Sperm Festival and good music is back!

Dobré hudby není nikdy dost. Hudba je život, hudba je radost, tak proč si jí nedopřát plnými doušky, když k tomu máme příležitost. A tu nám Sperm Festival naservíroval krásně až pod nos.

28.4. 2010 07:00:08 | reporty | wil-m

Sperm Festival and good music is back!

Foto: Saiha [www.techno.cz]

Sperm Resurrection

Festival nové elektronické hudby Sperm si dal rok pauzu, aby se zrodil v nové podobě a na novém místě. Po Abatonu byl vybrán podnik Meet Factory. Pro Sperm jistě dost optimální volba, byť tím z celkem pěti scén zbyly dvě. A jako vše, má i tento fakt své plusy i mínusy. Program byl uspořádán logicky, či chcete-li tématicky, do celkem tří dnů. Plu s- můžete stihnout vše, co byste chtěli, byť ne vždy v celé délce aniž byste se museli rozkrájet na tři stage najednou, jak se to mohlo stát v předchozích ročnících. Návštěvníci letních open airů s tím mají také své zkušenosti. Mínus - pokud jste si vybrali z nabídky vícero dní, přišlo vás to na více peněz. Já si zvolil jednoznačně sobotní program, který pro mne byl nejzajímavější. Čekal mne večer plný premiér, jak samotného prostoru Meet Factory, tak i hudebních.

Meet Factory

Zdráhám se Meet Factory označit za klub, mám pocit, že ani sami provozovatelé jej tak nevnímají. Jedná se spíše o multikulturní centrum nabízející kromě hudby i projekce, divadlo či různé umělecké instalace a projekty. Meet Factory se nachází uvnitř bývalé továrny, odtud tedy taky část jeho názvu. Podle svého původu prostor také vypadá a působí. O útulnosti tedy nemůže být řeč, zato o účelnosti jistě ano. A slovo Meet? Jedná se o továrnu na potkávání či setkávání. Lidí, kultur, stylů, čeho chcete. Poloha vedle smíchovského nádraží je celkem atypická a bohužel spoustu lidí nutí k riskantnímu přebíhání přes koleje. Uvnitř se  nachází několik místností, jedna z nich působí jako vývařovna, což je velice příjemné na dlouhé večery/noci, kdy vás může zastihnout hlad. Sály, ve který probíhala hudební projekce jsou na dvou odlehlých koncích haly, takže se zvukově neovlivňovaly, což je jistě velké plus. Nechtěné setkání zvuků již tak pozitivní není. Ten večer se Meet Factory zaplnila různorodě oblečenou, učesanou a obrýlenou společností.

Crazy Dan

Z vystupujících jsem do té doby naživo neslyšel jediného interpreta, pouze si doma naposlouchal více či méně jejich tvorbu. Jako první to pro mne byl Robot Koch, blonďatý to producent z projektu Jahcoozi. Temný dubstep pohlcoval i zbytky světla v sále, aby se posluchači mohli věnovat pouze hudbě. Výběr tracků vynikající, technicky však zmixované trochu podivně. De facto šlo pouze o celkem rychlé přepnutí se mezi vstupy. Ke slyšení bylo mimo jiné do dubstepu Biscopem zremixované Shimmy Shimmy Ya, původně hip hopová pecka od Ol' Dirty Bastarda, pak jsem snad zaslechl i další hip hopopvý motiv - Flava In Ya Ear od Craig Macka. Ačkoliv se zrovna nepočítám mezi velké fandy dubstepu, tohle mne velice bavilo. Mezitím si v hlavním sále dozapojoval svoje aparáty patrně největší tahoun celého festivalu – pupkatý a připlašatělý bláznivý Amík Dan Deacon. Patrně je to jeden z těch lidí, kteří potřebují být viděni, aby byli aspoň částečně pochopeni. Milujte jej jako génia, házejte na něj špínu za jeho tvorbu, bude si ji stejně dál dělat po svém. Na scéně je ale králem, obklopen davem věrných, kteří jej vzývají a dodávají jeho show další level zábavy. Co na tom, že už někdy nevíte, jestli to v reprácích prská omylem nebo cíleně, stejně ho žerete. Strhne vás na svou stranu, pak zase přestane hrát, nechá několik minut rozsvítit v sále a mluví do mikrofonu, komunikuje, z čehož jsem měl po zkušenostech z koncertů jiných interpretů docela obavy. Naštěstí publikum bylo anglicky dost vzdělané a neudělalo nám ostudu.

Pantha Pants Cutter

Opět se přesouvám na druhou stage, kde právě začínal svůj set řezák Boxcutter. To, co se v sále začalo odehrávat, jsem nečekal, neboť jsem očekával další várku temných beatů a basů dubstepu. Jaké překvapení bylo, když se v sále ozývaly rozjuchané taneční kousky v spíše v rytmu garage a 2stepu, navíc parádně zamixované. Po čase navíc ten sympatický Ir, přidal bpm, vytáhl basovou kytaru a začal vybrnkávat do rytmu melodie a ještě stále mixoval. Nelehký úkol vydržel tipuji asi deset minut, ale i tak musím zatleskat. Další přesun zpět na hlavní stage, tentokrát na další nadějné jméno elektronické hudby, s trochu podivným jménem Pantha Du Prince. Jeho house styl mi učaroval, vše je krásně čitelné, jasné, plné cinkání a jiskření. Na Spermu Pantha vytahuje nejlepší kousky ze své bohaté tvorby - Nomad Retreat, Suzan, Butterfly Girl a další lahůdky především z posledního výtečného alba Black Noise, aby své live vystoupení zakončil skvělou vokálovkou Stick To My Side. Ten, kdo tvrdí, že hudba s bpm něco málo přes 120 nemůže mít koule lže a Pantha to dokázal. Natrhl všem divočákům s přehledem kaťata. Ale to ještě nebyl ten, kdo to tvrzení o pomalém bpm zahodil do kouta jako posmrkaný kapesník.

The Biggest, The Best

Jacob Korn. Tohle jméno příliš dlouho neznám, ale dlouho na něj nezapomenu. Splnil mi takový menší sen, poslechnout si na akci zase kvalitní house na který si pořádně zaskáču. Přišlo to celkem nečekaně, od baru se přesouvám čím dál blíže k pódiu, ruce mám čím dál častěji ve vzduchu a na tváři připitomělý výraz. Omlouvám se všem, kteří mne u toho museli vidět, ale nemohl jsem si pomoct. Neustálý přísun bublavých kláves valící se sálem sem a tam, létající nahoru a dolů, které neustávaly, naopak gradovaly. Přesně tak, jak jsem chtěl a cítil. Chápete? Já už ano. Pusťte si z jeho tvorby Selene, Distant Point Of View, Supakrank nebo Mirrorflip a budete aspoň částečně tušit. Tentokrát jsem již nikam neodešel, vychutnávám si toto precizní německé live vystoupení až do posledního zvuku. Od slovenského producenta Stratasoul jsem slyšel bohužel jen minimalistický rozbitý začátek, který měl až neuvěřitelné grády. Kam se však dále jeho live set ubíral, bohužel neřeknu, únava a přivolané taxi nečekaly. Doufám ale, že budu mít příležitost si jej poslechnout jindy a komplet.

Thank You!

Jediné, co trochu kazilo festival byla už okolo půl dvanácté plná šatna a mírně nestíhající bary, ale jinak... Díky a ještě jednou díky za znovuzrození Spermu! Za nová jména. Za odvahu a snahu nebát se udělat zase něco jinak. Hudebně jsem se nabil na dlouhou dobu. Snad se potkáme opět za rok s další fůrou nových jmen a nápadů.

Linky:

PARTYINFO

Sperm 2010

23.04.2010 - 25.04.2010 MeetFactory, Praha
Live: Dan Deacon, Cristian Vogel + VJ Kolouch, Robot Koch + Grace, Jacob Korn, Why?, Pantha du Prince, SPAM - Karel Gott Prager (Vladimír 518 + Ondřej Anděra + David Vrbík), High Places, (Floex + Líba), Dikolson etc.
DJs: ANS + Side 9000 + Subject Lost
Cena: 190 - 290 (1 den) / 490
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně