?

Ne, není žádný klíč k tomu jak dělám mash-upy. Jen je potřeba najít 2 správné pecky a dát je dohromady... samozřejmě pokud si s tím vyhraješ víc, použiješ víc skladeb a smyček a uděláš "koláž hitů", co každý zná, je výsledek mnohem lepší! Většinou se snažím udělat novou verzi nějaké mojí starší oblíbené pecky.

A jak je to u podobných nahrávek s autorskými právy? Tyto skladby totiž vycházejí oficiální cestou na vynilech a jsi pod nimi i podepsán.

Ano, vychází na deskách, což je fajn ale whitelabelu můžeš udělat maximálně 1000 kopií a dost. Většina toho jde jako promo pro DJe, často zadarmo. Nyní se tohle rozjíždí i na internetových obchodech s hudbou, které mohou prodávat bootlegy a mash-upy v digitální podobě v neomezeném množství. Pokud někdo proti skladbě protestuje, stáhnou jí z prodeje a je to vyřešené - stále nemohu uvěřit tomu, jak jednoduše to funguje. Na druhou stranu, neočekávám že bych vydělal nějaké obrovské peníze prodejem "pirátských" remixů. Je sice super to mít na vinylu - hraješ to na party a lidem se to líbí protože poznají tvůj styl, ale toť vše.

Jeden z tvých posledních úspěchů je EP Disco Life pro asi nejvýznamnější funky label Jalapeno. Co ale dál, na co se od tebe můžeme v budoucnu těšit?

Právě pracuji na nových skladbách pro moje nadcházející album, které vyjde tento rok na Jalapeno Records! Spolupracuji se třemi vokalisty - Jasmin Stocker, George Perin a veleznámý MC Coppa. Můžete se těšit na album plné funky tanečních bomb!

Na závěr - mohl bys nám prozradit svou Top 5 všech dob?

1. Alice In Chains - Rooster
2. Nirvana - Lithium
3. Pearl Jam - Alive
4. Soundgarden - Black Hole Sun
5. Sonic Youth - 100%

Díky za rozhovor, uvidíme se v Československu :)).

Linky:

PARTYINFO

Vendeta

14.05.2010 Fléda, Brno
DJs: Basement Freaks, Lion Dee, AkakotlyK, Romitronic, Spool
bar: Ghonzales, Side9000, Klait, Marcco, Parabot
Cena: 20 (do 22 hod.) / 99
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně